V animačním a grafickém softwaru vrstvy odkazují na různé úrovně, na které umístíte své kresby, animace a objekty. Vrstvy se skládají jedna na druhou. Každá vrstva obsahuje vlastní grafiku nebo efekty, na kterých lze pracovat a měnit je nezávisle na ostatních vrstvách. Společně se všechny vrstvy spojí a vytvoří úplnou grafiku nebo animaci. Ve většině případů se při otevření nového souboru v softwarovém programu zobrazí pouze základní vrstva souboru. Mohli byste tam dělat veškerou svou práci, ale skončili byste se zploštělým souborem, který je obtížné upravovat a pracovat s ním. Když při práci přidáváte vrstvy na základní vrstvu, rozšiřujete možnosti toho, co můžete se softwarem dělat. Například jedna vrstva ve Photoshopu může mít až sto možných nastavení, z nichž většinu lze zobrazit v kombinaci s jinými vrstvami, aniž byste je skutečně měnili.
Jaký software používá vrstvy?
Vrstvy převládají ve všech špičkových grafických a animačních softwarových programech a také v bezplatném open-source softwaru, jako je GIMP. Vrstvy najdete ve Photoshopu, Illustratoru a mnoha dalších grafických programech Adobe. Jsou tam v Mayách, Animate, Poseru a open-source Blenderu. Bylo by těžké najít slušný program pro animaci nebo grafický design, který nenabízí možnosti vrstvení.
Výhody použití vrstev s animacemi a grafikou
Výhody vrstvení jsou nekonečné a závisí na tom, čeho se snažíte dosáhnout, ale obecně:
- Práce s vrstvami v animaci vám umožňuje vytvářet kompozitní animované scény způsobem, který nevyžaduje, aby vše dokonale zapadalo do každého snímku.
- Vrstvy vám poskytnou větší volnost při úpravách a způsob, jak zabránit sloučení objektů v jedné vrstvě, když je potřebujete oddělit od ostatních.
- Vrstvy lze přeskupit, což vám umožní změnit pořadí, ve kterém jsou objekty zobrazeny, a tím změnit složení vaší scény. Chcete, aby ta červená koule v pozadí byla předem? Snadný. Stačí změnit pořadí vrstev.
- Jednotlivé vrstvy lze dočasně zapínat a vypínat, což operátorům umožňuje soustředit se na jednu konkrétní část projektu najednou bez rušení ostatních vrstev.
- S vrstvami můžete aplikovat efekty na jednotlivé prvky jedné grafiky. Chcete oživit jen několik kostí kostry, aniž byste ovlivnili zbytek? Udělejte to s vrstvou.
- Aplikujte průhlednost (nebo neprůhlednost) na jednotlivý prvek souboru tak, že jej umístíte na vrstvu a použijete efekt pouze na tuto jednu vrstvu. Uvidíte níže uvedené vrstvy.
- Vyzkoušejte speciální efekty s nastavovací vrstvou, která zobrazuje náhled účinků efektu na vrstvy pod ní, aniž byste je měnili.