Spyware je obecný pojem označující skryté softwarové balíčky, které monitorují aktivitu uživatelů počítačů a odesílají údaje o používání na externí webové stránky. Spyware může významně narušovat provoz zařízení kvůli šířce pásma sítě a dalším zdrojům, které spotřebovávají.
Příklady spywaru
Keylogger sleduje a zaznamenává stisknutí kláves na klávesnici počítače. Některé podniky a vládní organizace mohou používat keyloggery k legálnímu sledování aktivity zaměstnanců pomocí citlivého vybavení, ale keyloggery lze nasadit také na nic netušící jednotlivce na dálku přes internet. Jiné monitorovací programy sledují údaje zadané do formulářů webového prohlížeče, zejména hesla, čísla kreditních karet a další osobní údaje, a předávají je třetím stranám. Termín adware se běžně používá v běžných internetových systémech, které sledují návyky procházení a nakupování osoby za účelem poskytování cíleného reklamního obsahu. Adware je technicky považován za samostatný druh malware a obecně méně rušivé než spyware, ale přesto to někteří považují za nežádoucí. Software spyware lze stáhnout do počítače dvěma způsoby: instalací dodávaných aplikací nebo spuštěním online akce.
Instalace spywaru prostřednictvím stahování z webu
Některé typy spywarového softwaru jsou zabudovány do instalačních balíčků stahování internetového softwaru. Aplikace spyware mohou být maskované jako užitečné programy samy o sobě, nebo mohou doprovázet jiné aplikace jako součást integrovaného (dodávaného) instalačního balíčku. Software spyware lze do počítače nainstalovat také stažením:
- Panely nástrojů nebo doplňky webového prohlížeče třetích stran.
- Obslužné programy, jako jsou videopřehrávače nebo blokátory reklamy.
- Balíčky propagované jako „anti-spyware“ nebo antivirové systémy, které ve skutečnosti obsahují spywarový software, někdy nazývaný scareware.
- Další „freewarové“ aplikace.
Každý z těchto typů stahování z internetu může mít za následek stažení jedné nebo někdy i více spywarových aplikací. Instalace primární aplikace automaticky nainstaluje spywarové aplikace, obvykle bez vědomí uživatele. Naopak odinstalování aplikace obvykle neodinstaluje spywarový software. Abyste se vyhnuli tomuto typu spywaru, pečlivě prozkoumejte obsah online stahování softwaru před jeho instalací a vždy se ujistěte, že stahujete software z jejich oficiálních webových stránek, nikoli z webových stránek třetích stran.
Spouštění spywaru prostřednictvím online akcí nebo vyskakovacích oken
Jiné formy spywaru lze aktivovat jednoduše navštívením určitých webových stránek se škodlivým obsahem. Tyto stránky obsahují kód skriptu, který automaticky spustí stahování spywaru, jakmile se stránka otevře. V závislosti na verzi prohlížeče, nastavení zabezpečení a použitých opravných aktualizacích může uživatel zjistit, zda výzva souvisí se spywarem. Chcete-li zabránit spouštění spywaru při procházení webu:
- Udržujte operační systém zařízení a software webového prohlížeče aktuální.
- Přečtěte si pozorně všechny vyskakovací zprávy prohlížeče – ukončete instalaci – neklikejte na „přijmout“ nebo „OK“, pokud se na obrazovce objeví neznámé výzvy.
- Pokud vyskakovací okna zmrazí váš prohlížeč, vynuceně ukončete aplikaci a restartujte počítač.