Skip to content

Jak vyčistit digitální fotoaparát

1 de Srpen de 2021
GettyImages 106337466 5bfd734f4cedfd0026fbfead

Účinné čištění vašeho digitálního fotoaparátu řeší všechny klíčové součásti. Například čištění objektivu digitálního fotoaparátu pomáhá zajistit ostré fotografie. Čištění displeje LCD vám umožní zobrazit náhled každé fotografie v nejlepší možné kvalitě, než se rozhodnete, které snímky chcete odstranit. Některé problémy s fotoaparátem můžete dokonce vyřešit jednoduše tak, že se naučíte fotoaparát správně čistit. Zde uvedené pokyny krok za krokem jsou primárně určeny pro uživatele digitálních fotoaparátů typu point-and-shoot. Ti, kteří mají digitální fotoaparáty typu SLR, by měli také příležitostně vyčistit obrazový snímač.

Potřebné zásoby

K čištění různých součástí fotoaparátu možná nebudete potřebovat všechny zde uvedené zásoby. První položka je však zásadní; bezpečně vyčistí všechny části vašeho digitálního fotoaparátu typu point-and-shoot. Vše, co potřebujete, byste měli najít v obchodě s fotoaparáty nebo elektronikou nebo online.

 • Antistatický hadřík z mikrovlákna (bez chemikálií a olejů; uložen v plastovém, znovu uzavíratelném sáčku pro ochranu)
 • Papír na čištění objektivu nebo čistý měkký bavlněný hadřík
 • Čisticí kapalina na čočky (může nahradit několik kapek čisté vody)
 • Malý štětec s měkkými štětinami

Spotřební materiál, kterému je třeba se při čištění vyhnout

Za žádných okolností nikdy nepoužívejte tyto položky k čištění objektivu nebo obrazovky LCD:

 • Konzervovaný vzduch (vytlačuje vzduch tak silně, že by mohl vhnat prach a částice do pouzdra kamery, pokud není vzduchotěsný)
 • Papírové ručníky
 • Papírové ubrousky
 • Jakýkoli hadřík s částečkami
 • Jakýkoli hrubý hadřík
 • Přebytečná tekutina
 • Kartáč s hrubými štětinami
 • Jakýkoli typ tekutého čisticího prostředku, pokud to výslovně nedoporučuje váš obchod s fotoaparáty nebo výrobce

Čištění objektivu doma

Správné čištění objektivu zabere trochu času. Zde je postup:

 1. V případě potřeby zapněte fotoaparát a otevřete kryt objektivu.

 2. Otočte fotoaparát tak, aby objektiv směřoval k zemi. Jemně foukejte na čočku, abyste uvolnili zbloudilé částice.

 3. Pokud si stále všimnete částic na okrajích čočky, velmi jemně je uvolněte malým měkkým kartáčkem.

  Čištění objektivu

 4. Krouživými pohyby objektiv jemně vetřete hadříkem z mikrovlákna. Začněte uprostřed objektivu a postupujte až k okrajům.

 5. Pokud hadřík z mikrovlákna neodstraní všechny nečistoty nebo šmouhy, použijte několik kapek čisticí kapaliny na čočky nebo čisté vody. Kapky naneste na hadřík, ne na čočku. Čistěte krouživými pohyby, nejprve použijte vlhkou část hadříku a dokončete sušení.

  Čištění objektivu digitálního fotoaparátu na cestách

Čištění objektivu na cestách

Když jste venku, občas budete muset vyčistit fotoaparát nebo objektiv. Pokud víte, že budete kameru používat venku, zabalte si čisticí potřeby do brašny s fotoaparátem a postupujte podle výše uvedených kroků. Pokud jste zapomněli čisticí prostředky a nemůžete se dočkat, až se vrátíte domů, abyste vyčistili čočku, zkuste tyto náhradní kroky:

 1. V případě potřeby zapněte fotoaparát a otevřete kryt objektivu.

 2. Otočte fotoaparát tak, aby objektiv směřoval k zemi. Jemně foukejte na čočku, abyste uvolnili zbloudilé částice. Pokud si i nadále všímáte částic, foukejte s trochou větší síly.

 3. S čočkou zbavenou zrna najděte nejměkčí a nejčistší bavlněný hadřík, který je k dispozici, například celo bavlněný kapesník nebo čistou látkovou plenku. Ujistěte se, že tkanina neobsahuje chemikálie, oleje a parfémy. Krouživými pohyby velmi jemně otřete čočku. Nepoužívejte na objektiv hadřík, aniž byste nejprve provedli krok 2.

 4. Pokud samotný hadřík čočku nečistí, přidejte do hadříku několik kapek čisté vody a poté čočku znovu jemně otřete. Po použití vlhké oblasti hadříku znovu použijte suchou oblast.

 5. Pokud není k dispozici měkký, čistý hadřík, použijte obličejovou utěrku. K kapesníku použijte několik kapek vody. Tkáň používejte jen jako poslední možnost. Ujistěte se, že obličejová tkáň je bez olejů a pleťových vod, jinak si čočku rozmazáte mnohem hůře, než tomu bylo dříve.

Čištění LCD

Čištění obrazovky LCD je také důležité.

 1. Vypněte fotoaparát. Na černém pozadí vypnutého displeje LCD je snáze vidět šmouhy a prach.

 2. K odstranění prachu z LCD použijte malý měkký kartáč. Pokud štětec není k dispozici, jemně foukejte na obrazovku. (Druhá metoda nefunguje dobře na velkém LCD.)

 3. Pomocí suchého hadříku z mikrovlákna jemně vyčistěte displej LCD a pohybujte jím dopředu a dozadu vodorovně po obrazovce.

  Čištění LCD

 4. Pokud suchý hadřík neodstraňuje všechny šmouhy, mírně jej navlhčete kapkou nebo dvěma čistou vodou, než LCD displej znovu otřete. Ještě lépe, pokud máte doma LCD televizor, použijte na LCD digitálního fotoaparátu stejné vlhké, antistatické, čisticí ubrousky bez alkoholu, které používáte v televizi.

 5. Stejně jako u objektivu nepoužívejte k čištění LCD hrubý hadřík nebo papírové výrobky, včetně papírových ručníků, ubrousků na obličej a ubrousků.

Čištění těla fotoaparátu

Čištění těla fotoaparátu

Tělo fotoaparátu může časem být špinavé. Postup čištění:

 1. Vypněte fotoaparát.

 2. Pokud fotografujete venku, kde vítr mohl na fotoaparát navát písek nebo špínu, nejprve pomocí malého štětce smete všechny droby nebo drobné částečky. Věnujte velkou pozornost švu, kde se tělo digitálního fotoaparátu spojuje, konektorům fotoaparátu, dvířkům baterie a paměťové karty a oblastem, kde z těla vybíhají voliče a tlačítka fotoaparátu. Zrnitost v těchto oblastech by mohla způsobit problémy na silnici vniknutím do vnitřku těla fotoaparátu a poškozením součástí.

 3. Pokud je to možné, očistěte hledáček a přední část vestavěného blesku. Použijte stejnou metodu, jakou jste použili pro sklo na přední straně čočky: Nejprve použijte suchý hadřík z mikrovlákna a navlhčete jej pouze v případě odolných šmouh.

 4. Tělo očistěte suchým hadříkem. Můžete použít hadřík z mikrovlákna, ale hadřík z mikrovlákna můžete uložit pouze na objektiv, hledáček a LCD. Při používání hadříku kolem tlačítek, voličů a konektorů fotoaparátu buďte opatrní. Pokud zoomový objektiv fotoaparátu vyčnívá z těla fotoaparátu, zapněte fotoaparát a jemně očistěte vnější kryt zoomového objektivu.

 5. Pokud suchý hadřík nepracuje na obzvláště špinavé oblasti těla fotoaparátu, hadřík mírně navlhčete. Při čištění těla fotoaparátu můžete použít trochu větší sílu než při čištění jemného objektivu nebo displeje LCD.

Tipy na závěrečné čištění

Zde je několik nápadů, jak čištění fotoaparátu zjednodušit a zefektivnit;

 • Nikdy se nedotýkejte čočky kůží. Vaše prsty by na čočce mohly zanechávat obtížně odstranitelné oleje. Pokuste se ze stejného důvodu nedotýkat se displeje LCD, i když tomu je obtížné se vyhnout.
 • Zkuste pero na čištění objektivu. To pomáhá odstranit špínu a otisky prstů z objektivu a LCD. Některá čisticí pera mají na jednom konci pera také měkký kartáč. Pero na čištění čoček je mnohem lepší volbou než tričko nebo obličejová utěrka, když jste mimo domov.
 • Konkrétní pokyny a tipy najdete na webu výrobce fotoaparátu nebo v uživatelské příručce. Můžete najít nějaké konkrétní triky pro vaši konkrétní značku nebo model.

Některé problémy s objektivy a LCD budou vyžadovat profesionální čištění v opravně a sami to sami bezpečně nezvládnete. Získejte předem nabídku na úklid; profesionální čištění může být příliš nákladné na to, aby ospravedlnilo starší model fotoaparátu.