Skip to content

Jak zvládnout režim priority závěrky na vaší digitální zrcadlovce

19 de Červenec de 2021
GettyImages 1006190366 1dbef59743834cb4a0635f9b51a303b7

Pod V režimu priority času nastavíte rychlost závěrky fotoaparátu pro konkrétní scénu a fotoaparát poté podle zvolené rychlosti závěrky vybere další nastavení, například clonu a ISO. Rychlost závěrky je měření doby, po kterou zůstane závěrka na fotoaparátu otevřená. Když je závěrka otevřená, světlo z objektu zasáhne obrazový snímač fotoaparátu a vytvoří fotografii. Vysoká rychlost závěrky znamená, že závěrka je na krátkou dobu otevřená, což znamená, že do obrazového snímače dopadá méně světla. Nízká rychlost závěrky znamená, že do obrazového snímače se dostává více světla.

Více světla umožňuje rychlejší rychlost závěrky

Díky jasnému vnějšímu světlu můžete fotografovat s vyšší rychlostí závěrky, protože je k dispozici více světla, které zasáhne obrazový snímač v krátkém časovém období. Za špatných světelných podmínek používáte pomalejší rychlost závěrky, takže na obrazový snímač může zasáhnout dostatek světla, zatímco je závěrka otevřená, aby vytvořil obraz. Rychlejší časy závěrky jsou důležité pro zachycení rychle se pohybujících objektů. Pokud není čas závěrky dostatečně rychlý, může se rychle pohybující se objekt na fotografii jevit rozmazaný. To je místo, kde může být prospěšný režim priority závěrky. Pokud potřebujete pořídit rychle se pohybující objekt, můžete pomocí režimu priority závěrky nastavit mnohem rychlejší čas závěrky, než jaký může fotoaparát sám zvolit v plně automatickém režimu. Pak budete mít mnohem větší šanci zachytit ostrou fotografii.

Nastavení režimu priority závěrky

Režim priority závěrky je obvykle označen symbolem S na voliči režimů na fotoaparátu DSLR. Některé fotoaparáty, například modely Canon, však používají Televize označit režim priority závěrky. Otočte volič režimů do polohy S a fotoaparát stále pracuje v primárně automatickém režimu, ale vychází ze všech nastavení na rychlosti závěrky, kterou vyberete ručně. Pokud váš fotoaparát nemá fyzický volič režimů, můžete někdy vybrat režim priority závěrky pomocí nabídek na obrazovce. Zatímco téměř každá kamera DSLR nabízí režim priority závěrky, je stále častější také u fotoaparátů s pevným objektivem. Zkontrolujte tuto nabídku v nabídkách fotoaparátu. Vysoká rychlost závěrky je 1/500 sekundy, což se na obrazovce vaší digitální zrcadlovky objeví jako 1/500 nebo 500. Typická pomalá rychlost závěrky může být 1/60 sekundy. V režimu priority času je nastavení času závěrky obvykle uvedeno zeleně na LCD displeji fotoaparátu, zatímco ostatní aktuální nastavení jsou bílá. Když změníte rychlost závěrky, může se změnit na červenou, pokud fotoaparát nemůže vytvořit použitelnou expozici při vybrané rychlosti závěrky, což znamená, že před použitím vybrané rychlosti závěrky bude možná nutné upravit nastavení EV nebo zvýšit ISO.

Vysvětlení možností nastavení rychlosti závěrky

Při úpravách nastavení rychlosti závěrky pravděpodobně najdete rychlá nastavení, která začínají na 1/2000 nebo 1/4000 a která mohou končit na nejnižších rychlostech 1 nebo 2 sekundy. Nastavení jsou téměř vždy poloviční nebo dvojnásobná oproti předchozímu nastavení, pohybují se od 1/30 do 1/60 do 1/125 atd., I když některé fotoaparáty nabízejí ještě přesnější nastavení mezi standardním nastavením času závěrky.

Video DSLR je nejlépe pořizovat pomocí stativu.

Při fotografování s prioritou závěrky nastanou chvíle, kdy budete chtít použít relativně nízkou rychlost závěrky. Pokud budete fotografovat s pomalou rychlostí závěrky, cokoli 1/60 nebo pomaleji, pravděpodobně budete k fotografování potřebovat stativ, dálkovou závěrku nebo žárovku závěrky. Při pomalých rychlostech závěrky může i samotné stisknutí tlačítka spouště natáhnout fotoaparát natolik, že způsobí rozmazanou fotografii. Je také nesmírně obtížné držet fotoaparát stabilně v ruce při fotografování s nízkou rychlostí závěrky, což znamená, že chvění fotoaparátu může způsobit mírně rozmazanou fotografii, pokud nepoužíváte stativ.