Skip to content

Jak změnit kanál na routeru

5 de Červenec de 2021
wifichannelchange01 52b46a3b0f9e4957bb84c9d8152f4db5

Co je třeba vědět

 • Přihlaste se k routeru jako správce a vyhledejte nastavení Wi-Fi.
 • Pro maximální výkon změňte bezdrátový kanál na jeden s nejmenším počtem dalších zařízení.
 • Pomocí aplikace pro skenování kanálů vyhledejte bezdrátový kanál, který je méně obydlený.

Tato příručka vás provede změnou kanálu routeru, abyste mohli zlepšit výkon Wi-Fi. Jak účinná je tato změna, může se lišit v závislosti na tom, kolik dalších routerů a bezdrátových zařízení je ve vaší místní oblasti.

Jak změnit kanál Wi-Fi

Naučit se, jak změnit kanál směrovače, může být skvělý způsob, jak zlepšit bezdrátový výkon, zejména pokud se nacházíte v oblasti, kde mnoho dalších bezdrátových zařízení a směrovačů soutěží o stejné frekvence. Na většině moderních směrovačů je to relativně jednoduchý proces, i když se budete muset k routeru přihlásit pomocí přihlašovacích údajů správce, takže pokud je neznáte nazpaměť, mějte je po ruce. Všechny směrovače mají mírně odlišný backend. Váš může vypadat trochu jinak než screenshoty v této příručce, ale obecné kroky by měly být zhruba stejné. V případě pochybností nahlédněte do příručky nebo na webové stránky výrobce.

 1. Připojte se k routeru jako správce tak, že přejdete na jeho IP adresu ve vašem prohlížeči.

 2. Pomocí nabídky routeru vyberte bezdrátové pásmo, pro které chcete změnit kanál. U většiny směrovačů to bude buď 2,4 GHz nebo 5 GHz. Možná budete chtít oba změnit, pokud využijete obě frekvence.

  Nabídka Kanál v routeru

 3. Otevři Bezdrátové nastavení menu pro vámi zvolenou frekvenci.

  Nastavení bezdrátové sítě v nabídce routeru

 4. Podívejte se na Kanál volba. V rozevírací nabídce vyberte nový kanál nebo jej v případě potřeby zadejte ručně.

  Nastavení bezdrátové sítě v nabídce routeru

 5. Vybrat Uložit nebo ekvivalent. Pokud využíváte jiné frekvence, zvažte také změnu jejich kanálu.

Proč byste měli měnit směrovací kanály

Všechny směrovače mají výchozí kanál. Výchozí nastavení je obvykle adekvátní pro každodenní výkon, zejména pokud žijete odděleně od ostatních domácností a vysíláte bezdrátové směrovače. V rušných oblastech (přemýšlejte o bytových domech), kde se více směrovačů může navzájem překrývat v bezdrátových sítích, však existuje možnost přeplnění stejných výchozích kanálů. Většina směrovačů však podporuje možnost změnit svůj vysílací kanál, takže je možné změnit ten váš na méně přeplněný, což má za následek lepší výkon Wi-Fi.

Jak najít nejlepší kanál pro váš router

Když změníte kanál routeru, můžete náhodně vybrat nový. Je však lepší přejít na kanál, o kterém víte, že není tak dobře obydlený, protože váš bezdrátový výkon by se měl více zlepšit nebo alespoň ne degradovat, protože ostatní směrovače jsou ve vaší oblasti online. Chcete-li najít nejméně obydlené bezdrátové sítě, musíte použít analyzátor Wi-Fi. Nejen, že je můžete použít k tomu, abyste zjistili, na kterých kanálech ostatní směrovače pracují, ale také můžete vidět, jak moc se překrývají, takže si můžete vybrat lepší kanál, který chcete s routerem použít.