
Digitální artefakty jsou neúmyslné, nežádoucí změny na fotografiích, které jsou výsledkem vnitřního fungování fotoaparátu. Mohou se objevit jak v digitálních zrcadlovkách, tak v fotoaparátech typu point-and-shoot a snižují celkovou kvalitu fotografie. Zde je pohled na různé typy obrazových artefaktů.
Kvetoucí
Pixely na snímači DSLR shromažďují fotony, které se převádějí na elektrický náboj. Pixely však příležitostně shromažďují příliš mnoho fotonů, což způsobuje přetečení elektrického náboje. Toto přetečení se může rozlévat na existující pixely a způsobit přeexponování v oblastech obrázku. Toto je známé jako kvetoucí. Většina moderních digitálních zrcadlovek má protikvitové brány, které pomáhají odčerpat tento přebytečný náboj.
Chromatická aberace
Chromatická aberace se vyskytuje nejčastěji u snímků pořízených širokoúhlým objektivem; je to viditelné jako barevné proužky kolem okrajů s vysokým kontrastem. Je to způsobeno tím, že objektiv nezaměřuje vlnové délky světla na přesně stejnou ohniskovou rovinu. Možná to na LCD obrazovce neuvidíte, ale během úprav ano. Typicky je to červený nebo azurový obrys podél okrajů subjektu.
‚Jaggies‘ nebo Aliasing
To se týká viditelných zubatých hran na diagonálních čarách v digitálním obrazu. Pixely jsou čtvercové (ne kulaté) a protože diagonální čára se skládá ze čtvercových pixelů, může aliasing vypadat jako schodišťové kroky, když jsou pixely velké.
Komprese JPEG
JPEG je nejběžnějším formátem souborů fotografií, a to navzdory kompromisu mezi kvalitou a velikostí obrazu. Když uložíte soubor jako JPEG, zkomprimujete obraz a ztratíte trochu kvality. Pokud plánujete v obrázku provést mnoho změn, uložte jej zpočátku v nekomprimovaném formátu, například PSD nebo TIFF.
Moire
Pokud obrázek obsahuje opakující se oblasti s vysokou frekvencí, mohou tyto detaily překročit rozlišení fotoaparátu. To způsobí, že se na obrázku objeví moaré, které vypadá jako vlnité barevné čáry.
Hluk
Šum se na obrázcích projevuje jako nežádoucí nebo rozptýlené barevné skvrny, které jsou nejčastěji způsobeny zvýšením ISO. Nejviditelnější je to ve stínech a černé na obrázku, často jako malé tečky červené, zelené a modré. Chcete-li snížit šum, použijte nižší ISO. To obětuje rychlost a je hlavním důvodem, proč při volbě ISO jít pouze na nejvyšší možnou míru.