Skip to content

Jak upravit frekvence na stereofonním audio ekvalizéru

9 de Červenec de 2021
GettyImages 123523274 5730d0af3df78c038e696b71 dcaf2129c5d64a349868ec4cbb24fab3

Co je třeba vědět

  • Nejprve umístěte reproduktory pro nejlepší zvuk. Dále nastavte ovládací prvky ekvalizéru na neutrální nebo 0 před přizpůsobením vašim preferencím poslechu.
  • Chcete-li dosáhnout jasnějších výšek, snižte střední a nízké frekvence. Pro více basů, zeslabení výšek a středních frekvencí.
  • Provádějte malé úpravy, jedno ovládání frekvence najednou. Hrajte a experimentujte se všemi nastaveními ekvalizéru.

Tento článek vysvětluje, jak upravit frekvence ve vašem stereofonním systému tak, aby zněl přesně tak, jak se vám líbí.

Jak upravit ekvalizér na stereu

Jeden z nejjednodušších a nejpohodlnějších nástrojů pro úpravu zvuku je pravděpodobně na dosah ruky. Vybavení staré školy obvykle obsahovalo fyzické posuvníky (analogové) na přední straně, zatímco moderní modely obsahují tyto ovládací prvky v grafické digitální podobě (nebo někdy jako součást aplikace nebo softwaru, v závislosti na vašem nastavení).

  1. Než se dotknete ekvalizéru, ujistěte se, že jsou všechny reproduktory umístěny správně. Pokud reproduktory ještě nejsou umístěny tak, aby zněly co nejlépe, úprava ovládacích prvků ekvalizéru nevytvoří žádaný dopad. Pokud nevíte, nebo si nejste jisti, postupujte podle pokynů pro správné umístění reproduktorů, abyste mohli správně nastavit reproduktory. Tímto způsobem začnete od nejlepšího možného zvuku ve vaší poslechové místnosti.

  2. Nastavte ovládací prvky ekvalizéru na neutrál tím, že začnete s ovládacími prvky ekvalizéru (ať už hardwarovými nebo softwarovými) nastavenými na neutrální nebo 0 pozic. Nevíte, kdo se jich mohl dotknout naposledy, takže je vždy rozumné nejdříve zkontrolovat úrovně. Každý posuvník upravuje konkrétní frekvenční pásmo označené v hertzích (Hz), přičemž vertikální pohyb zvyšuje / snižuje výstup decibelů (dB). Nízkofrekvenční frekvence (basy) jsou umístěny vlevo, výšky (výšky) vpravo a středy mezi nimi.

  3. Upravte ovládací prvky ekvalizéru na základě vašeho názoru nebo preferencí poslechu a proveďte malé úpravy (zvýšení nebo snížení) jednoho ovládacího prvku frekvence najednou. Ujistěte se, že přehráváte hudbu, kterou důvěrně znáte, abyste si byli jisti výsledným zvukem. I malá úprava může mít velký dopad, protože všechny frekvence interagují navzájem a ovlivňují celkový výkon.

    Snižte frekvence

    Mějte na paměti, že se považuje za nejlepší postup snížit nebo snížit frekvence místo jejich zvýšení. Zpočátku se to může zdát neintuitivní, protože posunutím ovladače nahoru získáte více, ale zesílené signály mohou rychle narušit jasnost a vyvinout nežádoucí zkreslení, které maří účel jemného ladění nejlepšího zvuku. Chcete-li obecně slyšet jasnější výšky, snižte úroveň středních a nízkých frekvencí. Pro více basů snižte výšky a středy. Je to všechno o rovnováze a proporcích.

  4. Po provedení úpravy posuďte kvalitu zvuku, abyste mohli poslouchat a ocenit výsledný efekt; změny obvykle neproběhnou okamžitě. Můžete také chtít trochu zvýšit hlasitost, zvláště pokud bylo upraveno několik frekvencí.

  5. Znovu upravte ovládací prvky, abyste provedli další drobné změny, nebo vyberte jiné frekvenční pásmo a opakujte krok 3, dokud nedosáhnete požadované kvality zvuku. Může být výhodné hrát různé hudební stopy, které předvádějí různé vokály a / nebo nástroje, aby se na konkrétní zvuk dostal. Nebojte se hrát a experimentovat se všemi nastaveními ekvalizéru.

Stereofonní zvukový ekvalizér, běžně známý jako ovládání EQ, umožňuje nastavení konkrétních frekvenčních pásem. Tyto ovládací prvky často nabízejí výběr předvoleb na jedno kliknutí, jako jsou ploché, popové, rockové, koncertní, vokální, elektronické, folkové, jazzové, akustické a další.

Je to všechno o chuti

Stejně jako u jídla je poslech hudby subjektivním zážitkem. Ať už jde o příležitostného posluchače nebo o specializovaného audiofila, lidé mají obvykle určité preference. Někteří z nás se rozhodnou jídlo doplnit posypaným kořením, jako je sůl, pepř, skořice nebo salsa. Stejný koncept platí pro zvuk a ovládací prvky ekvalizéru poskytují tento prvek přizpůsobení. Pamatujte, že pouze vy poznáte a rozhodujete, co zní dobře vašim uším, takže důvěřujte tomu, co slyšíte a co vás baví.

Kdy upravit ekvalizér

Někdy může být použití stereofonního audio ekvalizéru méně o vylepšení a více o překlenutí deficitu. Různé značky a modely reproduktorů vykazují jedinečné zvukové signatury, takže ekvalizér může pomoci vytvarovat a doladit výstup. Možná dvojice stereofonních reproduktorů klade příliš velký důraz na hloubky a výšky. Nebo možná existuje frekvenční pokles, který je třeba vyrovnat. Ať tak či onak, různé reproduktory mohou vyžadovat různá nastavení a uvážlivé použití ovládacích prvků EQ může pomoci zlepšit celkový zvuk bez přílišného úsilí. Většina lidí nevlastní a nepoužívá analyzátor v reálném čase, což je naprosto v pořádku. Nejlepší způsob, jak se naučit upravovat stereofonní zvukový ekvalizér, je naslouchání, přičemž jako průvodce slouží osobní předvolby poslechu, ale pomůže to, pokud použijete některé zvukové testovací stopy. Každý má jiný názor na nejlepší zvuk, takže pomocí následujících kroků upravte ekvalizér podle svého vkusu. Mějte na paměti, že malé úpravy mohou k dokonalosti vést dlouhou cestu.

Obtížnost: Snadný

Potřebný čas: 30 minut