Pokud jste někdy pořídili snímek s fotoaparátem DSLR (digitální jednozrcadlový objektiv), který vypadal ostře, ale v postprodukci se ukázal trochu nejasný, možná budete potřebovat na svém fotoaparátu dioptrickou korekci. Tato zdánlivě malá úprava může mít obrovský dopad na to, jak dobře vaše obrázky dopadnou.
Co je to dioptr?
V nejvíce technickém smyslu je dioptrie mírou lomu světla na čočce, která se rovná převrácené hodnotě ohniskové vzdálenosti. Docela matoucí, že? Zde je lepší způsob, jak tomu porozumět. Dioptrie (přísně ve smyslu toho, jak se vztahuje na zrcadlovku nebo zrcadlovku) je ohnisková úprava hledáčku, která určuje, jak dobře vidíte obraz a informace promítané do hledáčku. Dioptrická korekce je obvykle umístěna přímo u okuláru v hledáčku a je to obvykle malý ciferník, i když u některých starších modelů fotoaparátů to může být posuvník. Tento číselník upravuje zvětšení, kterým sledujete obraz, a data zachycení obrazu (označovaná jako symbolika) zobrazená v hledáčku.
Jak funguje dioptrie ve fotoaparátu DSLR
Ve fotoaparátu může dioptrie zvětšit nebo zmenšit zvětšení použité k zobrazení obrazu uvnitř hledáčku. To neovlivní obraz zobrazený na obrazovce zobrazení, která je umístěna na vnější straně těla. Ovlivňuje pouze obraz a data zobrazená uvnitř fotoaparátu, když se díváte hledáčkem. Když je obraz zaostřený, měl by být tento obraz ostrý. Pokud tomu tak není, může to vést k nesprávnému nastavení a úpravám zaostření, které se objeví na vašem obrázku. Nenechte se tím zmást; dioptrie neupravuje zaostření obrazu, který se snažíte zachytit objektivem fotoaparátu, ale pouze mění zaostření obrazu, který vidíte uvnitř hledáčku. Proto je možné pořizovat snímky, o kterých si myslíte, že jsou dokonale zaostřené, a při následném zpracování zjistíte, že nejsou tak dokonale zaostřené, jak jste si mysleli. Naopak můžete pořizovat obrázky, o kterých si myslíte, že jsou mírně rozostřené, ale po načtení obrázků do počítače a jejich zobrazení na větší obrazovce se ukáže, že jsou zcela zaostřené. Z tohoto důvodu je při fotografování nezbytné mít správně nastavenou dioptrii. Ciferník nebo posuvník používaný k nastavení dioptrií je na vnější straně fotoaparátu, což znamená, že při manipulaci s ním může dojít k nárazům nebo změně.
Jak nastavit dioptrii fotoaparátu
I zcela nový fotoaparát může mít nesprávné nastavení dioptrií. I když si můžete myslet, že nastavení dioptrií je perfektní, je dobré zkontrolovat nastavení dříve, než začnete fotografovat. Metody úpravy se však mírně liší, pokud máte dokonalé vidění (což je považováno za 20/20) nebo nosíte brýle. Je možné, že je vaše dioptrie správně nastavena a nemusíte provádět žádné úpravy. V takovém případě pořiďte několik zkušebních snímků a pokud jsou zkušební snímky dobře zaostřené, můžete začít fotografovat.
Dioptrické korekce, pokud nosíte brýle
Pokud nosíte brýle, pak již víte, že máte problémy se zrakem, které by mohly ovlivnit výsledek pořízených snímků. Než však budete moci nastavit dioptrii ve fotoaparátu, měli byste se nejdříve rozhodnout, zda chcete brýle nosit nebo si je při fotografování sundat. Toto rozhodnutí by mohlo ovlivnit způsob, jakým nastavujete dioptrii. Pokud budete střílet bez brýlí, sundejte si je, než budete pokračovat. Pokud ne, pak můžete skočit přímo do těchto pokynů s nasazenými brýlemi. Pokud nosíte kontakty, nebudete je moci odstranit pokaždé, když budete chtít fotografovat. V takovém případě ponechte kontakty uvnitř a postupujte podle těchto pokynů pro nastavení dioptrie.
-
Připevněte fotoaparát na stativ a najděte něco s vysokým kontrastem, na které můžete zaostřit objektiv.
-
Pomocí automatického zaostření zaostřete obraz.
-
Když se díváte hledáčkem, pečlivě prozkoumejte obraz, abyste se ujistili, že jsou všechny jeho části perfektně zaostřeny.
-
Podívejte se také na symboliku ve spodní části obrazovky hledáčku, abyste se ujistili, že je zaostřená.
-
Pokud není obraz nebo symbolika rozostřena, použijte dioptrickou korekci k úpravě obrazu, dokud se tento symbol a symbolika v hledáčku nezobrazí ostře. Při nastavování dioptrie pohybujte číselníkem doleva nebo doprava, dokud nenajdete nastavení, které zaostří váš obraz. Poté posuňte číselník za tento bod, dokud obraz již nebude ostrý, a nakonec jej vytočte zpět do bodu, kde je zaostření nejlepší. Tím zajistíte, že nezastavíte dokonalé zaostření.
-
Pořiďte snímek pomocí úpravy, kterou jste právě provedli, poté jej načtěte na velkou obrazovku a zkontrolujte zaostření.
-
Pokud je obraz dokonale zaostřený, je vaše dioptrie správně nastavena. Pokud je obraz stále mírně rozostřený, opakujte výše uvedené pokyny pro další nastavení dioptrie.
Úpravy, pokud nenosíte brýle
Pokud máte dokonalé vidění nebo nepotřebujete nosit brýle, vaše dioptrie se může stále rozostřit. Několik jednoduchých úprav (dokonce i za chodu) může udělat rozdíl mezi obrázky v pořádku a ostrými a ohromujícími snímky. Zde je návod, jak nastavit dioptrii, pokud máte dobrý zrak a nenosíte brýle.
-
Připevněte fotoaparát na stativ a najděte něco s vysokým kontrastem, na které můžete zaostřit objektiv.
-
Pomocí automatického zaostření zaostřete obraz.
-
Když se díváte hledáčkem, pečlivě prozkoumejte obraz a symboliku, abyste se ujistili, že jsou všechny části obrazu v dokonalém zaostření.
-
Pokud není obraz nebo symbolika rozostřena, použijte dioptrickou korekci k úpravě obrazu, dokud se tento symbol a symbolika v hledáčku nezobrazí ostře. Nezapomeňte najít zaostření, poté se pohybovat kolem něj a zpět, abyste zajistili, že nezastavíte dokonalé nastavení.
-
Pokud je obraz dokonale zaostřený, je vaše dioptrie správně nastavena.
Jak nastavit dioptrii za běhu
Pokud při fotografování náhodně narazíte na nastavení dioptrií a nemáte čas na nastavení fotoaparátu na stativ, abyste dioptrii upravili, můžete provést úpravu za chodu hledáním vysoce kontrastního rámečku ve vaší aktuální poloze. Zaostřete na objekt, proveďte úpravy fotoaparátu a poté pokračujte ve fotografování. Ve většině případů, pokud máte dobrý zrak, je tato zkrácená verze aktivity dioptrické korekce vše, co potřebujete, abyste se vrátili na správnou cestu.