Pokud jste se ponořili do hraní her na PC, slyšeli jste hovory o grafických kartách. Grafické karty vyrábí řada výrobců, ale vše, co vidíte na obrazovce, generuje čip na této kartě, nazývaný jednotka grafického zpracování (GPU). Pokud se chcete o grafických kartách dozvědět více, jste na správném místě. Zde je návod, jak zkontrolovat grafickou kartu v systému Windows 10, a ještě trochu více informací o tom, jak to všechno funguje.
Jaký je rozdíl mezi grafickou kartou a GPU?
„GPU“ a „grafická karta“ se často používají téměř zaměnitelně, ale jsou trochu jiné. GPU je skutečný čip, který provádí těžké zvedání; obecně je vyrábí jeden ze dvou návrhářů: Nvidia nebo AMD. GPU je výkonný a nákladný hardware, který dodává skutečnou grafiku na váš monitor. Grafická karta má kromě GPU i spoustu dalších aspektů, včetně ventilátorů chlazení, regulace napětí atd. Vyrábí je také řada společností se spoustou malých rozdílů, ale často uvidíte čipovou sadu (např. „ Nvidia GeForce 1080 „nebo“ AMD Radeon 560 „) se zobrazovaly stejně prominentně, ne-li více, než samotný model karty.
Jak zkontrolovat grafickou kartu pomocí Správce zařízení
Zjištění, jaký grafický procesor jste nainstalovali do počítače se systémem Windows 10, je docela jednoduchý; nalezení modelu skutečné karty, kterou máte, bude vyžadovat trochu více práce.
-
Klepněte pravým tlačítkem na ikonu Nabídka Start na panelu nástrojů Windows a vyberte Správce zařízení.
-
Seznam součástí vašeho počítače bude uveden v příslušných kategoriích.
-
Rozšířit Grafické adaptéry výběrem šipky vedle ní nebo poklepáním.
-
Poklepáním na grafický adaptér zobrazíte další podrobnosti, například port, ke kterému je aktuálně připojen.
Jak zkontrolovat model grafické karty
Jak zkontrolovat grafickou kartu otevřením počítače
Pokud je váš počítač snadno přístupný, nejjednodušší způsob, jak zjistit grafickou kartu, je otevřít počítač a podívat se na něj. Při práci s vnitřními částmi vašeho počítače buďte opatrní. Vypněte vše a vybijte statickou elektřinu, abyste zabránili náhodnému smažení dílů. Grafická karta by měla být snadno rozpoznatelná, protože se připojuje k základní desce a je k ní připojen alespoň jeden ventilátor. Měla by na něm být nálepka, která vám sdělí číslo modelu, i když ji budete možná muset odpojit od základní desky, abyste si ji mohli lépe prohlédnout. Pokud jej odpojíte, buďte opatrní a všimněte si, kam se znovu připojuje, jinak se při příštím zapnutí počítače zobrazí prázdná obrazovka.
Stáhněte si program třetí strany ke kontrole grafické karty
Existuje několik programů třetích stran, které vám mohou poskytnout nejrůznější specifikace hardwaru počítače. Všechny fungují trochu jinak, ale dva, které jsou zdarma a bezpečné, jsou Speccy a CPU-Z.
Pokud si stáhnete aplikaci třetí strany, nezapomeňte ji stáhnout pouze přímo z webu výrobce.
Tyto programy vám mohou poskytnout celou řadu podrobností o různých hardwarech ve vašem počítači, včetně grafické karty. Po stažení programu a jeho spuštění vyberte Grafika, najděte název svého GPU a vyhledejte jméno subvendora nebo výrobce, abyste zjistili, kdo vaši grafickou kartu skutečně vyrobil. Chcete-li zopakovat, ve většině případů budete v pořádku, když otevřete správce zařízení a zjistíte svůj GPU. Můžete však potřebovat skutečné informace o kartě, pokud dojde k problému se zárukou nebo jiným hardwarovým problémem, který je třeba vyřešit.