Skip to content

Jak vytvořit šablony aplikace Microsoft Word

4 de Červenec de 2021
woman word processing 565c754a3df78c6ddf61d555

Co je třeba vědět

 • Vytvořte prototypovou šablonu a přejděte na Soubor > Uložit jako. Vedle Název souboru, přidělte své šabloně popisný název souboru.
 • Vybrat Uložit jako typ šipku rozevíracího seznamu a vyberte Word šablony. Cesta k souboru se změní na výchozí umístění šablony.
 • Vybrat Uložit. Váš dokument je nyní uložen jako šablona s příponou souboru .dot nebo .dotx.

Tento článek vysvětluje, jak vytvořit šablonu v aplikaci Word, včetně faktur, dodacích listů a formulářových dopisů. Pokyny v tomto článku platí pro Word 2019, 2016, 2013 a 2010; a Word pro Microsoft 365.

Vyberte si prvky šablony Word

Prvním krokem při vytváření šablony Wordu je rozhodnout, jaké funkce a formátování chcete zahrnout. Čas, který strávíte plánováním, vám ušetří čas a potíže později. Zde je několik návrhů, co zahrnout:

 • Text, který je vždy obsažen v dokumentu.
 • Formátování jako sloupce, okraje, zarážky, vysvětlivky a poznámky pod čarou.
 • Makra pro automatizaci úkolů.
 • Pole data, které se automaticky aktualizuje při každém otevření šablony.
 • Adresa a kontaktní údaje.
 • Pole nebo automatický text pro informace, které se mění, například číslo stránky, název dokumentu nebo cesta k souboru v záhlaví a zápatí.
 • Zástupný text se specifickým formátováním, například velikostí písma. Zvažte použití popisných slov jako TITLE nebo INTRO jako zástupných symbolů.

Poté, co jste načrtli všechny prvky šablony, vytvořte prototyp v prázdném dokumentu aplikace Word. Zahrňte prvky, které jste uvedli, a proveďte příslušné úpravy.

Uložte novou šablonu

Po dokončení vytváření prototypu šablony uložte dokument jako šablonu.

 1. Jít do Soubor.

 2. Vybrat Uložit jako.

 3. V Uložit jako v dialogovém okně v Název souboru do textového pole zadejte popisný název souboru šablony.

 4. Vybrat Uložit jako typ šipku rozevíracího seznamu a vyberte Word šablony.

 5. Cesta k souboru se změní na výchozí umístění šablony. Šablony v této složce se zobrazí v dialogovém okně Šablony při vytváření nového dokumentu ze šablony. Pokud však chcete, můžete si vybrat jinou složku.

 6. Vybrat Uložit. Váš dokument je nyní uložen jako šablona s příponou souboru .dot nebo .dotx a lze na základě něj generovat nové dokumenty.

Co přesně je šablona?

Šablona aplikace Microsoft Word je dokument aplikace Word, který obsahuje konkrétní formátování, například text typového štítku, makra a záhlaví a zápatí, stejně jako vlastní slovníky, panely nástrojů a položky automatického textu. Tyto prvky jsou zde při každém otevření šablony a nelze je změnit, ani když změníte text dokumentu. Použijte šablonu tolikrát, kolikrát chcete.