MySQL je neuvěřitelně výkonná platforma databázového serveru. S touto databází můžete napájet nástroje jako WordPress, Nextcloud, OrangeHRM a mnoho dalších. Instalace MySQL je poměrně přímočará, stejně jako přístup k výzvě MySQL a vytvoření databáze. Co se ale stane, když potřebujete vytvořit nového uživatele databáze a udělit mu oprávnění k přístupu do databáze? Tehdy to může být trochu složitější. Naštěstí to není nijak zvlášť obtížné.
- Název databáze, která se má použít.
- Jméno uživatele s oprávněním k přístupu do databáze.
- Heslo uživatele, který má přístup do databáze.
Během instalace databáze MySQL budete požádáni o vytvoření hesla pro uživatele správce. Možná se ptáte sami sebe: „Proč pro tento proces nepoužívat pouze administrátora?“ Odpověď je jednoduchá: bezpečnost. Tento správce MySQL by měl být používán pouze ke správě databázového serveru MySQL a jeho uživatelů, nikoli jako účet pro instalaci softwaru třetích stran. Za tímto účelem byste měli vždy vytvářet nové uživatele a udělit jim nový přístup ke konkrétní databázi třetích stran. Například pokud instalujete WordPress, můžete vytvořit následující:
- Databáze: wordpress_db
- Uživatel: wordpress_db_user
Potom byste vytvořili heslo pro wordpress_db_user a udělit tomuto uživateli plný přístup k wordpress_db databáze. Pojďme do toho a vytvořme databázi. Tady jsou kroky:
-
Otevřete výzvu MySQL pomocí příkazu mysql -u root -p
zadejte = „kód“>
-
Zadejte heslo správce MySQL a použijte Enter / Return na klávesnici. Vytvořte databázi příkazem CREATE DATABASE wordpress_db;
(nahradit „wordpress_db“
zadejte = „kód“>
-
Propláchněte oprávnění databáze příkazem FLUSH PRIVILEGES;
-
Ukončete příkazový řádek MySQL a ukončete příkaz
Když je databáze na místě, můžete nyní vytvořit uživatele, který bude mít přístup k nově vytvořené databázi. To se také děje z příkazového řádku MySQL. Chcete-li vytvořit tohoto nového uživatele, postupujte takto:
-
Otevřete výzvu MySQL pomocí příkazu mysql.exe -u
-p -
Zadejte heslo správce MySQL a použijte Enter / Return na klávesnici. Vytvořte uživatele pomocí příkazu CREATE USER ‚wordpress_db_user‘ @ ‚localhost‘ IDENTIFIED BY ‚L! F3W! R3‘;
(nahradit „wordpress_db_user“ a „L! f3W! r3“
zadejte = „kód“>
-
Vypláchněte oprávnění databáze příkazem
-
Ukončete příkaz MySQL
Nyní musíme udělit nově vytvořené wordpress_db_user oprávnění k přístupu k nově vytvořenému wordpress_db databáze. Toho lze dosáhnout pomocí následujících kroků:
-
Otevřete výzvu MySQL pomocí příkazu mysql.exe –u
–p -
Zadejte heslo správce MySQL a použijte Enter / Return na klávesnici. Udělte uživateli přístup pomocí následujícího příkazu GRANT VŠE PRIVILEGES ON wordpress_db. * TO ‚wordpress_db_user‘ @ ‚localhost‘ IDENTIFIKOVÁNO ‚L! F3W! R3‘ ;.
(náhradní
wordpress_db,
wordpress_db_user, a
L! F3W! R3 type = „code“>
-
Propláchněte oprávnění databáze příkazem FLUSH PRIVILEGES;
-
Ukončete příkazový řádek MySQL a ukončete příkaz
V tomto okamžiku místní uživatel wordpress_db_user má plný přístup k wordpress_db databáze. Takže když se chystáte nainstalovat WordPress (nebo jakýkoli serverový software, který chcete nainstalovat), můžete použít wordpress_db_user jako uživatelské jméno databáze a L! F3W! R3 jako heslo.
Udělení vzdáleného přístupu
Je tu jeden problém. Výše uvedená oprávnění fungují pouze pro wordpress_db_user na místním počítači. Co když je vaše databáze umístěna na vzdáleném serveru? K tomu musíte změnit UDĚLTE VŠECHNY VÝNOSY příkaz. Řekněme, že stroj, na který instalujete WordPress (nebo jakýkoli serverový software jiného výrobce), je na adrese IP 192.168.1.100. Aby bylo možné udělit wordpress_db_user oprávnění k přístupu k databázi z tohoto nového stroje UDĚLTE VŠECHNY VÝNOSY příkaz by vypadal takto: UDĚLTE VŠECHNY VÝNOSY NA wordpress_db. * TO ‚wordpress_db_user’@’192.168.1.100‘ IDENTIFIKOVÁNO ‚L! f3W! r3‘;
type = „code“> Jak vidíte, místo udělení plného přístupu k wordpress_db na localhost, to, co jsme udělali, je udělit wordpress_db_user uživatel na vzdáleném počítači 192.168.1.100 plný přístup k wordpress_db databáze. Tento příkaz vám umožní nainstalovat WordPress (nebo jakýkoli jiný serverový software třetí strany, který potřebujete) na server na IP adrese 192.168.1.100 a mít k němu přístup wordpress_db Databáze MySQL, jako wordpress_db_user.