Přeskupení obytných prostor je skvělý způsob, jak otevřít více prostoru a / nebo uvolnit místo pro nový nábytek. Pravděpodobně to však znamená přemístit všechny reproduktory a vybavení domácího kina. Mohli byste nainstalovat zcela nový drát reproduktoru zkrácený na přesnou délku a vše znovu připojit – za to se nerozbijete. Proč ale při spojování vyhazovat funkční drát, který vám umožní získat nohy navíc bez veškerého odpadu? Nyní existuje způsob, jak spojit vodiče reproduktorů, a pak existuje lepší způsob. Vy mohl zkrouťte vodiče reproduktorů dohromady a použijte elektrickou pásku. Ale páska se časem opotřebovává a nejmenší zatahání za dráty může snadno oddělit tento typ připojení (obvykle Y). A zatímco matice drátu s kroucením mohou být uspokojivé pro spojení elektrického drátu, který je obvykle skryt za krabicemi nebo panely, mají tendenci být ošklivým okem, když se používají s domácím audio zařízením. Nejlepší volba pro vzhled a spolehlivost je lineární elektrický krimpovací konektor (známý také jako „tupý“ konektor). Krimpovací konektory jsou odolné, snadno použitelné, účinné (díky elektricky vodivé kovové trubce na vnitřní straně) a nebudou vás stát moc. Většina je navíc navržena tak, aby poskytovala těsnění odolné proti povětrnostním vlivům, což je žádoucí při instalaci venkovních reproduktorů. Nezapomeňte, že krimpovací konektory jsou určeny pro lankový vodič reproduktoru (nejběžnější) a ne drát s plným jádrem. Pro začátek je třeba:
- Cívka drátu reproduktoru (odpovídající rozchod stávajícího drátu)
- Elektrické krimpovací konektory (také odpovídající rozchod stávajícího drátu)
- Měřicí páska
- Stahovačka drátu
- Poznámkový blok (fyzický nebo digitální / chytrý telefon)
- Zdroj tepla (např. Fén)
Správně umístěte reproduktory a vybavení
Než začnete spojovat, budete chtít správně nastavit reproduktory a vybavení. Vypněte napájení domácího stereofonního přijímače / zesilovače a odpojte napájecí kabely. Je dobré se ujistit, že je vše vypnuté, než provedete jakýkoli druh drátového připojení. Odpojte a zkontrolujte všechny vodiče reproduktorů – všechny, které se zdají být poškozené nebo ve špatném stavu, je třeba vyhodit – než je odložíte pro pozdější použití. Nyní můžete reproduktory přesunout na nová místa. Pokud to čas dovolí, může to být skvělá příležitost zvážit, jak byste mohli skrýt nebo zamaskovat drát reproduktoru v obytných prostorech. Při správné technice mohou být dráty vizuálně i fyzicky méně výrazné (tj. Ne tak velké, že by zakoply).
Změřte vzdálenost a ořízněte
Jakmile jsou reproduktory umístěny, dalším krokem je určení délky vodiče potřebné k připojení každého reproduktoru ke stereofonnímu systému. Použijte měřicí pásku a změřte vzdálenosti. Je lepší lehce přeceňovat než podceňovat – uvolnění se snadno zvládá a spojování stejně vyžaduje trochu ořezávání. Zapište si čísla spolu s umístěním reproduktoru (např. Přední levý / pravý, střední, prostorový levý / pravý atd.) Do poznámkového bloku. Po dokončení změřte veškerý vodič reproduktoru, který jste předtím odložili, a porovnejte jej s poznámkami. Existuje šance, že některé z těchto vodičů mohou mít správnou délku pro některé reproduktory, kde nebude třeba provádět žádné spojování. Jednoduše zkontrolujte, zda jsou vodiče správného rozměru na reproduktor (pokud existují různé měrky). Pokud máte dráty, které nepotřebují spojovat, označte je (lepící jazýčky nebo pero a kousek pásky) přiřazeným reproduktorem a odložte je stranou. Zrušte tyto reproduktory ze svých poznámek, abyste věděli, že byly započítány. Vyberte jakýkoli zbývající vodič a označte / přiřaďte jej reproduktoru. Vypočítejte rozdíl mezi délkou drátu, který máte, a tím, co reproduktor potřebuje – to je to, kolik budete muset uříznout z cívky drátu reproduktoru. Dejte si asi palec navíc a proveďte řez pomocí odizolovacích drátů. Označte páry vodičů, odložte je stranou a odstraňte reproduktor z poznámek. Tento postup opakujte se všemi zbývajícími reproduktory v seznamu.
Odizolujte vodič a připojte lisovací konektory
Vezměte jednu sadu vodičů, které chcete spojit, a umístěte konce / svorky vedle sebe – záporné na záporné (-), kladné na kladné (+). Chcete, aby byly vodiče takhle fázové – pokud si nejste jisti, můžete vodiče reproduktorů otestovat pomocí baterie. Pomocí odstřihovačů drátu odstraňte vnější plášť / izolaci tak, aby všechny čtyři konce měly čtvrt palce nechráněného měděného drátu (pokud pokyny k balení uvádějí jinou délku, jděte s tím). Jednotlivé vodiče (kladné a záporné vývody) můžete oddělit o palec, abyste měli prostor pro práci. Vezměte oba záporné konce holého drátu a vložte je do protilehlých stran lisovacího konektoru (zkontrolujte, zda odpovídá měřidlu). Pomocí krimpovací části nůžek na drátu (měla by být označena tak, aby odpovídala měřidlu) pevně stlačte konektor (mírně mimo střed), aby se kovové hadice konektoru uzavřely kolem jednoho z holých vodičů; udělejte to ještě jednou pro druhý holý drát. Jemně zatáhněte za vodiče reproduktorů, abyste se ujistili, že drží rychle. Chcete-li znovu zkontrolovat elektrické připojení, použijte baterii pro rychlý test. Tento postup opakujte s kladnými konci holého vodiče s dalším krimpovacím konektorem.
Aplikujte teplo na smršťovací konektory
Jakmile máte lisované konektory připojené ke kladným i záporným koncům vodičů, jemně použijte zdroj tepla, aby se konektory zmenšily. Nejlepší je horkovzdušná pistole nebo foukací sušička nastavená na vysokou teplotu (držená ve vzdálenosti několika palců), ale můžete použít zapalovač (držený ve vzdálenosti asi palce), pokud jste velmi opatrní. Držte dráty rukou – několik palců pod lisovanými spoji – když aplikujete teplo. Pomalu otáčejte dráty / konektory tak, abyste obcházeli všechny strany. Krimpovací pouzdra se přitáhnou těsně k vodiči reproduktoru, což vytvoří ochranné a vodotěsné těsnění. Některé elektrické krimpovací konektory jsou navrženy s trochou pájky na vnitřní straně, která se taví z tepla a spojuje vodiče dohromady pro silnější spojení. Pokračujte v odizolování vodičů reproduktorů a připojování / zmenšování krimpovacích konektorů, dokud nebudou všechny délky odpovídajícím způsobem spojeny a prodlouženy.
Znovu připojte reproduktory
Nyní, když jste úspěšně spojili všechny vodiče, je poslední věcí, kterou je třeba připojit reproduktory k stereofonnímu přijímači / zesilovači nebo systému domácího kina. Ale než začnete, možná budete chtít zvážit instalaci drátových konektorů reproduktorů (např. Pin, rýč, banánková zástrčka). To by byl nejlepší čas na to, protože právě tam máte nástroje a vodiče. Díky drátovým konektorům reproduktorů je připojení k pružinovým svorkám nebo vázacím sloupkům hračkou. Až budete hotovi, vyzkoušejte stereofonní systém, abyste se ujistili, že všechny reproduktory fungují správně. Znovu zkontrolujte připojení reproduktoru / přijímače, pokud nejsou.