Možná budete potřebovat vědět, jak funguje vnitřek vašeho počítače při upgradu nebo výměně hardwaru, opětovném usazení zařízení nebo jen ze zvědavosti.
Uvnitř pouzdra
- Zdroj napájení: Napájecí zdroj se připojuje téměř ke každému zařízení v počítači a zajišťuje napájení. Je umístěn v zadní části pouzdra.
- Pozice pro jednotky: Pozice pro 5,25 „a 3,5“ jednotky obsahují mnoho druhů úložných zařízení, která může počítač obsahovat.
- Rozšiřující sloty: Rozšiřující sloty v zadní části skříně jsou speciálně vyříznuty, takže periferie připojené k základní desce se mohou rozšiřovat od skříně pro snadné připojení k externím zařízením, jako jsou tiskárny, monitory a další externí zařízení.
Základní deska
- Rozšiřující karty: Základní desky obvykle obsahují řadu slotů pro připojení interních periferních karet, jako jsou grafické karty a zvukové karty.
- Konektory na zadním panelu: Konektory na zadním panelu rozšiřují zadní část pouzdra pro připojení k externím periferním zařízením.
- Patice CPU a paměti: CPU a paměť se připojují přímo k základní desce pomocí konektoru patice CPU a paměťových slotů.
- Konektory úložné jednotky: Paměťová zařízení jsou připojena pomocí kabelů k základní desce. K dispozici jsou speciální konektory pro disketové jednotky, optické jednotky a pevné disky.
CPU a paměť
- PROCESOR: CPU se připojuje přímo k patici CPU na základní desce umístěné uvnitř počítače. CPU je zasunutý do patice kolíkem dolů a malou pákou ji pomáhá zajistit. Na některých obrázcích základní desky můžete vidět velký ventilátor umístěný na vrcholu CPU, který pomáhá rozptylovat teplo.
- Paměť: Paměť je nainstalována do paměťových zásuvek umístěných na základní desce. Jsou snadno lokalizovatelné hledáním malých závěsů na obou stranách, které zajišťují paměť na místě.
Úložná zařízení
- Kabely SATA: Tento příklad ukazuje dva pevné disky, které se připojují k základní desce pomocí kabelů SATA pro rychlý přístup k pevnému disku. Dalším typem připojení je starší připojení kabelem PATA, ale na tomto obrázku není uveden příklad.
- Napájecí konektory: Napájení ze zdroje je dodáváno do obou disků pomocí kabelů, které se zapojují do napájecího portu na discích.
Periferní karty
- PCI konektor: Tato periferní karta byla navržena s konektorem PCI a musí být použita v tomto typu slotu na základní desce.
Mezi další typy periferních karet patří zvukové karty, bezdrátové síťové karty, modemy a další. Stále více funkcí, které se obvykle nacházejí na periferních kartách, jako je video a zvuk, se integruje přímo na základní desku, aby se snížily náklady.
Externí periferní zařízení
- USB porty: Zařízení jako myši, klávesnice, digitální fotoaparáty, skenery a tiskárny se často připojují k základní desce přes USB porty.
- LAN port: Port LAN se používá k připojení počítače k místní síti nebo k vysokorychlostním internetovým službám.
- Porty VGA a HDMI: Na této základní desce je port HDMI a port VGA, které poskytují video na tyto typy zobrazovacích zařízení. Dalším druhem, který můžete vidět, je DVI.
- Audio porty: Integrovaný výstup, mikrofon a vstupní porty poskytují přístup k integrovanému zvuku, což znamená, že v tomto konkrétním počítači není potřeba zvukové karty.
- Porty PS / 2: Starší klávesnice a myši, které nejsou zařízeními USB, se připojí k počítači prostřednictvím portů PS / 2, které na tomto obrázku výše nejsou zobrazeny. Novější počítače obvykle nemají připojení PS / 2.
- Sériové a paralelní porty: Zde také nejsou zobrazeny sériový port a paralelní port, které umožňují připojení k tiskárnám a dalším externím zařízením. Stejně jako myši a klávesnice byla tato zařízení v zásadě nahrazena rozhraním USB.