Bez ohledu na to, kde používáte přenosný počítač, silný signál Wi-Fi zajišťuje spolehlivé připojení a dobrou rychlost připojení. Notebooky s omezeným dosahem signálu trpí pomalým nebo přerušeným připojením. Moderní notebooky mají vestavěný adaptér bezdrátové sítě. Starší notebooky vyžadují externí síťový adaptér, jako je karta PCMCIA nebo USB adaptér. Pokud máte problémy s připojením Wi-Fi, proveďte následující kroky ke zlepšení dosahu notebooku a rychlosti připojení.
Faktory prostředí, které ovlivňují dosah Wi-Fi
Slabý signál Wi-Fi může způsobit několik faktorů prostředí. V prostředí domácí sítě můžete s těmito běžnými viníky udělat mnoho.
Vzdálenost routeru
Notebook může získat signál Wi-Fi v omezené vzdálenosti od routeru. Přesuňte notebook blíže k bezdrátovému routeru, abyste s tímto problémem bojovali. Čím blíže je notebook k routeru, tím lepší je signál. Existuje mnoho způsobů, jak otestovat rychlost připojení notebooku v různých oblastech vašeho domu nebo kanceláře, abyste zjistili, kde musíte být pro dobrý signál. Pokud přiblížení k routeru není možné, možná proto, že je vaše domácí kancelář od něj příliš daleko, přesuňte router blíže k notebooku. Pokud to uděláte, ujistěte se, že router není na podlaze nebo blízko ní, protože to může zhoršit signál.
Slabý signál
Pokud nemůžete přemístit router na centrální místo nebo přesunout notebook blíže k routeru, přidejte opakovač Wi-Fi. Tato zařízení se zapojují do zásuvky mezi notebookem a routerem. Opakovače Wi-Fi opakují signál Wi-Fi a efektivně tak rozšiřují dosah Wi-Fi ve vašem domě. Podobnou možností, jak rozšířit Wi-Fi prostřednictvím vašeho domu, je pořídit si bezdrátový síťový systém. Síťová síť se skládá z více než jednoho routeru, který pokrývá více místností pomocí Wi-Fi. Podívejte se, jak se síťové sítě liší od prodlužovačů dosahu, pokud si nejste jisti, do čeho jít. Dalším užitečným řešením slabého signálu Wi-Fi, pokud přesunutí routeru není možné, je investice do routeru s dlouhým dosahem. Tyto směrovače mají několik antén, které tlačí signál dále než tradiční směrovač.
Překážející objekty
Kovové konstrukce a velká zařízení mezi notebookem a routerem mohou bránit signálu. Přemístěte svůj notebook nebo stůl, abyste se vyhnuli těmto signálům.
Další bezdrátová zařízení
Chcete-li získat nejsilnější signál Wi-Fi, omezte počet zařízení, která přistupují k připojení Wi-Fi současně. S popularitou streamování filmů, tabletů, mobilních telefonů a chytrých zařízení nemusí být váš notebook jediným zařízením, které využívá připojení Wi-Fi. Jak se za jediným routerem připojuje více zařízení, omezená kapacita šířky pásma sítě je rozdělena mezi každé zařízení, což v podstatě vše zpomaluje.
Aktualizujte své vybavení a software
Síla signálu Wi-Fi a jeho dosah také závisí na routeru, jeho ovladačích a firmwaru a softwaru na notebooku.
Použijte novější standard Wi-Fi
Při změně standardů technologie vyměňte router. Směrovače 802.11ac jsou například rychlejší než dřívější standardy, jako jsou 802.11n a 802.11g. Tyto směrovače se také mohou místo přepínání mezi zařízeními připojit k více zařízením současně. Totéž platí pro externí síťové adaptéry používané ve starších přenosných počítačích. I když se síťový adaptér při dlouhodobém používání fyzicky nezlomí, pravděpodobně používá starý bezdrátový standard nebo zastaralou anténní technologii. Podívejte se na novější alternativy.
Aktualizujte software notebooku
Udržujte software na svém notebooku aktualizovaný. Síťové ovladače například ovlivňují způsob připojení notebooku k síti. Staré ovladače mohou snížit dosah a rychlost připojení. Existuje několik bezplatných programů, které aktualizují ovladače počítače.
Aktualizujte software směrovače
Důležitá je také aktualizace softwaru routeru, kdykoli je to možné. Směrovače používají firmware, aby zůstaly aktuální, proto se podívejte na webové stránky výrobce směrovače a zjistěte, zda je pro váš router k dispozici aktualizace, která obsahuje vylepšení nebo nové funkce, které by mohly zvýšit dosah Wi-Fi notebooku.
Použijte externí adaptér Wi-Fi
Pokud máte starší notebook s nefunkčním síťovým adaptérem nebo Wi-Fi notebooku funguje, dosah notebooku může často zlepšit externí adaptér, který se připojuje přes USB. Externí síťové adaptéry mají někdy antény, které se k routeru dostanou snadněji než interní síťová karta.
Vyhněte se rušení frekvence
Starší routery běží na stejné frekvenci jako mnoho domácích elektronických zařízení. Mikrovlnná trouba, bezdrátový telefon nebo otvírač garážových vrat běžící na frekvenci 2,4 GHz může interferovat se signálem routeru Wi-Fi na stejné frekvenci. Moderní směrovače se přesunuly na frekvenci 5 GHz, aby se vyhnuly domácímu elektronickému rušení. Pokud váš směrovač funguje na frekvenci 2,4 GHz, změňte kanál, na kterém směrovač pracuje, abyste zjistili, zda to pomáhá dosahu. Dostupné kanály Wi-Fi jsou 1 až 11, ale váš směrovač může použít pouze dva nebo tři z nich. V dokumentaci routeru nebo na webových stránkách výrobce zjistíte, které kanály jsou doporučeny pro použití s vaším routerem.
Zkontrolujte nastavení výkonu přenosu
Vysílací výkon lze upravit u některých síťových adaptérů. Pokud je toto nastavení k dispozici, změní se prostřednictvím programu rozhraní ovladače adaptéru spolu s dalšími nastaveními, jako jsou profily bezdrátového připojení a číslo kanálu Wi-Fi. Vysílací výkon by měl být nastaven na maximum 100%, aby byl zajištěn co nejsilnější signál. Pokud je notebook v úsporném režimu, může být toto nastavení automaticky sníženo, což snižuje dosah adaptéru a sílu signálu.
Rychlost může být faktorem
Síť s pomalými rychlostmi se může zdát přerušená. Pokud se videa při streamování ukládají do vyrovnávací paměti, aplikace se nestahují nebo se webové stránky načítají pomalu, může to být způsobeno rychlostí, za kterou platíte. I když jste upgradovali hardware, koupili si rychlý notebook a sedíte vedle vysokorychlostního směrovače, pokud rychlost internetu, za kterou platíte poskytovateli internetových služeb, není rychlá, vše se bude zdát pomalé. Obraťte se na svého ISP a upgradujte šířku pásma na něco rychlejšího. Pokud například web pro testování rychlosti ukazuje, že platíte za 15 Mb / s, upgradujte na 20 Mb / s, 50 Mb / s nebo něco vyššího, aby měla vaše zařízení dostatečnou šířku pásma pro bezproblémové připojení. Pokud platíte za velkou šířku pásma a neexistuje žádný jiný důvod, proč tyto rychlosti nedostáváte, prozkoumejte, zda na vašem notebooku nejsou aplikace, které využívají velké množství šířky pásma. Služby VPN, správci stahování, torrenty a další nástroje pro sdílení souborů často hromadí šířku pásma. Vypnutím těchto aplikací okamžitě zvýšíte Wi-Fi svého notebooku.