Skip to content

Jak správně přeinstalovat software ve Windows

7 de Srpen de 2021
stack of dvds your personal camera obscura moment getty images 56a6f9e75f9b58b7d0e5cc85

Přeinstalování softwarového programu je jedním ze základních kroků k odstraňování problémů, které jsou k dispozici každému uživateli počítače po pokusu o automatickou opravu problémů se systémem Windows, ale při pokusu o vyřešení problému se softwarem je to často přehlížený krok. Přeinstalováním názvu softwaru, ať už jde o nástroj produktivity, hru nebo cokoli mezi tím, nahradíte všechny soubory programu, položky registru, zkratky a další soubory potřebné ke spuštění programu. Pokud je jakýkoli problém, který s programem máte, způsoben poškozenými nebo chybějícími soubory (nejčastější příčinou problémů se softwarem), je velmi pravděpodobným řešením problému přeinstalování. Správný způsob, jak přeinstalovat softwarový program, je úplně jej odinstalovat a poté znovu nainstalovat z nejaktuálnějšího instalačního zdroje, který najdete. Odinstalování a opětovná instalace programu tímto způsobem je opravdu velmi snadná, ale přesná metoda se trochu liší v závislosti na operačním systému Windows, který používáte. Níže jsou uvedeny pokyny specifické pro každou verzi systému Windows. Je důležité vědět, jakou verzi systému Windows máte. Pokud si nejste jisti, která verze systému Windows je ve vašem počítači nainstalována, možná nebudete moci znovu načíst správnou verzi softwaru.

Jak správně přeinstalovat program v systému Windows

  1. Otevřete Ovládací panely. Rychlý způsob, jak otevřít Ovládací panely ve Windows 10 nebo Windows 8, je Power User Menu, ale pouze pokud používáte klávesnici nebo myš. Vybrat Kontrolní panel z nabídky, která se zobrazí po stisknutí VYHRÁT+X nebo kliknutím pravým tlačítkem na Tlačítko Start.

  2. Klikněte na Odinstalujte program odkaz umístěný pod Programy nadpis, popř Přidat nebo odebrat programy pokud používáte Windows XP. Pokud nevidíte několik kategorií s odkazy pod nimi, ale místo toho vidíte jen několik ikon, vyberte tu, která říká Programy a funkce. Pokud program, který plánujete přeinstalovat, vyžaduje sériové číslo, budete jej muset nyní vyhledat.

  3. Vyhledejte a klikněte na program, který chcete odinstalovat, procházením seznamu aktuálně nainstalovaných programů, které vidíte na obrazovce. Pokud potřebujete přeinstalovat Windows Update nebo nainstalovanou aktualizaci na jiný program, klikněte na Zobrazit nainstalované aktualizace odkaz na levé straně souboru Programy a funkce okno, nebo přepněte na Zobrazit aktualizace Pokud používáte Windows XP. Ne všechny programy zde zobrazí své nainstalované aktualizace, ale některé ano.

  4. Klikněte na Odinstalovat, Odinstalovat/změnit, nebo Odstranit tlačítko pro odinstalování programu. Toto tlačítko se zobrazí buď na panelu nástrojů nad seznamem programů, když je vybrán program, nebo mimo něj v závislosti na verzi systému Windows, kterou používáte. Specifika toho, co se nyní stane, závisí na programu, který náhodou odinstalujete. Některé odinstalační procesy vyžadují řadu potvrzení (podobné tomu, jaké jste mohli vidět při první instalaci programu), zatímco jiné se mohou odinstalovat, aniž by bylo nutné vaše zadání. Odpovězte na všechny výzvy co nejlépe – nezapomeňte, že to chcete zcela odeberte program z počítače. Pokud odinstalování z nějakého důvodu nefunguje, zkuste program odebrat pomocí speciálního odinstalačního programu. Ve skutečnosti, pokud již máte některý z těchto nainstalován, možná jste dokonce viděli vyhrazené tlačítko pro odinstalaci v Ovládacích panelech, které používají tento program třetích stran, například tlačítko „Výkonná odinstalace“, když je nainstalován IObit Uninstaller-neváhejte použít to tlačítko, pokud to vidíte.

  5. Restartujte počítač, i když to nemusíte. Podle mě to není volitelný krok. Jakkoli to někdy může být otravné, věnování času restartování počítače pomůže zajistit, aby program byl zcela odinstalován.

  6. Ověřte, že program, který jste odinstalovali, byl zcela odinstalován. Zkontrolujte, zda program již není uveden v nabídce Start, a také zkontrolujte, zda je program zařazen do Programy a funkce nebo Přidat nebo odebrat programy byla odstraněna. Pokud jste si vytvořili vlastní zkratky k tomuto programu, tyto zkratky pravděpodobně stále budou existovat, ale samozřejmě nebudou fungovat. Klidně je smažte sami.

  7. Nainstalujte si nejaktuálnější verzi dostupného softwaru. Nejlepší je stáhnout si nejnovější verzi programu z webu vývojáře softwaru, ale další možností je získat soubor z původního instalačního disku nebo z předchozího stažení. Pokud není v dokumentaci softwaru uvedeno jinak, měly by být do programu nainstalovány všechny dostupné opravy a aktualizace Service Pack po restartujte po instalaci (krok 8).

  8. Restartujte počítač znovu.

  9. Otestujte přeinstalovaný program.