Skip to content

Jak tisknout fotografie doma

7 de Srpen de 2021
smartphone connected to the wireless printer is laying on the desk 945226682 5af5d58e6bf0690036a2fa13

Jedna z velkých věcí, které se týkají digitální fotografie a filmové fotografie, je to, že stačí pouze vytisknout fotografie, které vypadají skvěle. (S filmovou fotografií vám služba zpracování filmu zaslala výtisky pro každou fotografii, kterou jste pořídili, dokonce i pro ten rozmazaný snímek kolibříka ve vašem dvoře nebo ten, kde jste měli palec nad prohlížečem.) Tisk pouze vašich nejlepších fotografií doma je jednoduchý a nákladově efektivní, pokud máte správnou tiskárnu a techniky. Zde je několik tipů, které vám pomohou dosáhnout nejlepších výsledků.

Používejte vysoce kvalitní papír

Snad nejlepší věc, kterou můžete udělat pro vysoce kvalitní digitální tisk fotografií doma, je použít speciální fotografický papír. Lesklý nebo matný fotografický papír funguje mnohem lépe než standardní tiskový papír. Protože ale speciální fotografický papír může být drahý, nezapomeňte na něj vytisknout pouze své nejlepší fotografie.

Srovnejte poměry stran

Další klíčovou součástí, kterou je třeba vzít v úvahu při domácím tisku fotografií, je zajistit, aby obrázek, který chcete vytisknout, používal stejný poměr stran jako papír, na který jej budete tisknout. Pokud se pokusíte vytisknout fotografii, kde poměr stran obrázku neodpovídá velikosti papíru, může tiskárna neúmyslně oříznout nebo roztáhnout fotografii a zanechat tak podivně vypadající tisk.

Zvažte inkoustovou vs. laserovou technologii

Inkoustová tiskárna by vám měla poskytnout vynikající barevné výtisky, takže si nemyslete, že musíte investovat do laserové tiskárny, abyste dosáhli skvělých výtisků. Většina inkoustových tiskáren zvládne úlohu více než adekvátně.

Sledujte měření IPM

Pokud hledáte novou inkoustovou tiskárnu, věnujte pozornost měření „obrázků za minutu“, které by vám mělo pomoci porovnat modely. IPM vám řekne rychlost tiskárny jako objektivní měření. Další měření rychlosti, jako jsou stránky za minutu (PPM), může výrobce tiskárny upravit, takže se na ně při porovnávání tiskáren nespoléhejte.

Tiskněte při nastavení „Nejlepší“

Pokud máte čas, nezapomeňte nastavit fotografie pro tisk na „nejlepší“ nastavení. Budete překvapeni, jak velký rozdíl toto nastavení dělá oproti „normálnímu“ nebo „rychlému“ nastavení. Mějte na paměti, že vytištění fotografie v „nejlepším“ režimu trvá dvakrát až pětkrát déle.

Nejprve proveďte úpravy a poté tisk

Může být lákavé vytisknout fotografii a hledat nedostatky a oblasti, které lze na výtisku upravit, poté provést úpravy a tisknout znovu. Ale budete plýtvat papírem a inkoustem, pokud to uděláte tímto způsobem. Místo toho se podívejte na obrázek na ostrém monitoru počítače, proveďte změny v úpravách a tiskněte pouze jednou.

Sledujte náklady

Když tisknete fotografie doma, můžete snadno zapomenout na náklady na každý tisk. Ale tisk fotografií doma stojí peníze. Pokud například vytisknete sérii velkých barevných fotografií, spotřebujete dost inkoustu. Pokud máte velký počet fotografií k tisku, jejich převzetí do profesionálního polygrafického podniku může ve skutečnosti stát méně.