Skip to content

Jak spustit z disku CD, DVD nebo BD

12 de Srpen de 2021
ldf eplus gettyimages 56a6f9d93df78cf772913aa6

Ke spuštění určitých typů testovacích nebo diagnostických nástrojů, jako jsou programy pro testování paměti nebo zaváděcí antivirový software, bude možná nutné zavést systém z disku CD, DVD nebo BD. Dalším důvodem je, pokud plánujete přeinstalovat operační systém Windows nebo spustit automatické nástroje pro opravu Windows. Bootování z disku je operační systém nezávislý, což znamená, že je to stejné v systému Windows 7 jako ve Windows 10 nebo Windows 8 atd.

Jak spustit z disku CD, DVD nebo BD

Při spouštění z disku ve skutečnosti děláte běh počítače s jakýmkoli malým operačním systémem, který je na disku nainstalován. Když spustíte počítač normálně„Používáte operační systém nainstalovaný na pevném disku, například Windows, Linux atd.

 1. Změňte pořadí zavádění v systému BIOS, aby byla nejprve uvedena jednotka CD, DVD nebo BD. Některé počítače jsou již tímto způsobem nakonfigurovány, ale mnohé nejsou. Pokud optická jednotka není první v pořadí spouštění, počítač se spustí „normálně“ (tj. Spustí se z pevného disku), aniž by se podíval na to, co může být ve vaší diskové jednotce. Po nastavení optické jednotky jako prvního spouštěcího zařízení v systému BIOS počítač při každém spuštění počítače zkontroluje tuto jednotku pro spouštěcí disk. Ponechání takto nakonfigurovaného počítače by nemělo způsobovat problémy, pokud neplánujete ponechat disk v jednotce neustále. Podívejte se, jak namísto tohoto tutoriálu nabootovat ze zařízení USB, pokud vám skutečně jde o konfiguraci počítače pro spuštění z jednotky flash nebo jiného paměťového zařízení USB. Tento proces je docela podobný zavádění z disku, ale je třeba zvážit několik dalších věcí.

 2. Vložte disk CD, DVD nebo BD do diskové jednotky.

  Jak poznáte, že je disk zaváděcí? Nejjednodušší způsob, jak zjistit, zda je disk zaváděcí, je vložit jej do jednotky a postupovat podle zbývajících pokynů. Většina disků CD a DVD s nastavením operačního systému je zaváděcí, stejně jako mnoho pokročilých diagnostických nástrojů, jako jsou ty, o nichž byla řeč výše. Programy stahovatelné z internetu, které mají být zaváděcími disky, jsou obvykle k dispozici ve formátu ISO, ale nemůžete na disk jen vypálit ISO, stejně jako jiné soubory. Další informace naleznete v části Jak vypálit soubor ISO.

 3. Restartujte počítač – buď správně z Windows, nebo pomocí resetovacího nebo vypínacího tlačítka, pokud jste stále v nabídce BIOS.

 4. Sledujte a Stisknutím libovolné klávesy spustíte z disku CD nebo DVD … zpráva. Při zavádění z instalačního disku systému Windows a příležitostně také z jiných zaváděcích disků můžete být vyzváni ke zprávě zmáčkni tlačítko zavést z disku. Aby bylo zavedení disku úspěšné, musíte to udělat během několika sekund, kdy je zpráva na obrazovce. Pokud nic neuděláte, váš počítač zkontroluje informace o zavádění na dalším zaváděcím zařízení v seznamu v systému BIOS (viz krok 1), což bude pravděpodobně váš pevný disk. Většina zaváděcích disků nevyžaduje stisknutí klávesy a spustí se okamžitě.

 5. Váš počítač by se nyní měl spustit z disku CD, DVD nebo BD a začne na něm uložený software. Co se nyní stane, závisí na tom, k čemu byl spouštěcí disk. Pokud spouštíte z disku DVD systému Windows 10, začne proces instalace systému Windows 10. Pokud spouštíte z disku CD Slackware Live, poběží verze operačního systému Slackware Linux, který jste na disk CD vložili. Spouštěcí AV program spustí antivirový software. Dostanete nápad.

Při zavádění z disku postupujte podle těchto opravdu snadných kroků, což obvykle trvá přibližně 5 minut:

Co dělat, když se disk nespustí

Pokud jste zkusili výše uvedené kroky, ale váš počítač se stále nespustí správně z disku, podívejte se na některé z níže uvedených tipů.

 1. Zkontrolujte znovu pořadí zavádění v systému BIOS (krok 1). Bezpochyby důvodem, proč se bootovací disk nespustí, je to, že BIOS není nakonfigurován tak, aby nejprve zkontroloval jednotku CD/DVD/BD. Ukončení systému BIOS bez uložení změn může být snadné, takže před ukončením nezapomeňte sledovat všechny výzvy k potvrzení.

 2. Máte více než jednu optickou jednotku? Váš počítač pravděpodobně umožňuje pouze zavedení jedné z vašich diskových jednotek. Vložte disk do druhé jednotky, restartujte počítač a uvidíte, co se stane.

 3. Vyčistěte disk. Pokud je disk starý nebo špinavý, kolik CD a DVD instalačních programů systému Windows je v době, kdy jsou potřeba, vyčistěte jej. Čistý disk může znamenat rozdíl.

 4. Vypalte nové CD/DVD/BD. Pokud je to disk, který jste sami vytvořili, například ze souboru ISO, vypalte jej znovu. Na disku mohou být chyby, které by opětovné vypálení mohlo opravit. Viděli jsme, že se to stalo více než jednou.