Skip to content

Jak zapojit tiskárnu do sítě

30 de Červen de 2021
200452834 001 56a1ad6e3df78cf7726cfadd

Co je třeba vědět

  • Jít do Kontrolní panel > Centrum sítí a sdílení > Pokročilé nastavení sdílení > Zapněte sdílení souborů a tiskáren > Uložit změny.
  • Jít do Tiskárny a skenery. Klepněte pravým tlačítkem na počítač a vyberte Vlastnosti tiskárny, a zaškrtněte Sdílet tuto tiskárnu na Sdílení záložka.
  • Novější verze systému macOS mohou automaticky detekovat a přidávat většinu tiskáren. Ruční konfiguraci můžete provést pomocí Předvoleb systému.

Tento článek vysvětluje, jak přidat tiskárnu do domácí sítě pomocí ethernetového nebo bezdrátového připojení v zařízeních Windows a Mac.

Přidejte síťovou tiskárnu pomocí systému Microsoft Windows

Všechny moderní verze systému Windows obsahují funkci nazvanou Sdílení souborů a tiskáren pro sítě Microsoft. Tato funkce umožňuje sdílení tiskárny připojené k jednomu počítači s ostatními počítači v místní síti. Tato metoda vyžaduje, aby byla tiskárna aktivně připojena k počítači a aby byl počítač zapnutý, aby se k němu prostřednictvím tiskárny mohla dostat další zařízení. Síť tiskárny pomocí této metody:

  1. Povolte sdílení v počítači. Jít do Kontrolní panel > Všechny položky ovládacího panelu > Centrum sítí a sdílení > Pokročilé nastavení sdílení. Poté vyberte Zapněte sdílení souborů a tiskáren, poté vyberte Uložit změny.

  2. Zavřete okno a vyberte Zařízení a tiskárny nebo Tiskárny a skenery v nabídce Start.

    Snímek obrazovky nabídky Start systému Windows se zvýrazněnou možností Tiskárny a skenery

  3. Klepněte pravým tlačítkem na cílový počítač a vyberte Vlastnosti tiskárny, jít do Sdílení kartu a poté vyberte Sdílet tuto tiskárnu zaškrtávací políčko.

    Nastavení tiskárny v systému Windows se zvýrazněnou kartou Sdílení a Sdílet

  4. Tiskárny lze nainstalovat do počítače pomocí zařízení a tiskáren. Některé tiskárny jsou dodávány se softwarovými nástroji (buď na disku CD-ROM nebo ke stažení z webu), které zjednodušují proces instalace, ale ty jsou obecně volitelné.

Domácí skupina zahrnuje podporu pro síťové připojení tiskárny a sdílení souborů. Chcete-li ke sdílení tiskárny použít domácí skupinu, vytvořte ji pomocí možnosti Domácí skupina na ovládacím panelu, zkontrolujte, zda je povoleno nastavení Tiskárny (pro sdílení), a připojte se k dalším počítačům ve skupině. Tato funkce funguje pouze u počítačů se systémem Windows připojených k domácí skupině, která umožňuje sdílení tiskáren.

Síťové tiskárny pomocí zařízení jiných než Windows

Jiné operační systémy než Windows obsahují mírně odlišné metody podpory síťového tisku:

  • Aktuální verze systému macOS mají schopnost automaticky detekovat a přidávat určité druhy tiskáren, s možnostmi ruční konfigurace v části Předvolby systému v části Tisk a fax. Starší verze systému Mac OS X poskytovaly nástroj s názvem Print Center pro nastavení tiskáren připojených k počítačům Mac.
  • Apple AirPrint umožňuje bezdrátový tisk přes Wi-Fi na zařízeních Apple iOS, včetně iPhone a iPad. Podpora AirPrint vyžaduje použití speciálně vyrobené tiskárny stejné značky.
  • Různá distribuce Unix a Linux poskytují obecnou podporu pro síťový tisk. Podrobnosti uživatelského rozhraní se liší, ale většina je založena na běžném unixovém tiskovém mechanismu s názvem CUPS.

Bluetooth tiskárny

Některé domácí tiskárny nabízejí síťové funkce Bluetooth, které jsou obvykle podporovány připojeným adaptérem, místo aby byly zabudovány. Tiskárny Bluetooth jsou navrženy tak, aby podporovaly univerzální tisk z mobilních telefonů. Protože se jedná o bezdrátový protokol krátkého dosahu, musí být telefony s technologií Bluetooth umístěny v blízkosti tiskárny, aby operace fungovala.

Tiskárny s integrovanou funkcí sítě

Síťové tiskárny pro domácnosti a malé firmy vypadají podobně jako jiné typy. Tyto síťové tiskárny však mají ethernetový port, zatímco mnoho novějších modelů obsahuje vestavěné bezdrátové připojení Wi-Fi. Síťové tiskárny obvykle umožňují zadávání konfiguračních dat pomocí malé klávesnice a obrazovky na přední straně tiskárny. Na obrazovce se také zobrazují chybové zprávy, které jsou užitečné při řešení problémů.

  1. Podle potřeby aktualizujte nastavení tiskárny (například bezdrátové šifrovací klíče WPA nebo adresování DHCP) pro připojení k místní síti.

  2. U tiskáren podporujících Ethernet připojte tiskárnu k síťovému routeru pomocí kabelu Ethernet.

  3. U tiskáren podporujících Wi-Fi přidružte tiskárnu k bezdrátovému routeru nebo jinému bezdrátovému přístupovému bodu.

Bezdrátové tiskové servery

Mnoho starších tiskáren se připojuje k jiným zařízením pomocí USB, ale nemají podporu Ethernetu nebo Wi-Fi. Bezdrátový tiskový server je speciální zařízení, které spojuje tyto tiskárny s bezdrátovou domácí sítí. Chcete-li používat bezdrátové tiskové servery, připojte tiskárnu k portu USB serveru a připojte tiskový server k bezdrátovému směrovači nebo přístupovému bodu.