Skip to content

Jak umístím reproduktory do systému domácího kina?

25 de Červen de 2021
speaker placement dia 5804ee9d3df78cbc2889b855

Kritickou součástí nastavení domácího kina je správné umístění reproduktorů a subwooferů. Typ reproduktorů, tvar místnosti a akustika ovlivňují optimální umístění reproduktorů.

Co každý reproduktor dělá v domácím kině

Před umístěním reproduktorů do nastavení prostorového zvuku musíte vědět, co každý z nich dělá.

  • Reproduktory levého / pravého kanálu: Tyto reproduktory produkují většinu hudebních a zvukových efektů ve zvukovém doprovodu filmu nebo televize. Poskytují také způsob, jak se zvukové efekty nebo dialogy přicházející z přední části oblasti poslechu pohybovat zleva doprava nebo zprava doleva. Při poslechu stereofonní hudby fungují reproduktory L / R kanálu stejným způsobem jako ve dvoukanálovém stereofonním systému.
  • Reproduktor středového kanálu: Středový reproduktor ukotví dialog nebo hudební vokály. Vokály a dialogy stále vypadají, že pocházejí ze střední polohy, pokud přesunete polohu sezení zleva doprava. Ve většině případů lze hlasitost reproduktoru středového kanálu upravit samostatně od reproduktorů kanálu L / R, pokud je dialog příliš nízký nebo příliš hlasitý.
  • Prostorové reproduktory: Prostorové reproduktory doplňují přední L / R reproduktory. Prostorové reproduktory reprodukují zvukové nebo hudební atmosférické efekty, které poskytují plnější a pohlcující zážitek z poslechu. Prostorové reproduktory mohou být umístěny na stranu, dozadu a nad posluchače, v závislosti na použitém formátu prostorového zvuku.

Prostorové reproduktory nejsou vždy aktivní. Pokud zvuková stopa vyžaduje pouze dialog nebo zvuk vycházející zepředu, mohou být prostorové reproduktory po určitou dobu tiché nebo jemné. Skočí do akce, když soundtrack vyžaduje reprodukci zvukových efektů.

  • Subwoofer: Subwoofer reprodukuje pouze nejnižší basové frekvence, například basový buben, elektrický nebo akustický bas, exploze a další nízkofrekvenční efekty (LFE). Subwoofer může být aktivní pouze v případě, že soundtrack potřebuje poskytnout posluchači nízkofrekvenční zvukové efekty.

Možnosti nastavení reproduktorů

Jako výchozí bod lze dodržovat obecné pokyny pro umístění reproduktorů. U většiny základních instalací mohou být tyto pokyny dostatečné. Následující příklady jsou uvedeny pro typickou čtvercovou nebo mírně obdélníkovou místnost. Možná budete muset přizpůsobit umístění jiným tvarům místnosti, typům reproduktorů a dalším akustickým faktorům.

Umístění 5.1kanálového reproduktoru

Zde je optimální nastavení pro 5.1kanálový systém:

  • Přední reproduktor středního kanálu: Umístěte přední reproduktor středního kanálu přímo před oblast poslechu, buď nad nebo pod televizi, video nebo projekční plochu.
  • Subwoofer: Umístěte subwoofer nalevo nebo napravo od televize.
  • Levý a pravý hlavní / přední reproduktor: Umístěte levý a pravý hlavní / přední reproduktor do stejné vzdálenosti od předního reproduktoru středního kanálu, přibližně 30 stupňů od středového kanálu.
  • Levý a pravý prostorový reproduktor: Umístěte levý a pravý prostorový reproduktor na levou a pravou stranu, na stranu nebo mírně za pozici poslechu – asi 90 až 110 stupňů od středového kanálu. Tyto reproduktory lze zvednout nad posluchače.

6.1 Umístění reproduktorů kanálu

V tomto nastavení jsou přední střední a levý / pravý hlavní reproduktor a subwoofer stejné jako v konfiguraci s 5.1 kanály.

  • Levý a pravý prostorový reproduktor: Umístěte levý a pravý prostorový reproduktor na levou a pravou stranu pozice poslechu, v souladu s pozicí poslechu nebo mírně za ní, přibližně 90 až 110 stupňů od středu. Tyto reproduktory lze zvednout nad posluchače.
  • Zadní reproduktor středního kanálu: Umístěte přímo za poslechové místo, v souladu s předním středovým reproduktorem. Tento reproduktor může být zvýšen.

7.1 Umístění reproduktorů

V tomto nastavení jsou přední středový a levý / pravý hlavní reproduktor a subwoofer stejné jako nastavení kanálu 5.1 nebo 6.1.

  • Levý a pravý prostorový reproduktor: Umístěte levý a pravý prostorový reproduktor na levou a pravou stranu pozice poslechu, v souladu s pozicí poslechu nebo mírně za ní – asi 90 až 110 stupňů od středu. Tyto reproduktory lze zvednout nad posluchače.
  • Zadní / zadní prostorové reproduktory: Umístěte zadní / zadní prostorové reproduktory za pozici poslechu, mírně doleva a doprava (mohou být zvýšeny nad posluchačem) přibližně 140 až 150 stupňů od předního středového reproduktoru. Zadní / zadní kanálové prostorové reproduktory lze zvednout nad pozici poslechu.

9.1 Umístění reproduktorů kanálu

Toto nastavení používá stejné nastavení předního, prostorového, zadního / zadního prostorového reproduktoru a subwooferu jako v 7.1kanálovém systému. Další přední levý a pravý reproduktor jsou však umístěny asi tři až šest stop nad levým a pravým hlavním reproduktorem směřujícím k poslechové pozici.

Umístění reproduktorů Dolby Atmos, DTS: X a Auro 3D

Kromě nastavení reproduktorů 5.1, 7.1 a 9.1 existují i ​​pohlcující formáty prostorového zvuku, které vyžadují odlišný přístup k umístění reproduktorů.

Dolby Atmos

Pro Dolby Atmos existují namísto 5.1, 7.1 a 9.1 nová označení, například 5.1.2, 7.1.2, 7.1.4 a 9.1.4.

  • Reproduktory položené ve vodorovné rovině (vlevo / vpravo vpředu, uprostřed a kolem) jsou první číslo.
  • Subwoofer je druhé číslo (možná 0,1 nebo 0,2)
  • Stropní nebo vertikální ovladače představují poslední číslo (obvykle 0,2 nebo 0,4).

Příklady nastavení reproduktorů Dolby Atmos

Další ilustrace způsobu umístění reproduktorů najdete na oficiální stránce Nastavení reproduktorů Dolby Atmos. Formát prostorového zvuku DTS: X nevyžaduje specifické nastavení stropních reproduktorů. Možnosti nastavení, které fungují pro Dolby Atmos, přesto fungují s DTS: X.

Auro 3D Audio

Auro3D Audio využívá jako základ rozložení reproduktorů 5.1 (označované jako spodní vrstva). Přidává však další výškovou vrstvu reproduktorů mírně nad rozložením 5.1 kanálové spodní vrstvy reproduktorů (pět reproduktorů nad každým reproduktorem ve spodní vrstvě). Přímo nad hlavou (ve stropě) je umístěna další vrstva nejvyšší výšky skládající se z jednoho reproduktoru / kanálu. Tento reproduktor se označuje jako kanál Hlas Boží. VOG je určen k utěsnění pohlcujícího zvukového kokonu. Celé nastavení se skládá z 11 kanálů reproduktorů a jednoho kanálu subwooferu (11.1). Auro3D lze také přizpůsobit konfiguraci 10,1 kanálu (s kanálem střední výšky, ale bez kanálu VOG) nebo konfiguraci kanálu 9,1 (bez reproduktorů kanálu horní a střední výšky).

Auro 3D Audio 10.1 Channel Speaker Setup

Chcete-li pomoci s nastavením jakéhokoli reproduktoru, využijte vestavěný generátor testovacích tónů, který je k dispozici v mnoha přijímačích domácího kina, pro nastavení úrovní zvuku. Všechny reproduktory by měly mít výstup na stejnou úroveň hlasitosti. S tímto úkolem vám může pomoci levný zvukoměr. Většina přijímačů domácího kina má také funkce automatického nastavení správy reproduktorů / basů.