Skip to content

Jaké je nejlepší rozlišení pro tisk fotografií?

9 de Září de 2021
PsPrintSettings 56a458883df78cf77281ee43

Je snadné nechat se zmást počtem pixelů, které na obrázku potřebujete. Při rozhodování se však vše odvíjí od toho, jak budete fotografii používat a rozměry tisku. Zde je užitečný graf, který vám pomůže určit, kolik pixelů potřebujete pro tisk fotografií standardní velikosti na inkoustové tiskárně nebo prostřednictvím online tiskové služby. Je důležité porozumět výrazům souvisejícím s velikostí a rozlišením obrázku:

  • Pixely na palec (PPI): Měření rozlišení obrazu, které definuje velikost, při které se obrázek vytiskne
  • Bodů na palec (DPI): Měření rozlišení tiskárny, které definuje, kolik bodů inkoustu je umístěno na stránku při tisku obrázku
  • Megapixely (MP): Jeden milion pixelů, ačkoli toto číslo je při popisu rozlišení digitálního fotoaparátu často zaokrouhleno

Méně než 2 MP

Vhodné pouze pro prohlížení na obrazovce a tisk ve velikosti peněženky

2 MP = 1600 x 1200 pixelů

Vysoká kvalita: 4 x 6 palců, 5 x 7 palců Přijatelná kvalita: 8 x 10 palců

3 MP = 2048 x 1536 pixelů

Vysoká kvalita: 8 x 10 palců Přijatelná kvalita: 10 x 13 palců

4 MP = 2272 x 1704 pixelů

Vysoká kvalita: 9 x 12 palců Přijatelná kvalita: 12 x 16 palců

5 MP = 2592 x 1944 pixelů

Vysoká kvalita: 10 x 13 palců Přijatelná kvalita: 13 x 19 palců Když dosáhnete více než 5 megapixelů, je pravděpodobné, že jste profesionálním fotografem používajícím špičkové vybavení a měli byste již ovládat koncepty velikosti a rozlišení obrazu .

Megapixelové šílenství

Výrobci digitálních fotoaparátů by nechali všechny zákazníky věřit, že vyšší počet megapixelů je vždy lepší; nicméně, jak vidíte z výše uvedené tabulky, pokud nemáte velkoformátovou inkoustovou tiskárnu, cokoli větší než 3 MP je více, než většina lidí kdy bude potřebovat. Někdy se však hodí více megapixelů. Mohou dát amatérským fotografům svobodu agresivnějšího oříznutí, když se nemohou dostat k objektu tak blízko, jak by chtěli. Kompromisem jsou větší soubory, které vyžadují více místa v paměti fotoaparátu a více úložného prostoru v počítači. Náklady na další úložiště se však pravděpodobně vyplatí, zvláště v době, kdy pořídíte tuto neocenitelnou fotografii a chcete ji vytisknout ve velkém formátu pro rámování. Pokud vaše tiskárna nezvládá velkoformátové výtisky, můžete vždy použít online tiskovou službu.

Závěrečná poznámka

Nejdůležitější věcí, kterou je třeba pochopit, je, že byste neměli zvyšovat hodnotu PPI fotografie zvýšením hodnot velikosti obrazu a rozlišení ve Photoshopu nebo jiných aplikacích pro zpracování obrázků. Když tak učiníte, konečná velikost souboru a rozměry obrázku se dramaticky zvýší a informace o barvách v těchto nových pixelech jsou pouze „nejlepším odhadem“ ze strany počítače. Sečteno a podtrženo, pokud má obrázek rozlišení 200 PPI nebo méně, nemělo by nikdy dojít k stisknutí tlačítka.