Skip to content

Jak zachytit vysílání obrazovky pomocí VLC

13 de Srpen de 2021
GettyImages 940898256 1ef0e3dc3b574444965d4010d2f00e56

VLC je bezplatná a open-source víceúčelová aplikace pro přehrávání a konverzi zvuku a videa. VLC přehrává různé video formáty, včetně médií DVD, na mnoha operačních systémech, včetně Windows, Mac a Linux. VLC může také kódovat živý přenos vašeho počítače. Tento typ videa se nazývá vysílání obrazovky. Pokud chcete předvést softwarový produkt nebo webovou stránku, instruovat diváky, jak používat aplikaci, nebo zdokumentovat chybu nebo chybu, které pomohou vyřešit problém, vytvořte snímek obrazovky.

Jak stáhnout VLC

Nejprve si stáhněte a nainstalujte nejnovější verzi VLC, která je často aktualizována. V době této příručky byla nejnovější verze 3.0.8, ale VLC nemění své rozhraní často, pokud vůbec.

Ve Windows nebo Mac přejděte na stránku stahování a vyberte verzi VLC pro váš operační systém. Instalace je přímočará a můžete se bezpečně projít průvodcem instalací, abyste mohli běžet. Uživatelé Linuxu by měli místo toho použít správce balíčků distribuce. VLC je open-source a je oblíbený v Linuxu. Název balíčku je obvykle vlc. Na Ubuntu, Debian, Linux Mint nebo něčem podobném z těchto distribucí nainstalujte VLC otevřením terminálu a zadáním tohoto příkazu: sudo apt install vlc

Jakmile máte VLC, existují dva způsoby, jak nastavit snímání obrazovky: použijte grafické rozhraní VLC point-and-click nebo příkazový řádek. Příkazový řádek vám umožňuje zadat pokročilejší nastavení snímání, jako je velikost oříznutí plochy a indexové snímky, aby bylo video snazší přesně upravit. Většinou to však může být více, než potřebujete. Grafické rozhraní VLC se snadněji používá.

Spusťte VLC a nastavte Capture

Spusťte VLC graficky. Je to normální přehrávač médií s oranžovou ikonou dopravního kužele. Najdete ho spolu se zbytkem vašich aplikací, umístění závisí na tom, jak váš operační systém třídí multimediální aplikace.

 1. V otevřeném okně VLC vyberte Média.

  Hlavní obrazovka VLC

 2. V Média menu, vyberte si Otevřete Capture Device.

  Nabídka médií VLC

 3. V Otevřete Média v dialogovém okně vyberte Režim snímání rozevírací šipka a vyberte plocha počítače.

  Možnosti zachycení VLC

 4. Nastav Požadovaná snímková frekvence na číslo mezi 10 až 30. Čím vyšší je snímková frekvence, tím plynulejší bude video, ale s větší velikostí souboru. Počítačový hardware určuje kvalitu videa, kterou zvládne. 24 a 30 jsou obecně bezpečné. 24 snímků za sekundu je standard pro americkou televizi.

 5. Vybrat Zobrazit více možností zaškrtnutím políčka zobrazíte další nastavení. Poté nastavte Ukládání do mezipaměti možnost nižší pro menší využití paměti nebo vyšší, pokud má váš systém více.

  VLC více možností převodu

 6. Vyberte šipku rozevíracího seznamu vedle Hrát si a vyberte si Konvertovat. Tím se živá plocha zakóduje do souboru pro uložení.

  VLC zvolte převést

Nastavte si cílový soubor a možnosti kódování

Poté, co se rozhodnete převést stream na soubor, okno se posune, abyste mohli nastavit možnosti kódování.

 1. V Zdroj textové pole, zadejte obrazovka://.

  Možnosti převodu VLC

 2. Vybrat Profil rozevírací šipka a vyberte profil. To určuje, jaké kodeky VLC použije k vytvoření vašeho souboru a která zařízení jej mohou přehrát. Výchozí Video – H.264 + MP3 (MP4) je dobrou volbou pro většinu situací. VLC má předvolby pro různá zařízení a rozlišení. Nevybírejte zvukový profil, protože nebude obsahovat žádná video data.

 3. Vybrat Procházet vyhledejte cílovou složku. Vyberte výstupní složku a zadejte a název pro váš soubor v poli nahoře. Poté vyberte Uložit.

 4. Až budete připraveni zahájit snímání, vyberte Start.

 5. Menší okno zmizí a zobrazí se rozhraní VLC. Bude to vypadat téměř jako předtím, ale lišta přehrávání v dolní části se rozsvítí, jako by to hrálo. To znamená, že VLC nahrává.

 6. Chcete -li ukončit nahrávání streamu, vyberte Stop v ovládacích prvcích přehrávání VLC.

Nastavení snímání obrazovky pomocí příkazového řádku

Můžete zvolit více konfiguračních možností vytvořením screencastu pomocí VLC na příkazovém řádku místo grafického rozhraní. Tento přístup vyžaduje, abyste znali používání příkazového řádku ve svých systémech, jako je například okno cmd ve Windows, terminál Mac nebo prostředí Linux. S otevřeným terminálem příkazového řádku přejděte na tento příklad příkazu pro nastavení snímání obrazovky v systému Windows: c: path to vlc.exe screen: //: screen-fps = 24: screen-follow-mouse: screen -mouse-image = „c: temp mousepointerimage.png“: sout =#transkód {vcodec = h264, venc = x264 {scenecut = 100, bframes = 0, keyint = 10}, vb = 1024, acodec = žádný, scale = 1.0, vfilter = croppadd {cropleft = 0, croptop = 0, cropright = 0, cropbottom = 0}}: duplikát {dst = std {mux = mp4, access = file, dst = „c: temp screencast. mp4 „}}

Na Linuxu a Macu je to podobné: vlc screen: //: screen-fps = 24: screen-follow-mouse: screen-mouse-image = „/tmp/mousepointerimage.png“: sout =#transcode {vcodec = h264 , venc = x264 {scenecut = 100, bframes = 0, keyint = 10}, vb = 1024, acodec = none, scale = 1.0, vfilter = croppadd {cropleft = 0, croptop = 0, cropright = 0, cropbottom = 0} }: duplikát {dst = std {mux = mp4, access = file, dst = „/tmp/screencast.mp4“}}

Tento příkaz je jeden jediný řádek a musí být vložen nebo zadán tímto způsobem. Výše uvedený příklad je přesným příkazem použitým k záznamu videa z obrazovky obsaženého v tomto článku. Několik částí tohoto příkazu lze přizpůsobit:

 • c: cesta k vlc.exe: Toto by měla být správná cesta ke spustitelnému souboru vlc.exe. Na počítačích Mac a Linux to může být jen vlc.
 • : screen-fps = 24: Toto by mělo být nastaveno na rychlost snímků za sekundu, kterou chcete zaznamenat.
 • : screen-follow-mouse: Zahrňte toto pro záznam ukazatele myši, vyloučte, pokud chcete skrýt ukazatel myši ve vysílání obrazovky.
 • : obrázek na obrazovce myši: Pokud zachycujete ukazatel myši, zadejte cestu k obrázku ukazatele.
 • vb = 1024: Nastavte na bitrate, který chcete zaznamenat. Vyšší přenosová rychlost vytváří video v lepší kvalitě, ale s větší velikostí souboru (funguje to v kombinaci s hodnotou fps). Chcete -li zlepšit kvalitu, zkuste hodnoty 1 500 nebo 2 048.
 • : měřítko = 1,0: Tuto hodnotu nastavte pro proporcionální zmenšení nebo zvětšení videa. Například hodnota 0,5 vytvoří vysílání obrazovky vašeho počítače zmenšené na poloviční velikost.
 • cropleft, croptop, cropright, cropbottom: Tyto hodnoty představují velikost pixelu oblastí oříznutí. Nastavením na 0 zachytíte celou plochu. Pokud například nastavíte cropleft na 100, zaznamenaná plocha ořízne 100 pixelů šířky z levé strany plochy. Stejná logika platí pro každý parametr.
 • dst = „: Úplná cesta a název video souboru, který chcete vytvořit.

Jak upravit vysílání obrazovky

Při nahrávání vysílání obrazovky nemusí být vše v jednom záběru. Když k tomu dojde, pomocí softwaru pro úpravu videa vyleštěte nahrávání obrazovky. Ne všechny video editory však mohou otevřít video soubory ve formátu MP4. Pro jednoduché editační úlohy vyzkoušejte bezplatnou open-source aplikaci Avidemux. Tento program použijte k oříznutí částí videa a použití filtrů, jako je oříznutí.

Nahraný záznam obrazovky můžete upravit pomocí programu Avidemux