Název sítě je textový řetězec, který zařízení používají k odkazování na konkrétní počítačovou síť. Tyto řetězce jsou oddělené od názvů jednotlivých zařízení a adres, které používají k vzájemné identifikaci. Názvy sítí mají několik podob.
Identifikátor sady služeb (SSID)
Sítě Wi-Fi podporují Service Set Identifier (SSID), což je typ názvu sítě. Přístupovým bodům a klientům Wi-Fi je přiřazen SSID, aby se navzájem identifikovali. V každodenní konverzaci se názvy bezdrátových sítí obvykle vztahují k SSID. Bezdrátové širokopásmové směrovače a bezdrátové přístupové body vytvářejí bezdrátové sítě pomocí SSID. V době výroby jsou tato zařízení z výroby nakonfigurována s výchozími SSID (názvy sítí). Změňte výchozí název svých zařízení, abyste zabránili neoprávněnému přístupu a dalším problémům se zabezpečením.
Pracovní skupiny a domény Windows
Microsoft Windows přiřazuje počítače pojmenovaným pracovním skupinám, aby usnadňoval vytváření sítí peer-to-peer. Alternativně domény Windows oddělují počítače do pojmenovaných podsítí. Názvy pracovních skupin a domén Windows jsou nastaveny odděleně od názvů každého počítače a fungují nezávisle na SSID.
Klastry
K identifikaci počítačových klastrů se používá další odlišná forma síťového pojmenování. Například většina operačních systémů pro servery (například Microsoft Windows Server) podporuje nezávislé pojmenování klastrů. Klastry jsou sady počítačů, které fungují jako jeden systém.
Názvy počítačů vs. síťové názvy DNS
Odborníci v oblasti IT často označují názvy počítačů, které jsou udržovány v systému DNS (Domain Name System), jako názvy sítí, přestože se nejedná o technicky názvy sítí. Počítač může mít například název TEELA a patří do domény abcom. DNS zná tento počítač jako TEELA.abcom a inzeruje toto jméno na jiná zařízení. Někteří lidé toto rozšířené zobrazení DNS označují jako síťový název počítače.