Obytné prostory přicházejí v různých tvarech a velikostech, z nichž každý nabízí jedinečné příležitosti pro kreativní design interiéru. Rozhodování o ideálním a funkčním uspořádání však může být trochu výzvou, když jsou do mixu vhozeny reproduktory. Pokud chcete ze svého stereofonního systému získat nejlepší výkon, záleží na umístění veškerého příslušného vybavení a nábytku. A pokud uvažujete o plánování celého domácího nebo víceprostorového hudebního systému a / nebo o použití reproduktorů prostorového zvuku, můžete očekávat, že domem protáhnou dráty. Stejně jako mnozí z nás by rádi měli všechny kabely / vodiče okamžitě z dohledu, není tomu tak vždy. Alespoň ne zpočátku. Skrytí nebo maskování vodičů reproduktorů tak, aby byly méně nápadné a / nebo aby nehrozilo zakopnutí, často vyžaduje trochu dalšího úsilí. Existuje řada způsobů, jak tento úkol splnit (můžete si je libovolně kombinovat), z nichž některé budou lépe vyhovovat než jiné, v závislosti na vašem domácím rozvržení. Je také možné skrýt také některé napájecí kabely.
Správa drátů
Než začnete, ujistěte se, že je vše odpojeno a umístěno tam, kam chcete. Naplánujte si, že budete mít k dispozici další cívky drátu reproduktoru – pro připojení do 20 stop použijte měřidlo 16, pro cokoli delšího měřidlo 14, protože některé metody budou vyžadovat zvláštní délku. Užitečné nástroje, které můžete mít po ruce, jsou odizolovací kleště, svinovací metr nebo pravítko, kleště, nůž, nůžky, spony na zip / zip, úroveň bublin, sešívací pistole, akumulátorová vrtačka, skládačka, kladivo a hledač hřebů. (A pokud si náhodou pronajímáte prostor, ve kterém bydlíte, zkontrolujte před provedením jakýchkoli trvalých úprav domu oprávnění u pronajímatele.)
Přikryjte koberci nebo běžci
Pokud vaše vodiče reproduktorů musí procházet otevřeným podlahovým prostorem (společné s reproduktory prostorového zvuku), snadno přijatelnou možností by bylo skrýt je pod nějaký typ koberce nebo koberce. Koberec může nejen nabídnout osobnost a přitáhnout na sebe estetickou pozornost, ale také pomůže zabránit nebezpečí zakopnutí. Ve většině případů koberce nebudou schopny zakrýt každý exponovaný palec drátu reproduktoru. Nabízejí ale flexibilní, nestálé řešení pro udržení pořádku v místnostech. Můžete libovolně uspořádat uspořádání nábytku, přemístit koberce a dráty stejně snadno. Žádné nástroje, žádná instalace! Ať už se rozhodnete pokládat koberce na koberce nebo podlahy z tvrdého dřeva, doporučujeme mít u každého kobercovou podložku stejné velikosti. Tyto podložky – nabízené z různých materiálů – pomáhají chránit koberce před sklouznutím z místa, usnadňují vysávání, umožňují dýchání kobercového materiálu a poskytují další vrstvu odpružení pro skrytí a ochranu vodičů reproduktoru pod nimi. V oblastech s vysokým provozem můžete také zvážit pořízení štíhlého krytu kabelu / kabelu pro opláštění vodičů pod koberečkem pro další podporu. Nejtěžší částí rozhodnutí použít koberec nebo běžec – zejména pro ty, kteří se zajímají zejména o koordinovaný vzhled obytných prostor – by mohla být volba velikosti, stylu, barvy nebo vzoru.
Tuck mezi koberci a sokly
Pokud je váš dům pokrytý kobercem, je velmi pravděpodobné, že ve všech pokojích máte také podlahové lišty. Soklové desky se obvykle instalují mírně nad podlahu, aby poskytly prostor pro koberce. Mezi kobercovou lištou a stěnou by měla být také mezera pod kobercem a základní deskou. Tato oblast je skvělým způsobem, jak diskrétně vést reproduktorové vodiče po místnostech a mezi nimi. Vezměte část drátu a zkontrolujte, zda jste schopni ji zastrčit mezi koberec a základní desku pouhými prsty. Pokud se zdá, že je prostor těsný, zkuste tenkým šroubovákem nebo pravítkem jemně zatlačit drát směrem ke zdi, dokud se již nezobrazí. Pokud vše půjde dobře, změřte a vyložte dostatek kabeláže, aby reproduktory dosáhly na stereofonní zařízení. Před připojením konců ke svorkám zastrčte vodiče pod základní desky. I když by tato metoda měla být pro mnoho lidí snadná, některým lidem by se mohlo zdát, že mezery mezi koberci a podlahovými deskami jsou příliš těsné na to, aby do nich mohly prsty vtlačit. Pokud je to váš případ, začněte na jednom konci a pomocí kleští opatrně vytáhněte část koberce. Měli byste vidět exponovanou dřevěnou podlahu, lepicí pásku (je ostrá, takže dávej si pozor na prsty) a štěrbina mezi stěnou a lepicí páskou (pod základní deskou). Zasuňte vodič reproduktoru dovnitř a poté zatlačte okraj koberce zpět na pásku pro připevnění. Pokračujte v práci, dokud nebudou skryty všechny kabely požadovaného reproduktoru.
Kamufláž s barvou
Pokud máte nástěnné reproduktory (např. Vícekanálový prostorový systém), můžete očekávat, že části drátu budou cestovat po stěnách. A pro ty, kteří nemají možnost zastrčit se mezi koberce a podlahové lišty (tj. Podlahové lišty spočívají v jedné rovině s podlahou z tvrdého dřeva), mohou být vodiče od jakéhokoli reproduktoru také vodorovně podél stěn. Ať tak či onak, tyto šňůry můžete udělat mnohem méně nápadné tím, že je namalujete, aby splynuly s pozadím. Pokud si pronajímáte místo a máte také povoleno pověsit obrázky / rámečky / umění s hřebíky, pravděpodobně máte jasno v používání sešívací pistole (pokud si nejste jisti, nejdříve zkontrolujte). Budete to tedy potřebovat, spoustu sponek, kroucení nebo stahovacích pásků (kroucení je lepší, protože je můžete kdykoli zrušit), štětce a barvy, aby ladily s vašimi barvami stěn. Myšlenkou je připojit reproduktorové vodiče rovně a proplachovat ke stěnám, než je natřete. Ale místo toho, abyste použili sponkovací pistoli k přímému připevnění vodičů, sešijete spony na kroucení / zip. Před sešíváním kravaty přes střed položte na zeď kravatu, kde chcete držet drát reproduktoru. Nyní položte drát přímo nad sponku a poté upevněte kravatu. Jelikož nespojujete skutečný vodič reproduktoru, nehrozí nebezpečí poškození. Udělejte to každých pár stop; přebytečné délky kravat můžete oříznout nůžkami. Až budete hotovi, použijte odpovídající barvu k maskování drátů a vazeb se stěnami. A nejlepší na této semipermanentní metodě je, že pokud je třeba dráty kdykoli přesunout nebo odstranit, zůstanou po nich jen drobné tečky.
Skrýt vedle světelných pruhů
Pokud jsou hezká světla spíše vaší věcí než malováním, můžete pomoci skrýt skutečnost, že kabely reproduktorů existují, a to zdobením pružnými LED světelnými proužky. LED světelné pásy jsou nabízeny v různých délkách, lumenech (jas), teplotách (teplý / chladný), výstupních barvách, materiálech a vlastnostech. Některé jsou napájeny ze síťových adaptérů, zatímco jiné mohou používat napájecí zdroj USB. Mnoho z nich přichází s dálkovými ovladači, zatímco některé lze ovládat také pomocí mobilní aplikace. S těmito druhy světel připevněnými ke stěnám můžete vést reproduktorové vodiče pod nimi a jen málo z nich by bylo o něco moudřejší. Pamatujte, že mnoho světelných proužků je právě to – LED diody s odlepitelnou zadní stranou, která jim umožňuje držet se na povrchu. Některé, například Power Practical Luminoodle, jsou spíše lana LED, která jsou dodávána s montážním příslušenstvím. Chcete-li však v budoucnu snadněji upravovat / přemisťovat světelné pásy, zvažte použití háčků Command Wire Hooks nebo Decorating Clips. Tyto produkty přilnou k mnoha povrchům a (ve většině případů) je lze bezpečně odstranit, aniž by zanechaly zbytky nebo poškodily povrchy. Jednoduše připevněte háky na stěny, kam chcete, zavěste vodič reproduktoru za / pod světelné pásky LED, vše zapojte a pak si užijte atmosféru!
Nainstalujte kabelové obvody / kryty
Pro trvalejší řešení skrývání vodičů můžete zvážit instalaci kabelových oběžných drah (lze je také nazvat kabelovody) nebo kabelových krytů. To může být užitečná volba pro ty, kteří potřebují vést několik délek drátu, zejména v domácnostech, které mají soklové lišty a žádný koberec. Kabelové obvody (myslím PVC trubku, ale o něco hezčí) lze často najít jako soupravu, doplněnou o spojovací díly, kryty, loketní spoje, šrouby / kotvy a / nebo oboustrannou lepicí pásku. Nabízejí buď otevřený, nebo uzavřený / západkový kanál, který udržuje kabely a vodiče bezpečně zastrčené uvnitř. Mnoho kabelových oběžných drah je navrženo tak, aby byly tenké a diskrétní, což jim umožňuje instalovat nad základní desky a malovat je tak, aby odpovídaly. I když kabelové obvody jsou účinné pro skrytí vodičů reproduktorů, nelze je vždy snadno odstranit. Alternativou, která méně pravděpodobně zanechá stopy, je kryt kabelu. Kryty kabelů jsou na spodní straně ploché a nahoře zaoblené, což jim dodává vzhled speedbumpu. Kryty kabelů, které jsou obvykle vyrobeny z gumy nebo PVC, nabízejí ochranu vodičů a jsou nejlepší na podlahách bez koberců, přitlačených přímo na stěny. Jsou také skvělé použít, když dráty potřebují překročit otevřené prahy. Ve většině případů není nutné udržovat na místě kryty kabelů žádné lepidlo. Kryty kabelů jsou nabízeny v různých šířkách a barvách / vzorech.
Použijte plochý lepicí drát reproduktoru
Pokud chcete skutečně neviditelné, ale trvalé umístění vodičů – stydlivé vyřezávání otvorů a instalaci vodičů přes stěny – pak může být správný plochý vodič reproduktoru. Tento typ drátu, jako je Sewell’s Ghost Speaker Wire, vypadá a nasazuje se jako role pásky nebo balicí pásky. Odlepitelný podklad odhaluje průmyslově pevnou lepicí stranu, která se vztahuje na téměř jakýkoli rovný povrch. Vzhledem k tomu, že tento drát je flexibilní a mimořádně tenký, nebudete mít žádné problémy s průjezdem zatáčkami. Strana, která směřuje ven, je dokonale natřitelná, aby odpovídala barvě stěny nebo soklové desky. Plochý drát reproduktoru se nejčastěji nachází v rozchodu 16 se dvěma nebo čtyřmi vodiči; druhý je ideální pro ty, kteří hledají bi-wire nebo bi-amp reproduktory. Pokud používáte tento druh drátu, musíte si také pořídit ploché svorkovnice (jeden pár pro každý reproduktor). Jedna strana svorkovnice se připojuje k plochému měděnému vodiči, zatímco druhá strana se připojuje k běžnému kabelu reproduktoru (který se normálně připojuje k zadní straně reproduktorů a přijímačů). Opatrně změřte a nainstalujte vodič plochého reproduktoru podle pokynů produktu, poté natřete.
Had skrz stěny / strop
Ti, kteří mají v úmyslu použít nástěnné nebo stropní reproduktory, se určitě mohou těšit na trochu práce. Než začnete, je nejlepší nejprve zvážit výhody a nevýhody nástěnných a stropních reproduktorů. Zatímco tento typ projektu lze provést bez jakékoli vnější pomoci, těm, kteří si nejsou zcela jisti svými dovednostmi v oblasti kutilství, by mohlo být lepší najmout si profesionálního dodavatele. Instalace nástěnných a stropních reproduktorů vyžaduje určité záměrné plánování, protože je třeba vzít v úvahu několik faktorů. Ale výsledek? Nejen, že budou všechny vodiče reproduktorů zcela neviditelné, ale můžete také mít reproduktory zcela zapuštěné a skryté ve stěnách! Pokud nemáte nebo neplánujete použití nástěnných / stropních reproduktorů, stále můžete hadicovými reproduktory protáhnout stěny, stropy, podkroví nebo sklepy. Někdy je jednodušší vyřezávat malé otvory ve stěnách, zvláště pokud váš stereofonní přijímač ovládá více reproduktorů ve více místnostech. A pokud chcete, aby kabeláž vypadala čistě a elegantně, použijte nástěnné desky reproduktorů. Tyto desky vypadají podobně jako vypínač světla nebo kryty zásuvky, ale poskytují spojovací sloupky nebo pružinové svorky pro více sad reproduktorů. Některé dokonce obsahují porty HDMI, ideální pro systémy domácího kina.
Zvažte tvarování kolejnice
Většina z nás je obeznámena s tvarováním korun – vnitřními díly, které plynule lemují stropy a / nebo stěny čepic. Ale můžete také najít lištu lišty na židli, druh lišty, která vodorovně rozděluje / odděluje stěny. Lidé se často rozhodují malovat stěny tak, aby barva nad kolejnicí židle byla jiná, ale doplňovala barvu níže. Formování kolejnice na židli může nejen změnit vzhled obytných prostor, ale mnoho typů má design, který umožňuje skryté vodiče reproduktorů pod nimi. Instalace lišty na židli vyžaduje značné plánování. Stěny budou muset být změřeny, aby bylo možné určit množství lišty k nákupu. Cvočky budou muset být umístěny předem, aby bylo možné kolejnice na židli pevně přichytit ke stěnám. Kusy budou muset být přesně vyříznuty, aby všechny konce vzájemně zapadaly. K dispozici je také broušení, dokončování a malování; nezapomeňte podle potřeby bezpečně protáhnout vodiče reproduktorů.