Skip to content

Jak zjistit falešnou žádost o přátelství

21 de Červenec de 2021
how to spot a fake friend request 2487747 6e7dd8f4d8634dfa8927699baa6a8aad

Co je třeba vědět

  • Podvodníci, bývalí nebo současní romantičtí partneři nebo soukromí vyšetřovatelé mohou posílat falešné žádosti o přátelství.
  • Osoba bez sdílených kontaktů s neobvyklým počtem přátel a omezeným obsahem nemusí být tím, za koho se vydává.

Tento článek vysvětluje, kdo může poslat falešný požadavek na přátelství, proč tak může učinit a jak zjistit podezřelý požadavek na platformách sociálních médií.

Proč někdo pošle falešnou žádost o přátelství

Falešné žádosti o přátelství na Facebooku můžete obdržet z mnoha důvodů – některé neškodné, jiné škodlivé. Mezi typy lidí, kteří odesílají falešné nebo škodlivé žádosti o přátelství, patří:

  • Podvodníci: Podvodníci vytvářejí falešné profily na Facebooku a požadují, aby se stali vašimi přáteli, aby získali přístup k osobním informacím, které omezujete na „pouze přátelé“. Tyto informace mohou zahrnovat vaše kontaktní informace pro spamování nebo jiné osobní údaje, které by mohly být užitečné při přípravě na phishingový útok.
  • Škodlivé linkery: Můžete obdržet žádosti o přátelství od útočníků, kteří zveřejní škodlivé odkazy na malware nebo phishingové stránky, které po přijetí žádosti o přátelství skončí ve vašem novinkách na Facebooku.
  • Sumcové: Jak opakovaně ukázala televizní show MTV „Catfished“, osoba za tímto svůdným profilovým obrázkem nemusí vypadat jako ta. Lovci sumců vytvářejí propracované online profily pomocí obrázků modelů, aby hákovali oběti hledající lásku online. Než najdou ochotnou oběť, mohou rozeslat náhodné žádosti o přátelství velkému počtu lidí.
  • Bývalá manželka, bývalý manžel, bývalá přítelkyně, bývalý přítel: Pokud vztah skončí špatně a osobu zrušíte přátelstvím, můžete si myslet, že váš bývalý je mimo váš okruh přátel na Facebooku. Váš bývalý však může najít cestu zpět k vašemu účtu na Facebooku tím, že si vytvoří falešný profil a spřátelí se s vámi pomocí aliasu. Udržují krok s tím, co děláte, aniž byste věděli, že váš bývalý je na druhé straně obrazovky.
  • Současná manželka, manžel, přítelkyně, přítel: Pokud váš manžel nebo jiná významná osoba testuje vaši věrnost bezohledným způsobem, může se uchýlit k vytvoření falešného profilu s atraktivním profilovým obrázkem, aby vás otestoval tím, že vás zkontroluje, zda reagujete na sugestivní příspěvky nebo chaty. Váš manžel mohl tyto informace zaznamenat s úmyslem použít je později proti vám.
  • Soukromí detektivové: Soukromí detektivové mohou použít falešné žádosti o přátelství k získání dalších informací o vás – druh informací, které obvykle omezujete z veřejného pohledu a rezervujete pouze pro přátele.

Jak zjistit falešnou žádost o přátelství

Dávejte pozor na stopy, že žádost o přátelství nemusí být pravá. Položte si tyto otázky, abyste zjistili, zda může být žádost o přátelství z falešného profilu:

  • Znáte žadatele nebo máte nějaké společné přátele? Pokud je vaše odpověď „ne“, máte první vodítko. Pokud si nemůžete vzpomenout na setkání s osobou v reálném životě nebo na setkání prostřednictvím jakýchkoli společných přátel, pak vám mohla být žádost o přátelství zaslána pod falešnou záminkou. Zkontrolujte seznam přátel dané osoby, pokud je viditelný, a kliknutím na vzájemný seznam zobrazte kohokoli, koho oba znáte. Poraďte se se svými společnými přáteli, zda osobu znají.
  • Je žádost o přátelství od atraktivní osoby? Muž, který dostane náhodnou žádost o přátelství od krásné ženy, kterou nezná, by měl mít podezření z lest. Totéž platí pro dámy. Žádost o přátelství s obrázkem atraktivní osoby, která provokativně představuje, je návnada, kterou často používají lidé, kteří vytvářejí falešné žádosti o přátelství.
  • Vychází požadavek od osoby s omezenou historií Facebooku? Pokud se daná osoba připojila k Facebooku před krátkou dobou, je to vodítko, že žádost o přátelství je falešná. Většina legitimních uživatelů Facebooku má na své časové ose dlouhou historii sahající několik let zpět. Falešné profily se často vytvářejí rychle a většina profilů označuje, kdy se daná osoba připojila k Facebooku. Pokud byl Facebookový účet a časová osa vytvořena před 12 dny, daná osoba by se s největší pravděpodobností pokusila o podvod.
  • Má daná osoba neobvykle malý nebo velký počet přátel a jsou všichni stejného pohlaví? Fiktivní profily mohou mít na seznamu přátel extrémně malý nebo neuvěřitelně velký počet přátel. Důvod? Pravděpodobně vynaložili málo úsilí na nastavení falešného profilu, nebo vystřelili spoustu žádostí o přátelství a dostali spoustu odpovědí. Dalším vodítkem je pohlaví těch, kteří jsou na jejich seznamu přátel. Pravděpodobně uvidíte přátele, kteří mají převážně opačné pohlaví než žadatel, protože jsou pravděpodobně cílem. Pokud je požadavek od dámy zaměřené na muže, očekávejte téměř všechny muže v seznamu přátel, místo kombinace mužů a žen, jaké byste očekávali od skutečné osoby.
  • Je na jejich časové ose málo osobního obsahu? Pravděpodobně neuvidíte spoustu každodenních aktivit na falešném profilu kvůli úsilí potřebnému k vytvoření „skutečného“ obsahu. Mohou se zobrazit některé obrázky, možná nějaké odkazy, ale pravděpodobně neuvidíte mnoho ohlášení polohy nebo aktualizací stavu. To může nebo nemusí platit pro podvodníky typu catfishing, protože mohou strávit spoustu času a úsilí, aby jejich online osobnost vypadala co nejpravděpodobněji.

Co dělat s falešnou žádostí o přátelství

Až příště obdržíte náhodnou žádost o přátelství, položte si tyto otázky a pomocí svých odpovědí určete, zda jste právě spatřili falešnou žádost o přátelství. V případě pochybností je nejlepším řešením nepřijmout požadavek.