Skip to content

Jak zastavit Google ve sledování vašich vyhledávání

6 de Červenec de 2021
iStock 517901788 google spy 588b69f15f9b5874ee421e46

Google zaznamenává veškerou vaši historii vyhledávání, jednoduchou a jednoduchou. Pokud chcete používat některou ze služeb společnosti, jako je YouTube, Gmail a Mapy Google, a nechat si tyto služby přizpůsobit, musíte být přihlášeni pomocí účtu Google. S pokračujícími obavami o ochranu osobních údajů byste měli znát druh informací, které o vás Google sleduje, jak tyto informace používá a co můžete udělat pro lepší ochranu a zabezpečení vašich vyhledávání na Googlu.

Jaké informace sleduje Google?

Jakmile jste přihlášeni k jednomu ze svých účtů, Google aktivně sleduje následující:

 • Co hledáte
 • Jak hledáte
 • Vaše vyhledávací vzory
 • Reklamy, které vás zajímají
 • Odkazy, na které kliknete
 • Zobrazované obrázky
 • Která videa sledujete

Google poskytuje podrobnosti o tomto dohledu ve svých podmínkách služby i ve svých zásadách ochrany osobních údajů. I když se jedná o husté právní dokumenty, měli byste se jim alespoň krátce podívat, pokud vás vůbec zajímá, jak Google sleduje a ukládá vaše informace.

Sleduje Google historii vyhledávání, i když jste odhlášeni?

Pokaždé, když používáte internet, zůstanou po vás stopy vaší identity, například IP adresy, MAC adresy a další jedinečné identifikátory. Většina webových prohlížečů, webů a aplikací navíc vyžaduje, abyste se přihlásili k používání souborů cookie, abyste mohli lépe přizpůsobit svůj zážitek z procházení. I když nejste přihlášeni k Googlu, stále zpřístupňujete nepřeberné množství informací o vás jednoduše tím, že jste online. To zahrnuje následující:

 • Kde jste na světě, geograficky
 • Vaše IP adresa
 • Informace o službách Google, které používáte, a o tom, jak je používáte na základě vašich vzorců aktivit
 • Na jaké reklamy klikáte a kde se tyto reklamy nacházejí
 • Jaká zařízení používáte pro přístup ke službám Google, internetu a dalším aplikacím
 • Informace o serveru
 • Identifikační informace získané z vašeho používání partnerských služeb

Všechny tyto informace se používají pro cílené (a cílené) umístění reklam a relevanci vyhledávání. Data jsou také zpřístupněna lidem, kteří vlastní weby, které sledují data, pomocí statistického nástroje Google, Google Analytics. Tyto weby nemusí nutně procházet podrobnostmi a zjistit, z jaké čtvrti přistupujete na jejich web, ale budou k dispozici další identifikační údaje, jako jsou informace o zařízení, prohlížeč, denní doba, přibližná poloha, čas na webu, a k jakému obsahu se přistupuje.

Příklady toho, co Google shromažďuje

Zde je několik příkladů toho, co od vás Google shromažďuje:

 • Informace, které poskytujete společnosti Google – včetně osobních údajů, jako je jméno, e-mailová adresa, telefonní číslo, kreditní karta a fotografie
 • Informace shromážděné při používání služeb Google – jako je využití dat, osobní preference, e-maily, fotografie, videa, historie procházení, vyhledávání na mapách, tabulky a dokumenty
 • Informace ze zařízení, které používáte pro přístup ke službám Google – včetně modelu hardwaru, informací o mobilní síti (ano, toto zahrnuje vaše telefonní číslo) a jaký operační systém používáte
 • Informace o protokolu serveru – shromažďovány od doby, kdy aktivně využíváte jejich služby, jako jsou vyhledávací dotazy, informace o telefonu (čas a datum hovorů, typy hovorů, čísla pro přesměrování atd.), IP adresy, soubory cookie, které jsou jedinečně propojeny s vaším webovým prohlížečem nebo Googlem informace o účtu a aktivitě zařízení (např. selhání, nastavení hardwaru, jazyk)
 • Informace o poloze – informace o tom, kde se ve světě nacházíte, včetně vašeho města, státu, sousedství a přibližné adresy
 • „Jedinečné číslo aplikace“ z periferních služeb a aplikací – která při dotazování poskytuje Googlu více identifikačních informací
 • Vaše historie vyhledávání Google – který zahrnuje osobní informace nalezené ve službách Google, jako je YouTube, Mapy Google a Obrázky Google
 • Vaše interakce s jinými weby a službami – zejména při interakci s reklamami

Jedním z efektů sledování Google jsou reklamy, které vás sledují online.

Proč Google chce vaše informace

Aby Google mohl poskytovat neuvěřitelně podrobné a relevantní výsledky, na které se tolik lidí spoléhalo, potřebuje vyhledávač určité množství skutečně konkrétních dat. Pokud máte například historii vyhledávání videí o výcviku psa a přihlásili jste se do Googlu (tj. Přihlásili jste se ke sdílení svých údajů s Googlem), Google vyvozuje, že byste chtěli vidět cílené výsledky týkající se výcviku psa ve všech službách Google, které používáte. To může zahrnovat Gmail, YouTube, vyhledávání na webu, obrázky a další. Primárním účelem Google při sledování a ukládání tolika informací je poskytovat vám relevantnější výsledky, což nemusí být nutně špatná věc. Rostoucí obavy o soukromí však mnoho lidí motivovaly k pečlivému sledování jejich údajů, včetně údajů sdílených online.

Jak zastavit Google ve sledování vašich dat

Existuje několik způsobů:

Odřízněte vše

Nejjednodušší způsob, jak Googlu zabránit ve sledování vašich dat, je jednoduše nepoužívat žádné služby Google. K dispozici jsou alternativní vyhledávače, jako je DuckDuckGo, které nesledují vaši historii vyhledávání ani neshromažďují žádné vaše osobní údaje. Podívejte se na tyto vyhledávače obrázků, kde najdete další způsoby, jak najít obrázky na internetu. Místo Gmailu můžete použít i spoustu dalších bezplatných e-mailových služeb, některé jsou dokonce postaveny na ochraně soukromí. YouTube je další velkou součástí ekosystému Google, ale není to jediný web pro sdílení videa. Podívejte se na náš seznam nejlepších webů s videi zdarma pro některé alternativy.

Nepřihlašujte se do Googlu

Pokud chcete i nadále používat Google bez sledování, můžete to určitě udělat tak, že se jednoduše nepřihlásíte ke svému účtu Google. Tato možnost je poněkud dvousečný meč, protože i když Google nebude sledovat vaše informace, vaše relevance vyhledávání se sníží, protože Google používá informace, které shromažďuje o vašich pohybech a volbách, k upřesnění a přizpůsobení výsledků vyhledávání. Použití soukromého režimu prohlížeče je jeden snadný způsob, jak používat Google, YouTube, Mapy Google a jejich další služby, aniž byste se museli odhlásit. Můžete to udělat, pokud chcete spustit vyhledávání, aniž by to bylo zaznamenáno společností Google nebo bez ovlivnění doporučení reklam.

Zkontrolujte své nastavení Google

Vy jako uživatel máte úplnou kontrolu nad tím, jaké údaje se rozhodnete sdílet nebo ne sdílet se společností Google. Můžete to udělat pro každou službu, kterou používáte s Googlem, od Gmailu a YouTube až po obecná nastavení vyhledávání. Chcete-li ovládat informace, které o vás Google může shromažďovat, spravujte své osobní údaje a soukromí ze svého účtu Google.

Zkontrolujte svůj Google Dashboard

Služby Google Dashboard

Každý, kdo má účet Google, má přístup k tomu, co se nazývá Google Dashboard. Je to způsob, jak zobrazit všechny své aktivity, nastavení a informace o profilu Google na jednom pohodlném místě. Na Google Dashboard můžete také vidět e-maily, které Google může mít, měnit hesla, prohlížet připojené aplikace a weby, zobrazovat všechny účty, spravovat aktivní zařízení, ovládat kontakty a mnoho dalšího. Můžete si vybrat možnost nechat si zaslat měsíční připomenutí, abyste se ujistili, že všechna vaše nastavení jsou tam, kde chcete, aby byla pro každou jednotlivou službu Google.

Ovládejte reklamy, které vám Google zobrazuje

Obrazovka personalizace reklam v účtu Google

Mnoho lidí neví, že můžete kontrolovat a ovládat druhy reklam, které vám Google zobrazuje. Většina lidí toto úžasné pohodlí nevyužívá, ale na stránce Nastavení reklam je to velmi snadné.

Provádějte pravidelné kontroly soukromí

Nejste si jisti, které služby Google používají jaké informace, kolik vašich osobních údajů je sdíleno nebo jaké informace již Google shromáždil o vašich vyhledávacích návycích? Jedním ze způsobů řešení těchto poněkud ohromujících údajů je použití Google Privacy Checkup. Tento jednoduchý nástroj vám pomůže metodicky přesně zjistit, co a kde se sdílí.

Stránka kontroly ochrany osobních údajů v účtu Google

Můžete například upravit, kolik informací je k dispozici, když někdo klikne na váš uživatelský profil YouTube. Můžete se odhlásit z Googlu pomocí jakýchkoli veřejně sdílených fotek na obrázcích na pozadí, upravovat veškerá doporučení produktů, které jste v minulosti poskytli, ponechat všechna svá předplatná Google soukromá, spravovat nastavení Fotek Google atd. Můžete také použít Kontrolu ochrany soukromí k přizpůsobení prostředí Google, od zobrazení pokynů až po zobrazení výsledků vyhledávání. Vy nakonec mají na starosti to, jak Google zažíváte. Všechny nástroje jsou ve vašich rukou.

Zahlceni? Začněte zde

Pokud se právě teď dozvíte, kolik informací Google sleduje, ukládá a používá, možná vás trochu ohromí, co dělat jako první. Pokud hledáte virtuální čistou tabuli, nejlépe uděláte jednoduše úplné vymazání historie vyhledávání Google. Můžete to udělat ze stránky Moje aktivita ve vašem účtu.

Aktivita Google Odstranit podle možnosti v účtu Google

Dále rozhodněte, kolik informací a přístupu Googlu pohodlně poskytujete. Zajímá vás, zda jsou sledována všechna vaše vyhledávání, pokud získáte relevantní výsledky? Jste v pořádku, když Googlu poskytnete přístup k vašim osobním údajům, pokud získáte cílenější přístup k tomu, co hledáte? Rozhodněte se, na jaké úrovni přístupu vám vyhovuje, a podle toho aktualizujte nastavení Google.

Jak chránit vaše soukromí a anonymitu online

Další informace o tom, jak spravovat vaše soukromí online a zabránit potenciálnímu sledování vašich informací, naleznete v následujícím:

 • Pokud vás zajímá, kolik informací by o vás mohla veřejnost zjistit pomocí nástroje pro vyhledávání osob, převzít kontrolu a smazat vaše veřejné informace.
 • Naučte se nejlepší způsoby, jak chránit vaše soukromí online, abyste měli jistotu, že jste při procházení webu v bezpečí.
 • Můžete využít výhod mnoha bezplatných nástrojů a služeb, které zajistí, že vaše informace budou nejen bezpečné, ale také skryté, například naučit se anonymně procházet web.

Vaše soukromí je nakonec na vás

I když vás příliš nezajímají informace ve vašich vyhledáváních Google, profilu a osobních řídicích panelech, které se používají ke zvýšení relevance vašich dotazů online, vždy je dobré zajistit, aby všechny informace sdílené v jakékoli službě byly ve vašem komfortní zóna pro osobní soukromí. I když byste měli udržovat platformy a služby, které používáte, odpovědné vůči běžnému standardu soukromí uživatelů, bezpečnost a zabezpečení vašich informací online je nakonec vaše vlastní volba.