Skip to content

Jak vytvořit roztržený okraj papíru v GIMPu

6 de Srpen de 2021
GettyImages 1081803400 9ab16445f43e44449250e99f83e5b4f9

Pomocí GIMP je možné na jakoukoli grafiku použít efekt roztrženého papíru. Protože to vyžaduje použití malého štětce, může tento proces chvíli trvat, pokud pracujete podél velkých hran. Pokyny v tomto článku platí pro GIMP verze 2.10 pro Windows, Mac a Linux.

Jak vytvořit efekt roztrženého papíru v GIMPu

Aby jakýkoli obrázek vypadal jako fotografie s potrhanými okraji:

 1. Otevřete svůj obrázek v GIMPu a vyberte Vrstva > Průhlednost > Přidejte alfa kanál pro přidání informací o průhlednosti do obrazové vrstvy.

 2. Otevři Nástroje nabídku a poté přejděte na Vyberte Nástroje > Volný výběr.

  Nástroj Free Select

 3. Kliknutím a přetažením nakreslíte úzký, zubatý kruh kolem jedné strany obrázku. Výběr dokončete tak, že se dotknete obou konců kruhu.

  Kliknutím a přetažením nakreslíte úzký, zubatý kruh kolem jedné strany obrázku.

 4. Jít do Upravit > Průhledná (nebo stiskněte Vymazat klíč), abyste odstranili oblast uvnitř výběru.

  1628223247 283 Jak vytvorit roztrzeny okraj papiru v GIMPu Vymazat (nebo stiskněte klávesu Odstranit).“ class=“lazyload“ id=“mntl-sc-block-image_1-0-22″ >

 5. Jít do Vybrat > Žádný pro odstranění výběru.

  Vyberte příkaz Žádný

 6. Opakujte kroky 2-4 podél každé strany obrázku.

  Opakujte kroky 2-4 podél každé strany obrázku.

 7. Vybrat Zamazat nářadí. V Možnosti nástroje paletu, nastavte Štětec na 2, Tvrdost na 050, Velikost na 10a Hodnotit na 50. Pokud paleta Možnosti nástroje není viditelná, přejděte na Okna > Dokovatelné dialogy > Možnosti nástrojů vyvolat to.

  Nástroj Šmouha

 8. Jít do Vrstva > Nová vrstva. Kroky 8–10 jsou technicky volitelné, ale přidáním další vrstvy usnadníte práci, kterou se chystáte udělat, na vrstvu obrázku.

  Příkaz Nová vrstva

 9. Soubor Naplnit na Bílý, poté vyberte OK.

  Vyplňte novou vrstvu bílou

 10. V Vrstvy paletu, klikněte a přetáhněte novou vrstvu pod vrstvu obrázku. Pokud není paleta vrstev viditelná, přejděte na Okna > Dokovatelné dialogy > Vrstvy vyvolat to.

  Přetáhněte vrstvu výplně pod vrstvu obrázku

 11. Klikněte na vrstvu obrázku v Vrstvy paletu, aby byla aktivní, a poté přibližte jeden z okrajů přechodem na Pohled > Zvětšení > Přiblížit. Zvětšit lze také stisknutím Ctrl + znaménko plus (pro Windows) nebo Příkaz + znaménko plus (pro Mac).

  Kliknutím na vrstvu obrázku v paletě Vrstvy z ní uděláte aktivní vrstvu a poté přiblížíte jeden z okrajů.

 12. Umístěte kurzor přímo na jeden z okrajů obrázku a poté klikněte a táhněte mimo obrázek. Z obrázku byste měli vidět jemnou čáru, která se zužuje.

  Umístěte kurzor přímo na jeden z okrajů obrázku a poté klikněte a táhněte mimo obrázek.

 13. Pokračujte v náhodně šikmých tahech směrem ven podél okrajů, abyste vytvořili efekt opeření, který připomíná vlákna roztrhaného papíru.

  Pokračujte v náhodně šikmých tahech směrem ven podél okrajů, abyste vytvořili efekt opeření, který připomíná vlákna roztrhaného papíru.

 14. Jít do Filtr > Světlo a stín > Vrhat stín. Vybrat Pohled > Zvětšení > Přizpůsobit obrázek v okně abyste viděli celý obrázek v pracovním prostoru.

  Efekt Vržený stín

  `

 15. Upravte nastavení v Vrhat stín v dialogu přidejte efekt jemného stínu, který dodá vašemu obrázku malou hloubku, a poté vyberte OK. Klikněte na pole vedle Náhled podívejte se, jak obrázek vypadá před a po efektu.

  Upravte nastavení v dialogu Vržený stín a přidejte jemný stínový efekt, který dodá vašemu obrázku malou hloubku, a poté vyberte OK.

 16. Až budete s efektem spokojeni, klikněte pravým tlačítkem na další vrstvu, kterou jste přidali do Vrstvy paletu a vyberte Odstranit vrstvu.

  Příkaz Odstranit vrstvu

 17. Jít do Soubor > Uložit jako pro uložení obrázku jako soubor XCF nebo Soubor > Exportovat jako uložit jako JPEG.

  1628223249 803 Jak vytvorit roztrzeny okraj papiru v GIMPu Uložit jako a uložte obrázek jako soubor XCF nebo Soubor> Exportovat jako a uložte jej jako JPEG.“ class=“lazyload“ id=“mntl-sc-block-image_1-0-82″ >