Skip to content

Jak vyhladit zubaté čáry v bitmapovém obrázku

8 de Červenec de 2021
smoothingroughlines e6187b65cd1f456ea1f91125d4cf1e65

Čtenář požádal o radu, jak používat grafický software k vyhlazení čar v bitmapovém obrázku. Mnoho starých klipartů bez licenčních poplatků bylo původně digitalizováno ve skutečném jednobitovém bitmapovém formátu, což znamená dvě barvy, černou a bílou. Tento klipart má tendenci mít zubaté čáry v efektu schodiště, který nevypadá skvěle na obrazovce ani v tisku.

Zbavte se Jaggies v perokresbě

Naštěstí můžete tento malý trik použít k rychlému vyhlazení těchto zubatců. Tento kurz používá bezplatný editor fotografií Paint.NET, ale funguje s většinou softwaru pro úpravy obrázků. Přizpůsobte tuto techniku ​​jinému editoru obrázků, pokud má editor Gaussův filtr rozmazání a nástroj pro úpravu křivek nebo úrovní. Ve většině editorů obrázků se jedná o poměrně standardní nástroje. Uložte tento ukázkový obrázek do počítače kliknutím pravým tlačítkem, pokud chcete postupovat společně s výukovým programem.

Nastavit Paint.NET

Paint.NET je navržen pouze pro práci s 32bitovými obrázky, takže jakýkoli obrázek, který otevřete, se převede do 32bitového barevného režimu RGB. Pokud používáte jiný editor obrázků a váš obrázek je ve zmenšeném barevném formátu, například GIF nebo BMP, nejprve jej převeďte na barevný obrázek RGB. Informace o tom, jak změnit barevný režim obrázku, naleznete v souborech nápovědy k softwaru.

 1. Začněte otevřením Paint.NET a poté vyberte Otevřeno tlačítko na panelu nástrojů otevřete ukázkový obrázek nebo jiný obrázek, se kterým chcete pracovat.

  Otevření souboru v Paint.NET.

 2. Pokud používáte obrázek z tutoriálu, budete nejprve chtít změnit barevný režim na Černobílý. Vybrat Úpravy > Černý a bílý.

  1625728523 349 Jak vyhladit zubate cary v bitmapovem obrazku Černobílý.“ class=“lazyload“ id=“mntl-sc-block-image_1-0-18″ >

 3. S otevřeným obrázkem přejděte na Účinky > Rozostří > Gaussovské rozostření.

  1625728523 908 Jak vyhladit zubate cary v bitmapovem obrazku Rozostření> Gaussovské rozostření.“ class=“lazyload“ id=“mntl-sc-block-image_1-0-22″ >

 4. Nastav Poloměr Gaussova rozostření pro 1 nebo 2 pixely, v závislosti na obrázku. Pokud se snažíte zachovat v hotovém výsledku jemnější čáry, použijte 1 pixel. Pro odvážnější čáry použijte 2 pixely. Vybrat OK.

  Nastavte Gaussovo rozostření a poté vyberte OK

 5. Jít do Úpravy > Křivky.

  1625728524 10 Jak vyhladit zubate cary v bitmapovem obrazku Křivky“ class=“lazyload“ id=“mntl-sc-block-image_1-0-30″ >

 6. Přetáhněte ikonu Křivky dialogové okno na stranu, takže můžete vidět svůj obrázek při práci. The Křivky Dialogové okno zobrazuje graf s diagonální čarou procházející od levého dolního rohu po pravý horní. Tento graf je znázorněním všech tonálních hodnot ve vašem obrázku, od čisté černé v levém dolním rohu po čistě bílou v pravém horním rohu. Všechny šedé tóny mezi nimi jsou reprezentovány šikmou čárou. Chceme zvýšit sklon této diagonální čáry, aby se snížil stupeň změny mezi čistě bílou a čistě černou. To přinese náš obraz z rozmazaného na ostrý, čímž se sníží stupeň změny mezi čistě bílou a čistou černou. Nechceme však udělat úhel dokonale svislý, nebo vrátíme obraz zpět do zubatého vzhledu, kterým jsme začali.

  Umístění dialogů křivek v Paint.NET.

 7. Křivku upravíte výběrem pravé horní tečky v grafu křivky. Přetáhněte ji přímo doleva, aby byla přibližně uprostřed mezi původní pozicí a další přerušovanou čarou v grafu. Šňůry v rybách mohou začít mizet, ale nebojte se; za chvíli je přivedeme zpět.

  Úprava horní křivky v Paint.NET.

 8. Nyní přetáhněte levou dolní tečku doprava a udržujte ji na spodním okraji grafu. Všimněte si, jak se čáry v obrázku při tažení doprava zesilují. Zubatý vzhled se vrátí, pokud půjdete příliš daleko, takže se zastavte v místě, kde jsou čáry hladké, ale již nejsou rozmazané. Udělejte si čas na experiment s křivkou a podívejte se, jak to změní váš obrázek. Vybrat OK jakmile jste s obrázkem spokojeni.

  Úprava spodní křivky v Paint.NET.

 9. Uložte svůj hotový obrázek tak, že přejdete na Soubor > Uložit jako když jste s úpravou spokojeni.

  Ukládání nového souboru do Paint.NET.

Volitelné: Použití úrovní namísto křivek

Podívejte se na Úrovně nástroj, pokud pracujete s editorem obrázků, který nemá a Křivky nářadí. K dosažení podobného výsledku můžete manipulovat s posuvníky bílé, černé a střední tóny, jak je znázorněno zde.

Prohlížení úprav úrovní v Paint.NET.