Skip to content

Jak se naučit publikování na počítači

6 de Říjen de 2021
Lynda 3c9b704d17284f4bb69aa3cee663edde

Desktop publishing je vytváření digitálních souborů pomocí softwaru pro rozvržení stránky a úpravy obrázků, především pro tiskové publikace. Publikování na ploše však zahrnuje více než jen používání správného softwaru. Pokud vás tato oblast zajímá, počítejte s určitým překrytím mezi tištěnými a online publikacemi. Existuje několik způsobů, jak získat potřebné dovednosti pro práci v DTP.

Vzdělávání a odborná příprava v nakladatelství

Velké množství online a kamenných škol nabízí tituly v publikování na počítači. Grafický design je úzce související sada dovedností, která se také vyučuje na online, komunitních a čtyřletých vysokých školách. Podívejte se na tyto specializace, stejně jako na kurzy elektronického publikování, typografie, designu loga a – pokud plánujete hodně online práce – webového designu a produkce. Je pravděpodobné, že vás některá z těchto studijních cest vystaví softwarovým programům na profesionální úrovni, které budete v této oblasti potřebovat. Znalost potřebného softwaru je základním a nezbytným krokem. Pokud se příležitost naskytne, přijměte stáž u vydavatelské společnosti, abyste získali praktické zkušenosti.

Software DTP

Chcete -li pracovat v publikaci tisku, budete potřebovat odborné znalosti v softwaru pro rozložení stránky Adobe InDesign, softwaru pro úpravu obrázků Adobe Photoshop a softwaru pro vektorové ilustrace Adobe Illustrator. Tyto tři programy používá většina tiskových zařízení. Používají se také další podobné programy – například QuarkXPress, Corel Draw a Microsoft Publisher – a může být užitečné se s nimi seznámit, pokud se naskytne příležitost. Vydavatelé stolních počítačů ve světě tisku obvykle nekódují webové stránky. Mohou však být požádáni, aby navrhli logo, které lze použít na webu, nebo aby dodali soubory, které jsou kompatibilní s webem. I když webovou práci provádíte velmi málo, základní znalost HTML a elektronického publikování je užitečná.

Možnosti online školení

Pokud jsou vaše vysokoškolské dny za vámi, existuje spousta možností online školení, kde se dozvíte o DTP. Některé z nich jsou od profesionálních školících společností a některé jsou od výrobců softwarových programů používaných v desktop publishing. Obsahují:

  • Lynda.com je zavedená komerční vzdělávací společnost, která nabízí obrovský výběr návodů na nejrůznější témata designu, softwaru a webu. Nejsou zadarmo, ale společnost nabízí nováčkům 30denní bezplatnou zkušební verzi.
  • Media Bistro nabízí školení pro mediální profesionály na řadu témat. Ceny se liší, ale některé třídy jsou za rozumnou cenu.
  • Návody InDesign: Adobe nabízí bezplatné online návody pro nové uživatele i pro zkušené uživatele softwaru pro rozložení stránky. Naučte se základy nebo zdokonalte své dovednosti pomocí těchto krátkých instruktážních videí.
  • Návody k Photoshopu: Rozsáhlá instruktážní video knihovna Photoshopu je určena pro začátečníky i zkušené operátory.
  • Návody k aplikaci Illustrator: Naučte se navrhovat logo nebo ikonu webu pomocí bezplatných online návodů k aplikaci Illustrator.
  • Microsoft Virtual Academy hostuje videa „HTML5 a CSS3 Fundamentals: Development for Absolute Beginners“ a další videa.

Publikování dovedností

Úspěšný profesionál v oblasti publikování počítačů kombinuje typ, fotografie a grafiku v atraktivním rozvržení stránky, aby dosáhl svého účelu. Potřebné dovednosti se zaměřují na:

  • Grafický design: K publikování na počítači nepotřebujete diplom z grafického designu, ale porozumění základům grafického designu, včetně prvků a zásad grafického designu, vám pomůže lépe pracovat jako vizuální komunikátor.
  • Rozvržení stránky: Dobré rozložení stránky komunikuje se čtenářem. Používá grafiku a typ, aby upoutal oko a doručil zprávu. Pochopení základů rozvržení stránky – co funguje a co ne – lze lépe pochopit z pohledu tištěných publikací a toho, jak pomocí nadpisů, grafiky, obrázků a barev upoutají pozornost a udrží pozornost čtenáře.
  • Typografie: Základní znalost typografie je nezbytná pro dobrý návrh DTP. Zjistěte, která písma jsou vhodná pro tisk, textová i nadpisová a která ne.
  • Manipulace s obrázkem: Vydavatelé stolních počítačů jsou často žádáni, aby upravovali nebo jinak manipulovali s fotografickými obrázky. Tady se vaše lekce nebo výukové programy Photoshopu a Illustratoru hodí. Musíte pochopit a vědět, kdy použít vektorové umění a bitmapové obrázky.

Toto pole je částečně kreativní a částečně technické. V každém světě strávíte jen část času, ale v každém potřebujete solidní dovednosti.