Skip to content

Jak zobrazit data EXIF ​​pomocí XnViewMP

1 de Srpen de 2021
Image01 5921eb9f5f9b58f4c0adce38

EXIF znamená Výměnný formát souboru obrázku. Je to shromažďování informací, které váš fotoaparát ukládá v rámci určitých typů fotografií. Tato informace je známá jako „metadata“ a může zahrnovat například datum a čas pořízení snímku, nastavení fotoaparátu, jako je rychlost závěrky a ohnisková vzdálenost, a informace o autorských právech.

Nástroje pro prohlížení metadat

Různé aplikace mohou zobrazovat různé stupně EXIF ​​dat. Průzkumník Windows a macOS Finder například odhalují některá data EXIF ​​v operačním systému. Specializovaný software pro úpravu obrázků, jako je Adobe Photoshop a Adobe Bridge, podporuje prohlížení i úpravy některých metadat. Některá metadata již ze své podstaty nelze upravovat. Například atributy týkající se aperatury fotografie nelze upravit, protože obrázek závisí na přesnosti vykreslení těchto informací správně. Jiné bity metadat – včetně zeměpisných souřadnic – však mohou být odstraněny. Pro lehkou práci se správou obrázků však aplikace XnView MP-bezplatná pro osobní použití a dostupná pro Windows, Mac a Linux-odhaluje všechna data EXIF ​​a podporuje odstranění některých dat EXIF.

Jak zobrazit data EXIF ​​v XnView MP

Chcete -li zobrazit data EXIF, jednoduše otevřete obrázek. Levý dolní panel odhaluje metadata o obrázku. Sekce EXIF ​​nebo sekce EXIFtool v tomto podokně odhaluje všechna metadata zakódovaná v obrázku. XnView MP podporuje úpravy informací IPTC. Mezinárodní tisková rada pro telekomunikace stanovila autoritativní standardy pro metadata fotografií, které jsou široce přijímány. Chcete -li upravit informace o IPTC, vyberte obrázek a klikněte na Nástroje > Metadata > Upravit IPTC/XMP. Ve vyskakovacím okně se vám zobrazí všechna dostupná metadata IPTC, která můžete libovolně upravovat, přidávat nebo mazat. IPTC a EXIF ​​nejsou totéž. Oba standardy jsou formou metadat, ale EXIF ​​se týká technických informací specifických pro fotoaparát zachycených v době pořízení fotografie, zatímco IPTC se může vztahovat na všechny typy obrázků a zabývá se různými typy informací, jako jsou autorská práva a klíčová slova.