Skip to content

Jak si vybudovat kariéru v počítačových sítích a IT

12 de Červenec de 2021
GettyImages 168957774 576f279f5f9b585875ce99e1

Co je třeba vědět

  • Pochopte názvy pracovních míst v IT, například Administrátor, systémový inženýr, servisní technik, programátor / analytik a správce systémů.
  • Chcete-li získat praktické zkušenosti, zvažte stáž v programování nebo na helpdesku nebo práci ve studiu na částečný úvazek ve škole.
  • Zdokonalte komunikační dovednosti pro pracovní pohovory a interakci s klienty. Navštěvujte veletrhy pracovních příležitostí a diskutujte s přáteli o odborných předmětech.

Tento článek nabízí tipy a rady týkající se vstupu do kariérního oboru počítačových sítí nebo rozšíření vaší současné kariéry, včetně tipů pro hledání zaměstnání, které se mohou vztahovat na jiné typy technologických profesí.

Pracovní tituly v počítačových sítích

V počítačových sítích existuje několik typů profesionálních pozic, z nichž každá má různé platy a dlouhodobý kariérní potenciál. Bohužel pracovní pozice v sítích a obecně v informačních technologiích (IT) mohou často způsobit zmatek mezi začátečníky i zkušenými lidmi. Jemné, vágní nebo příliš bombastické tituly často nedokážou popsat skutečné pracovní úkoly osoby v tomto oboru. Mezi základní pracovní pozice, které člověk vidí v počítačových sítích a pozicích souvisejících se sítí, patří:

  • Správce sítě: konfiguruje a spravuje lokální sítě (LAN) a někdy také rozsáhlé sítě (WAN).
  • Síťový (systémový) inženýr: zaměřuje se především na upgrady systému, hodnocení produktů dodavatelů, testování zabezpečení atd.
  • Síťový (servisní) technik: má tendenci se více soustředit na nastavení, řešení problémů a opravy konkrétních hardwarových a softwarových produktů. Servisní technici často cestují na vzdálená místa zákazníků, aby provedli upgrady a podporu v terénu.
  • Síťový programátor / analytik: píše softwarové programy nebo skripty, které pomáhají při síťové analýze, jako jsou diagnostické nebo monitorovací nástroje. Specializují se také na hodnocení produktů třetích stran a integraci nových softwarových technologií do stávajícího síťového prostředí nebo na vytváření nového prostředí.
  • Správce síťových / informačních systémů: dohlíží na práci správců, inženýrů, techniků a programátorů a zaměřuje se na plánování a strategické úvahy na delší vzdálenosti.

Platy na pozicích v síti závisí na mnoha faktorech, jako je náborová organizace, podmínky místního trhu, zkušenosti a úroveň dovedností člověka atd.

Získejte zkušenosti s počítačovými sítěmi

V oblasti počítačových sítí platí také běžné nářek uchazečů o zaměstnání, že „zaměstnavatelé najímají pouze lidi se zkušenostmi, ale jediný způsob, jak získat zkušenosti, je získat je“. Navzdory optimistickým tvrzením, která člověk často slyší o počtu dostupných pracovních míst v IT, může být přistání na základní úrovni stále obtížné. Jedním ze způsobů, jak získat síťové zkušenosti, je absolvovat stáž v programování na plný úvazek nebo stáž helpdesku v letních měsících nebo práci ve studiu na částečný úvazek ve škole. Stáž nemusí zpočátku platit dobře, práce se může ukázat jako relativně nezajímavá a je pravděpodobné, že za tu omezenou dobu nebude možné dokončit žádný podstatný projekt. Nejdůležitějšími prvky, které tato pracovní místa nabízejí, jsou školení a praktické zkušenosti. Získání a dobré výsledky v těchto dočasných zaměstnáních prokazuje odhodlání a zájem, které zaměstnavatelé rádi vidí. Samostudium v ​​síti je dalším způsobem, jak získat zkušenosti. Praktická práce se může stát užitečnou ukázkou pro potenciální zaměstnavatele. Osoba může začít například s třídním projektem, který nedávno dokončil, a nějakým způsobem ho rozšířit. Nebo mohou vytvářet osobní projekty, například experimentovat s nástroji a skripty pro správu sítě. Firemní počítačové sítě přinášejí ve srovnání s domácími sítěmi mnohem složitější a některé odlišné technologie, ale čas strávený nastavením a správou různých druhů domácích sítí pro přátele a rodinu je začátek. Počet různých technologií zapojených do počítačových sítí je velký a může se zdát ohromující. Spíše než se snažit studovat a ovládat nejžhavější nový trend nebo seznam nástrojů a jazyků, zaměřte se nejprve na základní technologie. Technologické módy v IT přicházejí a odcházejí rychle. Budování pevného základu v základních technologiích sítí, jako je TCP / IP, umožňuje lidem snadněji se později naučit specializované nové.

Vzdělání vs. zkušenosti

Mnoho organizací hledá IT odborníky, kteří mají čtyřleté vysokoškolské vzdělání. Považují to za indikátor oddanosti oboru. Síťová technologie se mění velmi rychle, takže zaměstnavatelům záleží nejen na současných znalostech člověka, ale také na jeho schopnosti učit se a adaptovat se na budoucnost. Síťové certifikace mohou pomoci prokázat základní znalostní základnu člověka, ale vysokoškolské tituly nejlépe prokazují všeobecnou schopnost učit se. Kombinace silného vzdělání a zkušeností odlišuje lidi od těch, kteří vlastní pouze jedno nebo druhé.

Představte své dovednosti a schopnosti

Jednou z nejvíce přehlížených dovedností v počítačových sítích je schopnost vysvětlovat a vyměňovat si technické informace s ostatními. Ať už ústně, prostřednictvím e-mailu nebo písemně, síťoví profesionálové, kteří dobře komunikují, mají při budování své kariéry významnou výhodu. Pracovní pohovory jsou zřejmým místem, kde budete potřebovat dobré komunikační dovednosti. Umožnit uvolněný rozhovor s lidmi o technických předmětech může být obtížné, ale s praxí člověk zvládne i improvizované otázky dobře. Procvičte si komunikační dovednosti navštěvováním místních veletrhů práce a diskusí o odborných předmětech s přáteli.

Proč uvažovat o kariéře v počítačových sítích?

Mnozí považují počítačové sítě za atraktivní kariérní pole. Na počátku dvacátých let byla síť jedním z nejžhavějších polí v okolí a od té doby je stále populární. Někteří nyní tvrdí, že nyní existuje vážný nedostatek kvalifikovaných lidí k obsazení těchto síťových úloh. Někteří také považují vytváření sítí za relativně snadný způsob, jak získat dobrou pozici u rychle se rozvíjející společnosti.