V domácnosti dříve existovaly dvě základní možnosti nastavení sítě. Ethernetové kabely můžete budovat všude, nebo můžete investovat do bezdrátového přístupového bodu nebo bezdrátového směrovače. V posledních několika letech se objevila třetí možnost, která se začala chytat. Zadejte: síť HomePlug Powerline. Sítě Powerline používají elektrické vedení vašeho domova k přenosu síťového provozu rychlostí, která konkuruje tradičním kabelovým síťovým technologiím. Sítě Powerline se velmi snadno implementují díky alianci HomePlug Powerline Alliance, která udělala vše pro to, aby síťové produkty Powerline byly interoperabilní a spotřebitelům se snadno instalovaly. Základní síť Powerline se skládá z nejméně dvou síťových zařízení Powerline, která vypadají jako malé kostky, které se připojují k domácím zásuvkám. Každý síťový adaptér Powerline má ethernetový port pro připojení síťových zařízení. Řekněme, že máte počítač ve sklepě a váš router je ve třetím patře vašeho domu, místo toho, abyste vedli síťový kabel do třetího patra, stačí si vzít síťový adaptér Powerline a připojit jej poblíž počítač v suterénu, připojte kabel k počítači ak napájecímu adaptéru a postupujte stejným způsobem jako u jiného adaptéru Powerline a zapojte jej do routeru a do zásuvky v blízkosti routeru. Výložník. Jsi hotový! Pokud chcete do sítě přidat další zařízení v jiných místnostech, musíte si dokoupit další síťové adaptéry Powerline. Některé verze standardu HomePlug podporují až 64 adaptérů.
Je to bezpečné?
V čem je tedy háček? Sítě Powerline budou trochu složitější, když se přestěhujete z říše rodinného domu. Zde začínají problémy se zabezpečením. Standard HomePlug má zabudované bezpečnostní funkce, jako je šifrování, ale protože se zdá, že jejich hlavním cílem je snadné použití a interoperabilita, většina zařízení HomePlug má stejný název sítě „HomePlugAV“ nebo něco podobného. To usnadňuje lidem „plug and play“ zařízení od různých společností, které jsou součástí stejného standardu HomePlug. Protože mají stejný název sítě, budou si navzájem povídat bez jakéhokoli zásahu uživatele. Hlavní problém se všemi síťovými zařízeními Powerline, které mají stejný výchozí název sítě ihned po vybalení, je situace, kdy žijete v bytě, na koleji nebo v jiné situaci, kdy jsou sdílena elektrická vedení. Pokud dva nebo více různých bytů začnou používat síťové produkty Powerline se stejným názvem sítě, sdílejí v zásadě svoji síť navzájem, což by mohlo vést ke všem problémům se zabezpečením a ochranou soukromí.
Změňte svůj název sítě Powerline
Většina síťových zařízení HomePlug Powerline má tlačítko „skupiny“ nebo „zabezpečení“, které vám umožní změnit název vaší sítě. Obvykle to zahrnuje podržení tlačítka zabezpečení po určitou dobu, aby se vymazal výchozí název a vygeneroval nový náhodný název sítě. Jakmile je vytvořen nový název sítě, všechna ostatní síťová zařízení Powerline musí mít nový název, aby mohla mezi sebou komunikovat. To se opět děje stisknutím bezpečnostního tlačítka na jednom ze síťových zařízení Powerline na určitý počet sekund a poté přechodem k dalším síťovým zařízením Powerline a stisknutím jejich bezpečnostního tlačítka, zatímco jednotka s novým názvem sítě je v ‚broadcast new‘ režim názvu sítě. I když standard HomePlug Standard používá několik výrobců, jako jsou DLink, Netgear, Cisco a další, čas, který podržíte stisknuté tlačítko zabezpečení k vytvoření a připojení k síti, se může mírně lišit v závislosti na výrobci síťových zařízení HomePlug, které používají. Podrobnosti o tom, jak vytvořit a připojit se k síti, najdete na webu konkrétního výrobce síťových zařízení Powerline.
Detekujte zařízení Rogue pomocí skenování Powerline HomePlug
Někteří výrobci síťových zařízení HomePlug Powerline mají softwarový program, který dokáže zjistit, která zařízení jsou ve vaší síti, a může je také nakonfigurovat (za předpokladu, že máte hesla zařízení, která jsou vytištěna na každém zařízení). Pokud máte doma pouze dvě síťová zařízení powerline a software detekuje více než dvě, víte, že se vaše síť mísí se sousedy a že byste si podle výše uvedených pokynů měli vytvořit vlastní soukromou síť.