Skip to content

Jak znovu vložit interní data a napájecí kabely

11 de Srpen de 2021
GettyImages 975744026 5b86fbb246e0fb0025f376fb

Ve vašem počítači je mnoho napájecích a datových kabelů, které zajišťují napájení různých komponent a umožňují komunikaci mezi zařízeními. Základní deska má jeden nebo více napájecích konektorů, stejně jako zařízení, jako jsou pevné disky, optické jednotky a dokonce i některé grafické karty. Všechna tato zařízení se připojují k základní desce pomocí kabelů datového rozhraní (obvykle kabely IDE). Prohlídkou svého počítače můžete zjistit, jak se všechna tato zařízení navzájem propojují. Fotografie doprovázející kroky v této příručce ukazují, jak znovu zasunout napájecí a datové kabely pouze na pevný disk. Logika je však stejná jako u ostatních kabelů a připojení uvnitř vašeho počítače.

Vypněte počítač a otevřete skříň počítače

Než budete moci znovu přemístit všechna interní data nebo napájecí kabel, musíte vypnout počítač a otevřít kryt. Podrobné kroky k otevření pouzdra počítače najdete v našem článku o tom, jak otevřít standardní pouzdro počítače zajištěné šroubem. U bezšroubových pouzder hledejte tlačítka nebo páčky na bocích nebo na zadní straně počítače, které slouží k uvolnění pouzdra.

Odstraňte externí napájecí kabely a příslušenství

Obrázek někoho, kdo odpojuje síťový kabel z počítače

Než budete moci znovu zapojit všechny kabely uvnitř počítač, měli byste jakýkoli odpojit externí napájecí kabely, jen pro jistotu. Rovněž byste měli odstranit všechny ostatní externí kabely a příslušenství, které by vám mohly překážet. To je obvykle dobrý krok k dokončení při otevírání pouzdra, ale pokud jste tak dosud neučinili, je nejvyšší čas.

Odeberte a znovu připojte napájecí kabely zařízení a základní desky

Jakmile otevřete skříň počítače, vyhledejte, odpojte a znovu pevně připojte každý napájecí kabel uvnitř počítače. Ve vašem počítači může být mnoho různých stylů napájecích konektorů, ale všechny, kromě velkého připojení k základní desce, budou malé a relativně ploché. Máte -li jakékoli pochybnosti o tom, co je napájecí konektor, postupujte podle kabelu. Pokud to dokážete dohledat zpět na napájecí zdroj, pak je to napájecí konektor. Všechna periferní zařízení uvnitř počítače budou mít napájecí konektor včetně pevných disků, optických jednotek (jako jsou jednotky CD/DVD/Blu-ray) a disketových jednotek. Samotná základní deska bude mít také velký napájecí konektor a velmi často také malý 4, 6 nebo 8kolíkový napájecí konektor v blízkosti CPU. Většina špičkových grafických karet také vyžaduje nezávislé napájení, a proto má napájecí konektory. Dokud je napájecí konektor stejného typu, nezáleží na tom, který je zapojen do kterého zařízení.

Odeberte kabel datového rozhraní z prvního zařízení

Vyberte zařízení, se kterým chcete pracovat (jako jeden z vašich pevných disků) a opatrně odpojte datový kabel od konce zařízení i od základní desky. Není nutné vyjímat celý kabel z počítače; stačí odháknout oba konce. Pokud plánujete zlepšit správu kabelů v počítači, jste více než vítáni, abyste celý kabel odstranili, ale není nutné kabely znovu úspěšně usazovat.

Znovu připojte kabel datového rozhraní z prvního zařízení

Poté, co jste odpojili oba konce datového kabelu, zapojte oba konce zpět tak, jak jste je našli. Nepokoušejte se znovu přemístit každý datový kabel současně, jinak budete pravděpodobně zmateni tím, kam kabel šel. Pokud byste omylem připojili zařízení k jinému portu na základní desce, je velká šance, že změníte způsob jeho konfigurace, což může způsobit, že se váš počítač přestane správně spouštět.

Odeberte a znovu připojte zbývající datové kabely

Po jednom zařízení opakujte kroky 4 a 5 pro všechna zbývající zařízení datovým kabelem, který máte v počítači. Některá další zařízení, která možná používáte a která používají datové kabely, zahrnují pevné disky, optické jednotky, špičkové grafické karty, zvukové karty, disketové mechaniky a další.

Zkontrolujte, zda jsou všechny napájecí a datové kabely správně připojeny

Podívejte se zblízka na každé zařízení a oblast základní desky, se kterou jste pracovali, a ujistěte se, že jsou připojeny správné napájecí a datové kabely.

Zavřete skříň počítače

Obrázek někoho, kdo zavírá skříň počítače

Nyní, když jste znovu připojili všechny napájecí a datové kabely uvnitř počítače, budete muset zavřít pouzdro a připojit počítač zpět. Jak jsme si stručně řekli v kroku 1, případy stolních počítačů mají mnoho podob. Pokud potřebujete pomoc s uzavřením skříně počítače, podívejte se do příručky k počítači nebo skříni. Pokud se váš počítač správně zapínal před opětovným vložením vnitřních kabelů, ale po opětovném připojení se neobjevil, postupujte znovu podle pokynů v této příručce. Pravděpodobně jste zapomněli správně zapojit napájecí kabel nebo datový kabel. Pokud jste v rámci kroku odstraňování problémů znovu připojili interní napájecí a datové kabely, měli byste vyzkoušet, zda problém vyřešil opětovný přesun. Pokud ne, pokračujte v jakémkoli odstraňování problémů, které jste dělali.