Skip to content

Jaké jsou různé typy technologie DSL?

3 de Říjen de 2021
GettyImages 470161505 b3c38791802345b4974529496f879a00

Vysokorychlostní internetová služba DSL (digital subscriber line) pro domácnosti a firmy konkuruje kabelovým a dalším typům širokopásmových internetových služeb. DSL poskytuje širokopásmovou síť pomocí měděné telefonní linky. Internetová služba DSL je buď asymetrická nebo symetrická; většina služeb DSL je asymetrická. Služba, která je pro vás nejlepší, závisí na tom, zda hodně streamujete nebo potřebujete podporu pro simultánní hlasovou a video komunikaci.

Asymetrický DSL

Asymetrické typy připojení DSL jsou rychlejší a poskytují větší šířku pásma sítě pro stahování od poskytovatele internetových služeb do počítače předplatitele než pro nahrávání v opačném směru. Snížením množství šířky pásma dostupného proti proudu mohou poskytovatelé služeb nabídnout větší šířku pásma po proudu, což odráží typické potřeby předplatitele. Asymetrická technologie DSL je nejvhodnější pro předplatitele, kteří vyžadují většinou downstream šířku pásma. Formy asymetrického DSL zahrnují:

 • ADSL (asymetrická digitální účastnická linka) má rychlost přenosu až 8 Mb / s a ​​rychlost přenosu 384 Kb / s. Podporuje telefonní služby a přenos dat současně.
 • ADSL 2+ nabízí rychlost stahování až 20 Mbps a rychlost odesílání až 850 Kbps.
 • ADSL Lite nebo G. Lite nabízí nižší rychlosti až 1 Mb / s po proudu a 512 Kb / s proti proudu.
 • R-ADSL (digitální předplatitelská linka s přizpůsobením sazeb) poskytuje stejné přenosové rychlosti jako ADSL, ale přenosovou rychlost lze upravit pomocí modemu.
 • VDSL (digitální předplatitelská linka s velmi vysokou přenosovou rychlostí) je nejrychlejší službou DSL. Nabízí downstream rychlosti až 52 Mbps a upstream rychlosti až 2,3 Mbps přes jeden měděný drát.

Symetrický DSL

Symetrické připojení DSL poskytuje stejnou šířku pásma pro nahrávání i stahování. Služby DSL podnikové třídy bývají symetrické, protože společnosti mají větší potřebu přenosu dat než rezidence. Symetrická technologie funguje nejlépe pro simultánní hlasovou a video komunikaci, které pro efektivní komunikaci vyžadují vysoké rychlosti v obou směrech. Formy symetrického DSL zahrnují:

 • SDSL (symetrická digitální účastnická linka) nabízí stejné přenosové rychlosti před i po proudu až 1,54 Mb / s.
 • SHDSL (symetrická vysokorychlostní digitální účastnická linka) je stejná technologie jako SDSL, ale tyto dva standardy byly schváleny samostatně. SHDSL byl schválen Mezinárodní telekomunikační unií a SDSL byl schválen Evropským institutem pro telekomunikační standardy.
 • HSDL (digitální předplatitelská linka s vysokou přenosovou rychlostí) byla vyvinuta na počátku 90. let minulého století, což z ní činí jednu z nejstarších forem symetrického DSL. HDSL nabízel datové rychlosti až 2,048 Mb / s, ale vyžadoval více telefonních linek, což jej nakonec zastaralo.

Jiné typy DSL

IDSL (ISDN digital subscriber line) je hybridní technologie DSL/ISDN. Byl vyvinut s jinými typy DSL, ale používá se jen zřídka kvůli nízkým rychlostem (maximální přenosová rychlost 144 Kbps). Na rozdíl od ISDN nabízí IDSL připojení vždy zapnuté. FAQ

 • Jaké výhody má DSL ve srovnání s kabelem?

  Přestože je DSL téměř vždy pomalejší, je levnější a dostupnější i ve venkovských oblastech.

 • Jak stará je technologie DSL a kdy byla poprvé použita?

  Technologie DSL byla vyvinuta před desítkami let a do hlavního proudu se poprvé dostala v 90. letech minulého století.