Skip to content

Jak správně restartovat router a modem

31 de Červenec de 2021
how to properly restart a router modem 2624570 8ef8d3ea41a14c928947e58c32fa3646

Pokud máte podezření, že vaše síť nefunguje tak, jak by měla, restartujte router a modem. Možná se nenačítají webové stránky, Netflix v polovině filmu zamrzne nebo vaše chytré reproduktory najednou přestanou přehrávat hudbu. Ať je to jakkoli, restartování routeru mu poskytne čas na vychladnutí a vyprázdnění jeho paměti. Někdy, zvláště u staršího hardwaru, stačí mít router zapnutý a pracovat příliš rychle na vyžádání restart.

Restart: Častá oprava

Restartování (známé také jako restart) je jedním z nejjednodušších kroků při řešení potíží, které můžete provést, abyste opravili to, co nefunguje správně. Zdá se vám dnes Windows trochu zabugovaný? Restartujte počítač. Váš iPhone se již nepřipojí k Wi-Fi? Restartujte telefon a zkuste to znovu. Při popisu problému oddělení IT nebo agentovi technické podpory to může být nepříjemné a navrhnou hned restart nebo restart, ale faktem je, že restartování opravuje spoustu problémů.

Restartování může také opravit problémy se sítí

Restartování také řeší problémy se síťovým hardwarem, například s digitálním modemem (ať už kabelovým, DSL, satelitním nebo vláknovým) a routerem. Ztratili váš smartphone i notebook připojení k internetu? Už se váš NAS nezobrazuje na ploše? Jsou vaše připojená zařízení pomalá, pokud jde o streamování a procházení online? Pokud ano, restartujte router a modem. Restartování síťového hardwaru opravuje problémy se sítí a internetem 75 procent času nebo více. K vyřešení problému je třeba restartovat router a modem ve správném pořadí. Pokud zařízení nebudou restartována ve správném pořadí, můžete o připojení k internetu přijít úplně. 1:23

Jak restartovat router a modem

Kroky k restartování směrovače a modemu

Chcete -li mít co největší šanci na zlepšení situace, postupujte podle níže uvedeného krátkého postupu. Restartování tímto způsobem funguje u většiny značek a modelů směrovačů a modemů. Následující postup není stejný jako reset routeru nebo modemu. Vidět Resetování vs. restart pro více informací v dolní části této stránky.

  1. Odpojte router a modem. Pokud máte jiný spravovaný síťový hardware, například síťové přepínače, odpojte tento hardware. Nespravovaná zařízení lze ponechat zapnutá, ale pokud se domníváte, že mohou být součástí problému, použijte svůj úsudek. Nepoužívejte tlačítko označené Reset nebo Restart, protože pravděpodobně spustí proces obnovení továrního nastavení nebo obnovení. Jasně označené tlačítko napájení je pravděpodobně v pořádku, ale odpojením odstraníte veškeré pochybnosti.

  2. Počkejte alespoň 30 sekund. Tentokrát necháte zařízení vychladnout a vašemu ISP, počítačům a dalším zařízením indikuje, že router a modem jsou offline. Tento krok nemusí být nutný, pokud víte, jaký je problém s připojením. Pokud nevíte, co je špatně, restartujte router a modem.

  3. Připojte modem. Pokud se během prvních několika sekund nezapne, stiskněte tlačítko Napájení. Modem je zařízení, ke kterému se připojuje vaše připojení k internetu. Například u kabelové internetové služby se modem připojí ke koaxiálnímu kabelu zvenčí.

  4. Počkejte alespoň 60 sekund. Během této doby se modem autentizuje u vašeho ISP a je mu přiřazena veřejná IP adresa. Většina modemů má čtyři světla: kontrolku napájení, přijímané světlo, světlo pro odesílání a kontrolku aktivity. Když jsou první tři kontrolky stabilní, je modem plně zapnutý. Pokud svítí kontrolka internetu, počkejte, až se rozsvítí, abyste potvrdili, že modem získává internet od vašeho ISP.

  5. Připojte router. Některé směrovače mohou vyžadovat stisknutí tlačítka Napájení. Na kombinovaném modemu a routeru tento a další krok přeskočte. Software v tomto zařízení iniciuje věci ve správném pořadí. Router je fyzicky připojen k modemu, takže zařízení vedle modemu je pravděpodobně router. Ne všechny směrovače mají anténu, ale mnoho ano, takže pokud vidíte jeden nebo více z nich, pravděpodobně je to router.

  6. Počkejte alespoň 2 minuty. To dává routeru čas na spuštění. Poskytuje také počítačům, smartphonům a dalším zařízením, která využívají síť, čas k získání nových soukromých IP adres přiřazených službou DHCP ve směrovači. Pokud jste vypnuli vypínače nebo jiný síťový hardware, znovu je zapněte. Potom chvíli počkejte. Pokud máte několik zařízení, zapněte je zvenčí-podle mapy sítě.

  7. Když se router a modem restartují, vyzkoušejte, zda problém nezmizel. Není nutné restartovat počítače a další bezdrátová zařízení, ale může to být nutné, pokud jsou některá zařízení online a jiná ne. Restartujte počítač správným způsobem. Pokud restartování není možné, obnovte svou IP adresu zadáním ipconfig /obnovit v příkazovém řádku.

Pokud restart nefunguje

Pokud restartování routeru a modemu problém nevyřešilo, postupujte podle konkrétnějších metod řešení problémů se sítí nebo internetem. Pokud má modem potíže se získáním signálu od vašeho ISP (první tři kontrolky nesvítí), požádejte o pomoc svého ISP. Jinak se podívejte blíže na nastavení sítě uvnitř vašeho domova.

Restart nezmění vaše nastavení

Mezi resetováním routeru nebo modemu a jeho restartováním je zásadní rozdíl. Jeden je dočasnější než druhý a oba se používají pro jedinečné účely. Pokyny na této stránce jsou pro restartování modem nebo router, abyste je vypnuli a znovu spustili, aniž byste museli odstraňovat nastavení nebo provádět jakékoli změny softwaru.

A Reset se vrátí na tovární nastavení

Na resetovat router nebo modem je krátká verze obnovení továrního nastavení zařízení, což znamená odstranění nastavení bezdrátové sítě a dalších konfigurací. Resetování uvede router nebo modem do původního výchozího stavu před provedením jakýchkoli změn, které zahrnují obnovení výchozího hesla routeru, vymazání hesla Wi-Fi, odstranění vlastních serverů DNS a další. Resetujte modem nebo router pomocí tlačítka Reset, které se obvykle nachází na zadní nebo boční straně zařízení. Zjistěte, jak resetovat směrovač, pokud se nemůžete přihlásit pomocí výchozího hesla nebo pokud existuje větší problém se síťovým hardwarem, který restartování nevyřeší.

Často kladené otázky

  • Jak často mám restartovat router? Neexistuje žádné pevné a rychlé pravidlo o tom, jak často restartovat router. Chcete -li celkově dosáhnout hladšího výkonu, zvažte provedení tohoto kroku v určitém plánu mimo řešení pomalých problémů se sítí, jakmile nastanou. Můžete upřednostnit vytvoření vlastní týdenní nebo měsíční rutiny nebo se obrátit na výrobce routeru.
  • Jak restartuji router z počítače nebo telefonu? Chcete -li zkusit restartovat router sám z počítače nebo telefonu, můžete to udělat v několika krocích. Stáhněte si doprovodnou mobilní aplikaci, pokud je k dispozici, nebo zadejte IP adresu routeru do webového prohlížeče. Přihlaste se a vyhledejte možnost restartu nebo restartu.