Skip to content

Jak si vyrobit vlastní zvukové difuzory

12 de Červenec de 2021
diffusers on wall 56a900383df78cf772a2af97

Akustika místnosti je často přehlíženým aspektem domácích audio systémů; Akustika však může být také jednou z nejlevnějších a nejjednodušších součástí domácího audio systému. V tomto článku vám ukážeme, jak postavit difuzory pro akustiku vaší místnosti, založené na knize Dr. Floyda Tooleho, Zvuková reprodukce: Akustika a psychoakustika reproduktorů a místností. Zvuková reprodukce stanoví relativně jednoduchý a levný recept na skvěle znějící poslechové místnosti a domácí kina.

Co jsou difuzory?

Difuzory jsou trubice, které odrážejí zvuk v místnosti v mnoha různých směrech. Dodají zvuku vašeho systému větší pocit prostornosti, a to i na malém prostoru. Difuzory také minimalizují „flutter echo“ nebo odraz zvuku mezi paralelními stěnami. Materiály, které potřebujete k výrobě difuzorů, jsou k dispozici v obchodech, jako jsou Home Depot, Lowe’s a další stavební a řemeslné potřeby.

Plán

Obrázek výše ukazuje zjednodušené uspořádání místnosti podle principů Dr. Toole. Modré oblasti představují difuzory. Červené oblasti představují absorbéry pěny. Difuzory a absorbéry jsou všechny namontovány na zdi, asi 18 palců od podlahy a 4 stopy vysoké. Tyto velikosti jsou pouze příklady a nejsou kritickými měřeními pro vytváření difuzorů. Difuzory jsou vyrobeny z betonových trubek, lepenkových trubek se stěnami o tloušťce obvykle asi 3/8 palce. Home Depot je prodává ve velikostech do průměru 14 palců a délky 4 stop. Obchody se stavebními potřebami je prodávají ve velikostech do průměru 2 nebo 3 stopy, v délkách do přibližně 20 stop, ale rádi je zkrátí na vámi preferovanou délku. Chcete-li vyrobit difuzory, budete muset rozdělit trubky na polovinu a poté připevnit podpěry pro montáž difuzorů na zeď.

Volba průměru difuzoru

Průměr, který si u difuzorů vyberete, je důležitý. Čím silnější jsou difuzory a čím dále od zdi stojí, tím nižší frekvence mohou ovlivnit. Podle Toole musí být geometrický difuzor, jako jsou ty v tomto článku, silný 1 stopu, aby byl účinný v celém středním a vysokém frekvenčním rozsahu. Difuzory o tloušťce 1 stopy jsou však objemné a betonové tvarovací trubky o průměru 24 palců potřebné k výrobě difuzorů o tloušťce 1 stopy jsou drahé. Pokud si chcete udělat poslechovou místnost skvělý, postavte difuzory o tloušťce jedné stopy. Pokud chcete svůj pokoj pěkně vypadající a dostupnější, použijte trubky o průměru 14 palců dostupné v Home Depot. 14palcové trubice vám poskytnou 7palcové tlusté difuzory, stále lepší než mnoho příliš tenkých komerčně dostupných difuzorů prodávaných v obchodech pro audio. V tomto tutoriálu stavíme 8palcové tlusté difuzory pro zadní stěnu a 7palcové tlusté difuzory pro boční stěny.

Umístění difuzoru

Je dobré umístit pár difuzorů do „bodu prvního odrazu“ na každou boční stěnu. Bodem prvního odrazu je místo, kde, pokud umístíte zrcadlo naplocho na zeď, můžete vidět odraz reproduktoru nejblíže této zdi, zatímco sedíte ve své oblíbené poslechové židli. Můžete také umístit několik dalších difuzorů dále dozadu podél boční stěny. Určitě je položte podél zadní stěny, což minimalizuje flutterovou ozvěnu. Velikost, tvar a rozložení místnosti ovlivní počet a umístění difuzoru.

Měření řezu

Měření místa, kde se má trubka pro difuzor řezat.

Jakmile máte trubky, budete je muset rozdělit na polovinu. Proveďte řezy rovné a přesné, aby vaše difuzory lícovaly se zdí a vypadaly profesionálně. Použili jsme skládačku s čepelí s jemnými zuby, která se skládala z 24 zubů na palec – čím jemnější zuby, tím hladší řez. Trubku můžete rozdělit na polovinu ruční pilou, ale váš řez pravděpodobně nebude tak hladký nebo přesný jako u motorové skládačky. Nepoužívejte skládačku, pokud nemáte zkušenosti s jejím používáním. Místo toho požádejte kvalifikovanější osobu, aby pro vás provedla řezy, nebo si prostudujte správné provozní a bezpečnostní postupy a poté si nacvičte řezání odpadního dřeva. Při používání skládačky také noste ochranné brýle a zajistěte, aby ostatní lidé a domácí zvířata byli v bezpečné vzdálenosti. Chcete-li provést řezy, změřte skutečný průměr trubice. V tomto kurzu je průměr 14-1 / 4 palce. Dále změřte polovinu průměru zkumavky a označte tuto výšku na každé zkumavce, jak je zobrazeno na obrázku výše. Na obou stranách, na každém konci, označte na trubici poloviční bod. Než uděláte značky výšky, vložte do trubky něco těžkého, abyste se ujistili, že se nebude válat. Použili jsme kovadlinu – víte, jako ta, kterou se Wile E. Coyote pokoušel spadnout na Road Runner.

Making the Cut

Řezání betonu z trubky na polovinu, po délce.

Chcete-li provést hladký, rovný řez, upněte lištu 1×2 na straně trubky, jak je vidět výše. Nezapomeňte zarovnat lištu 1×2 se značkami, které jste právě vytvořili. Používejte vysoce kvalitní lišty 1×2, protože jsou rovné a téměř vždy bez vad. Kromě toho to bude stát za pár babek navíc, protože je později rozřezáte, abyste vytvořili své montážní konzoly. Nyní opatrně odřízněte trubku pomocí lišty 1×2 jako vodítka pro skládačku. Pilový kotouč je ve středu pily, takže váš řez bude odsazen od vašich značek, ale to je v pořádku, protože na druhé straně trubky budete mít odpovídající odsazení. V tomto kurzu je posun 1-1 / 2 palce. Jděte pěkně a pomalu a budete odměněni rovnějším a hladším řezem. Po dokončení jedné strany uvolněte 1×2 a přesuňte ji na druhou stranu tuby. Nyní ji upněte podél ostatních značek, které jste udělali, a nezapomeňte ji upnout, abyste při řezání dostali dvě sudé poloviny. Pokud odříznete špatnou stranu, skončíte s jedním difuzorem, který je silnější než druhý. Chcete-li se ujistit, že je vaše linie rovná, označte vzdálenost na obou stranách poloviční trubice a poté kolem trubice natáhněte široký pás něčeho jako široký látkový pás, který vám poslouží jako vodítko pro vytvoření linie řezu. Poté proveďte kmitací pilou nebo ruční pilou pomalý, rovnoměrný a přesný řez podél značky. Tento výukový program předpokládá, že chcete, aby vaše difuzory byly vysoké 4 stopy, ale pokud váš design místnosti nebo stávající dekorace stěn vyžaduje kratší difuzor, žádný problém – zkraťte je na libovolnou délku.

Přibíjení v závorkách

Přidání montážních konzol do betonové tvarové trubky.

Montážní držáky jsou součástí lišt 1 × 2, které jste použili k měření. Chcete-li vyrobit montážní konzoly, vyřízněte desky na stejné rozměry jako původní vnitřní průměr trubky. Použijte pokosovou krabici, abyste zajistili rovný, čtvercový řez. Připevněte montážní konzoly podle obrázku výše. Použili jsme dvě konzoly na každém difuzoru, aby difuzory byly méně pravděpodobné, že se zdeformují. Umístili jsme jeden držák 1 stopu od každého konce každého difuzoru, ale tato vzdálenost není povinná. Použili jsme také 1-1 / 2-palcové drátěné bradavky (hřebíky) s plochými hlavami o průměru 1/8 palce – se dvěma bradlemi na každé straně a na konzole. S kladivem buďte opatrní, protože kartonové trubky se mohou snadno promáčknout. Jen se ujistěte, že bradové hlavy jsou v jedné rovině s trubicí. Nyní označte střed v jednom z držáků a vyvrtejte tam 3/8 palcový otvor. Musíte dát díru pouze do jedné z závorek.

Dokončovací doteky

Difuzory stojící v rezidenci na podlaze.

Zde vnesete do procesu svoji kreativitu: zdobení difuzorů. Dalo by se namalovat difuzory, ale mějte na paměti, že jsou vyrobeny jako obří trubky na toaletní papír, s kontinuálním švem obaleným kolem tuby. Lepší je zakrýt trubky nějakou látkou, tapetou nebo téměř čímkoli chcete. Možná rozmarná paisleyová látka? Nebo oblíbená kreslená postavička? Je to na tobě. Jen se ujistěte, že je toho v obchodě dost, protože budete využívat několik yardů. Pokud používáte videoprojektor, doporučujeme zabalit difuzory do černé nebo tmavě šedé plsti, aby absorbovaly světlo. Čím méně světla odráží váš pokoj, tím lepší je kontrast na obrazovce.

Přidání látky k difuzorům

K nanesení látky použijte lepidlo ve spreji jako Loctite 200 a poté:

  1. Odřízněte látku asi 6 palců, abyste na každé straně ušetřili.
  2. Nastříkejte povrch trubek a nechte lepidlo půl hodiny tuhnout.
  3. Ořízněte látku a ponechte kolem 2-2 / 2 palce přebytek.
  4. Nastříkejte vnitřek zkumavek na jejich dlouhé strany.
  5. Přehněte látku dovnitř a proveďte několik rychlých řezů pomocí nůžek, aby se do nich vešly montážní konzoly.
  6. Nechte lepidlo tuhnout další půl hodiny a poté otřete vnitřní konce trubek velkým množstvím lepidla.
  7. Přeložte zbytek látky.

Montáž difuzorů

Difuzory namontované na zdi v rezidenci.

Pokud jste v pořádku s amatérským, ale efektivním montážním systémem, zavěste každý difuzor na jediný šroub do sádrokartonu. Difuzory sotva něco váží, takže se nemusíte bát, že se šroubem dotknete kolíku. Jednoduše označte, kam chcete difuzor namontovat, zašroubujte šroub tak, aby vyčníval asi 1 palec, a potom zavěste každý difuzor z otvoru, který jste vyvrtali do zadního držáku. Nevýhodou této techniky je, že sádrokartonové desky nejsou příliš pevné, takže difuzory lze snadno odtrhnout od zdi náhodnými nárazy. Pokud potřebujete větší sílu, použijte k připevnění kotvy Molly nebo přepínací šrouby.

Vytváření nohou pro difuzory

Pokud náhodou nemáte místo, kam byste přišroubovali jakýkoli držák, můžete do každého z difuzorů přidat nohy, aby mohly stát samostatně. Pomocí desek 1×2 jsme vytvořili tři nohy, každé o délce 24 palců. Připevnili jsme nohy k difuzorům dvěma šrouby o průměru 1/4 palce na jednu nohu tak, aby pod difuzorem vyčnívalo 18 palců nohy.

Další možnosti montáže

Předpokládejme, že nechcete připevňovat difuzory na zeď nebo k nim přidávat nohy. V takovém případě můžete použít některé vlasce z monofilu k jejich zavěšení na strop nebo vyrobit difuzory vysoké 6 stop a nechat je stát samostatně. Existuje spousta možností a ať už se vydáte jakýmkoli směrem, budete mít lepší zvuk s difuzemi.