Skip to content

Jak ztratit publikum a 10 způsobů, jak je získat zpět

18 de Červen de 2021
young man in office with head and hands against wall 176640285 5961b0d55f9b583f180cd3ac

Vítejte v Špatné techniky prezentace 101. Téměř každý prošel špatnou prezentací se špatnou technikou a nepřipravenými přednášejícími. Existují také scénáře, kdy přednášející čtou doslovně z prezentace, mumlají ve své řeči nebo v aplikaci PowerPoint používají příliš mnoho animací. Níže jsou uvedeny různé prezentace, které člověk pravděpodobně zažil, spolu s řešením, jak jej opravit.

Zařízení nefunguje

Mnozí zažili scénář, kdy je publikum usazeno a moderátor je připraven zahájit prezentaci. Najednou projektor nefunguje. Přednášející se přirozeně neobtěžoval zkontrolovat veškeré vybavení před spuštěním. K opravě této techniky prezentace se doporučuje, aby přednášející vyzkoušeli veškerá zařízení a nacvičili svoji prezentaci pomocí dodaného projektoru dlouho před časem předvádění. Přinášet další potřebné nástroje, jako je žárovka projektoru, je dobrý nápad, spolu s kontaktním bodem pro technika, pokud se věci dostanou mimo kontrolu moderátora. Pokud je to možné, moderátoři mohou zkontrolovat osvětlení v místnosti, ve které budou prezentovat, před svým časem v záři reflektorů, zejména aby mohli během řeči tlumit světla podle potřeby.

Nedostatečné informace

Přednášející se možná setkali s zapamatováním pouze obsahu jejich prezentace. V tomto scénáři může mít někdo v publiku otázku a může nastat panika. Protože přednášející se na otázky nepřipravil, vše, co o tématu vědí, je to, co je již napsáno na obrázcích. Aby tuto situaci napravili, měli by přednášející znát svůj materiál tak dobře, aby mohli prezentaci snadno provést bez elektronického vylepšení, jako je PowerPoint. Přednášející mohou použít klíčová slova a fráze, které obsahují pouze základní informace, aby udrželi publikum zaměřené a zaujaté přednášejícím. A konečně, řečníci by měli být plně připraveni na otázky a znát odpovědi nebo mít představu, jak vést diváka.

Nedostatek zaměření

Opak informační zátěže, přednášející mohou zjistit, že to vědí tak moc o tématu, které skákají všude. Tím se vytvoří situace, kdy publikum nemá tušení, jak sledovat vlákno prezentace, protože žádný neexistuje. Způsob, jak tuto situaci napravit, je použít princip KISS, což v překladu znamená „Keep It Simple Silly“. Při navrhování prezentace se prezentující mohou držet maximálně tří nebo čtyř bodů týkajících se jejich tématu. Poté mohou přednášející rozšířit informace tak, aby je publikum s největší pravděpodobností absorbovalo a porozumělo hlavním bodům, na které se zaměřuje.

Čtení přímo z obrazovky

Představte si prostředí, kde členka publika zvedne ruku a zmíní, že nedokáže přečíst snímky. V takovém případě jí může moderátorka laskavě sdělit, že budou číst snímky přímo k ní. Jak přednášející pokračuje, vzhlédnou k obrazovce a každý snímek je vyplněn textem jejich projevu. Problém je v tom, že moderátor není potřebný, pokud snímky poskytují všechny informace členům publika. Klíčem je zde zjednodušení obsahu. Prezentující mohou uchovávat nejdůležitější informace v horní části snímků pro snadné čtení v zadních řadách. Mohou se také zaměřit na jednu tematickou oblast a na jeden snímek použít maximálně čtyři odrážky. Je důležité, aby moderátoři mluvili s publikem, ne s obrazovkou.

Používání vizuálních pomůcek při nahrazování vzácného obsahu

Přednášející by mohli přijít na to, že si nikdo nevšimne, že se svým tématem příliš nezabývali, pokud přidali mnoho vizuálních pomůcek, jako jsou fotografie, komplikované grafy a další diagramy. Tato chyba je obrovská. Prezentující musí vytvořit prezentace, které obsahují dobře prozkoumaný obsah a témata, která publikum hledá. Ilustrování bodů skutečnou podstatou je dobrým formátem, který je třeba dodržovat, a kromě obsahu by se měly používat vizuální pomůcky, jako jsou fotografie, mapy a diagramy, aby se stáhly klíčové body demonstrace domů. Koneckonců, vizuální pomůcky dodávají materiálu pěknou přestávku, ale musí být použity správně, aby se zlepšila celková prezentace.

Nastavení písma na snímky příliš malé

Malá písma typu skriptu mohou vypadat skvěle, když členové publika sedí jen několik palců od monitoru; moderátorům, kteří nepovažují členy publika se špatným zrakem, nebo těm, kteří sedí slušně daleko od obrazovky, bude chybět angažované publikum, které mělo potenciál číst snímky. Pro přednášející je nejlepší dodržovat snadno čitelná písma, například Arial nebo Times New Roman. Přednášející by se měli vyhnout písmům typu skriptu, která jsou na obrazovkách obecně obtížně čitelná. Navrhovatelům se také doporučuje používat maximálně dvě různá písma – jedno pro nadpisy a druhé pro obsah. A konečně, moderátoři by měli používat ne méně než 30 pt písmo, aby je lidé v zadní části místnosti mohli snadno přečíst.

Výběr špatných nebo komplikovaných návrhových šablon

Prezentující někdy ve své prezentaci rozhodují na základě toho, co slyší. Představte si například moderátora, který uslyšel, že modrá barva je dobrá barva pro šablonu návrhu nebo téma návrhu. Možná našli na internetu skvělou šablonu a šli do toho. Bohužel nakonec prezentace nakonec bude o kontextu, který neodpovídá vzhledu samotné vizuální prezentace. Tento scénář lze snadno opravit, když se moderátoři rozhodnou vybrat šablonu návrhu, která je vhodná pro publikum. Čisté a přímé rozvržení je nejlepší například pro obchodní prezentaci, zatímco malé děti dobře reagují na prezentace plné barev a různých tvarů.

Včetně příliš mnoha snímků

Někteří přednášející překračují počet snímků. Představte si například moderátorku, která se nedávno vydala na fantastickou prázdninovou plavbu a zahrnula do svých snímků všech 500 fotografií z pláže. Prezentující, kteří používají příliš mnoho snímků nebo příliš mnoho osobního obsahu, musí v místnosti slyšet chrápání. Přednášející by měli zajistit, aby se jejich publikum soustředilo udržováním minimálního počtu snímků. Doporučuje se použít 10 až 12 snímků. U fotoalba lze učinit určité ústupky, protože většina obrázků bude na obrazovce jen krátkou dobu, což bude vyžadovat rozhodnutí o úsudku podle toho, jak se diváci budou cítit a reagovat.

Ztráta zprávy pomocí animací

Prezentující mohou zapomenout na zaměření své prezentace, když používají příliš mnoho animací a zvuků s cílem zapůsobit na všechny. To nakonec většinou nefunguje, protože publikum neví, kde hledat, a ztratí poselství prezentace. I když animace a zvuky, které se používají dobře, mohou zvýšit zájem, je důležité, aby je moderátoři omezili na minimum. Jinak tento vkus rozptýlí publikum. Prezentující mohou navrhnout svou prezentaci pomocí filozofie „méně je více“, aby diváci netrpěli přetížením animací.

Výběr neobvyklých barevných kombinací

Někteří přednášející společně milují neobvyklé barevné kombinace, ale pro jejich použití není vhodná prezentace v PowerPointu. Například oranžová a modrá kombinace je pro publikum znepokojující a mohou být přítomni lidé, kteří kvůli barevné slepotě nevidí červenou a zelenou. Prezentující by měli používat dobrý kontrast s pozadím, aby byl jejich text snadno čitelný. Zde je několik tipů:

  • Nejlepší je tmavý text na světlém pozadí, ale vyhněte se bílému pozadí. Zmírněte to pomocí béžové nebo jiné světlé barvy, která bude pro oči příjemná. Tmavé pozadí je velmi efektivní, ale díky textu bude světlá barva pro snadné čtení.
  • Vzorované nebo texturované pozadí ztěžují čtení textu.
  • Udržujte konzistentní barevné schéma.

Sečteno a podtrženo

Aby byli přednášející dobrým přednášejícím, musí se zapojit do publika a znát jejich téma. Prezentující by měli prezentaci v konečném důsledku udržovat stručnou a obsahovat pouze relevantní informace. Měli by používat elektronické vylepšení, jako je PowerPoint, jako doplněk k jejich prezentaci k posílení bodů, nikoli jako berle. Prezentující by měli mít na paměti, že prezentace není prezentace – jsou to prezentace.