Skip to content

Jaké jsou požadavky na Windows 10?

11 de Srpen de 2021
african african american african descent afro beverage black 1452235 pxhere.com 0ef8cf7931be4a00b7d05a41ac8b0620

Minimální požadavky Windows 10 nejsou o moc přísnější než Windows 7, ale existují některé aspekty, které byly modernizovány natolik, že potřebovaly trochu více hardwaru.

Požadavky na Windows 10 Home a Pro

Požadavky systému Windows 10 se liší mezi pamětí a místem na disku mezi 32bitovou a 64bitovou verzí.

  • procesor: 1 gigahertz (1 GHZ) nebo rychlejší procesor nebo systém na čipu
  • Paměť: 1 GB nebo více pro 32bitové Windows nebo 2 GB pro 64bitové
  • Úložný prostor: 16 GB pro 32bitové nebo 20 GB pro 64bitové
  • Grafika: GPU kompatibilní s DirectX 9 s podporou Windows Display Driver Model 1.0 nebo novější.
  • Rozlišení displeje: 800 x 600 nebo větší.
  • Připojení k internetu: K ověření a počátečnímu nastavení zařízení je vyžadováno jakékoli rychlostní připojení. Také užitečné pro aplikaci aktualizací.

Požadavky na procesor Windows 10

Centrální procesor je hlavním mozkem zpracování vašeho systému. Provádí většinu výpočtů, které Windows 10 vyžaduje k provozu. CPU, které běží nejen na rychlejší frekvenci (to je GHz bit), ale nabízí více jader, takže může dělat více věcí najednou, přinese lepší výkon než minimální požadovaný procesor. Většina moderních procesorů je dvoujádrová nebo lepší, takže dvě jádra jsou dobrým místem pro začátek, ale pokud se věnujete práci náročné na výpočet, jako je složité zkracování čísel nebo vykreslování videa, stále najdete výhodu v používání čtyřjádrový nebo dokonce šestijádrový procesor. Dalším důležitým faktorem je stáří CPU. Dobrá rada je, že chcete procesor od roku 2010. Pokud máte mladší čip, který má alespoň dvě jádra a běží na frekvenci 2 GHz nebo vyšší, užijete si rychlejší Windows 10.

Požadavky na paměť Windows 10

Paměť s náhodným přístupem funguje jako krátkodobá paměť pro váš systém a obsahuje informace, ke kterým bude váš procesor potřebovat rychlý přístup, a nikoli mnohem pomalejší přístup k disku. Pokud máte příliš málo paměti RAM, váš systém se zpomalí. Požadavky na paměť v systému Windows 10 jsou jedním z mála faktorů odlišujících 32bitovou a 64bitovou verzi operačního systému. I když stačí 1 GB nebo 2 GB k jednoduchému spuštění příslušných verzí operačního systému, určitě narazíte na úzká místa, pokud provádíte i základní procházení webu pomocí několika záložek najednou. Pokud používáte nebo chcete spustit 32bitový systém Windows 10, největší RAM, kterou můžete využít (kvůli omezením operačního systému), jsou 4 GB. Pokud používáte nebo chcete spustit Windows 10 64-bit, můžete mít tolik paměti, kolik chcete. Pro většinu případů použití je však 8 GB více než dost.

Ruce držící pevný disk počítače

Požadavky na úložný prostor Windows 10

Pokud nemáte dostatek úložného prostoru, nemůžete nainstalovat Windows 10. Potřebuje alespoň 16 GB pro 32bitovou verzi a alespoň 20 GB pro 64bitovou verzi. To není podle dnešních standardů mnoho, protože mnoho smartphonů má více místa než to, ale některá low-endová a zejména starší zařízení mohou být omezena na 20 GB nebo méně. Pokud chcete spustit Windows 10 na stolním počítači nebo notebooku, nainstalujte operační systém na jednotku SSD. Jsou mnohem dostupnější, než bývaly, a mohou mít největší dopad na zrychlení prostředí Windows 10. Pokud by však byly mimo váš rozpočet, zcela postačuje standardní pevný disk. Získejte jednotku s minimálně dvojnásobným úložištěm, které společnost Microsoft doporučuje pro Windows 10. Nemá smysl spouštět operační systém, pokud nemáte místo pro instalaci čehokoli jiného. Hry, videa a některé aplikace mohou samy o sobě vyžadovat několik gigabajtů. S rezervou 10 GB až 30 GB místa půjde dlouhou cestu k zajištění toho, že budete mít dostatek prostoru pro práci i hraní.

Grafické požadavky Windows 10

Pokud máte procesor z minulého desetiletí, nemusíte si s grafikou příliš dělat starosti. Ačkoli to stojí za dvojitou kontrolu, většina moderních procesorů je vybavena kompatibilním grafickým jádrem, které bude více než dost na to, aby zvládlo Windows 10. Pokud chcete větší výkon pro hraní her, můžete také použít přídavnou grafickou kartu. Grafické požadavky pro Windows 10 jsou téměř stejné, jako byly při vydání Windows Vista v roce 2006.

Fotografie grafické karty XFX AMD Radeon HD 5450 1 GB GDDR3 VGA/DVI/HDMI s nízkým profilem PCI-Express (ONXFX1PLS2)

Windows 10 Požadavky na rozlišení zobrazení

Požadavky na rozlišení obrazovky pro Windows 10 nejsou přísné – dokonce i počítače a monitory na počátku dvacátých let byly schopné zvládnout rozlišení 800 x 600 pixelů. S ohledem na to se jedná o velmi nízkou překážku vstupu, takže pokud můžete, doporučujeme spustit systém s větším rozlišením displeje. Videa, webové stránky a hry budou vypadat mnohem lépe a budete mít mnohem více místa na obrazovce, abyste si mohli svůj Windows 10 užít.

Windows 10 Požadavky na připojení k internetu

Protože Windows 10 nabízí průběžné aktualizace softwaru, vyžaduje ke stahování aktualizačních balíčků alespoň pravidelný přístup na internet.