Skip to content

Jako skener použijte digitální fotoaparát

14 de Srpen de 2021
169997721 56a248b15f9b58b7d0c8ae6a

Dříve platilo, že skener, zejména plochý skener s vysokým rozlišením, byl nezbytný pro stolní publikování a grafický design. Dnes není skener nutný, pokud nemáte ke skenování mnoho fotografických tisků nebo jiných tištěných uměleckých děl. Pokud nemáte skener, použijte ke skenování fyzických obrázků digitální fotoaparát. Pomocí digitálního fotoaparátu můžete pořizovat obrázky na tabule a další prezentační materiály na schůzkách, konferencích nebo třídách. Tato metoda může být efektivnější než psaní poznámek perem a papírem. Klady

  • Přenosný.
  • Pohodlné
  • Slušné rozlišení.

Nevýhody

  • Obrazová a barevná kvalita horší než u skenerů.
  • Osvětlení a rámování může být náročné.

Výhody používání digitálního fotoaparátu jako skeneru

Téměř každý má nějaký digitální fotoaparát. I fotoaparáty smartphonů, pokud jsou dostatečně vysoké, mohou fungovat v malém množství. Digitální fotoaparáty jsou přenosné a nemusí být připojeny k počítači. Pro všechny, kromě těch nejnáročnějších použití, je kvalita obrazu často více než dostačující, pokud používáte správné metody fotografování.

Nevýhody používání digitálního fotoaparátu jako skeneru

Rozlišení a barevná hloubka u většiny digitálních fotoaparátů není tak dobrá jako u skeneru, takže pro některé aplikace jsou vhodnější skenery. Aby fotoaparát dobře fungoval jako skener, měl by mít režim makro pro dobré záběry zblízka. Kromě toho musíte fotoaparát přesně zarovnat a naskenovat objekt, abyste se vyhnuli běžným chybám obrazu. Nakonec musíte pečlivě ovládat osvětlení, abyste zabránili barevným odleskům a stínům.

Tipy pro lepší skenování s digitálním fotoaparátem

Chcete-li získat výsledky v kvalitě skeneru, postupujte podle těchto doporučení:

  • Kalibrujte svůj digitální fotoaparát pro spolehlivé přizpůsobení barev.
  • Použijte stativ nebo postavte fotoaparát na pevný povrch, aby byl fotoaparát dokonale stabilní. Použijte samospoušť, protože i stisk tlačítka fotoaparátu může způsobit pohyb a rozmazání.
  • K ovládání osvětlení použijte světelný box. Pokud to není možné, pořiďte snímky u okna nebo na jednu stranu umístěte lampu a na druhou stranu položte kousek reflexního papíru nebo bílý plakát, aby světlo rovnoměrně odráželo objekt.
  • Na knihy nebo fotografie, které nebudou ležet rovně, použijte těžký čirý akrylový list, abyste zachytili méně zkreslený obrázek.
  • Naučte se různá nastavení fotoaparátu, abyste našli ta, která nejlépe fungují pro různá místa a světelné podmínky, které nemůžete snadno ovládat.