Skip to content

Jaký je volič režimů na vašem fotoaparátu?

5 de Srpen de 2021
1200px ModeDial.svg d601a2e9b1e44e3885aaf39ca6d6837c

V závislosti na typu fotoaparátu, který vlastníte, můžete být zahlceni velkým počtem tlačítek, číselníků a částí, které fotoaparát obsahuje. Pokud máte čas zjistit pouze jednu část fotoaparátu, věnujte pozornost voliči režimů. Pokud si nejste jisti, co to znamená, pokračujte ve čtení a odpovězte na otázku: Co je volič režimů?

Definování vytáčení

Volič režimů je jednou z nejdůležitějších částí fotoaparátu, která vám umožňuje přístup k režimům fotografování. Pomáhá vědět, co každá ikona znamená, abyste dosáhli nejlepších výsledků při fotografování. Nejpokročilejší fotoaparáty s vyměnitelnými objektivy obsahují volič režimů a také některé fotoaparáty typu point and shoot. Volič režimů je většinou na horním panelu fotoaparátu, i když někdy je zarovnán na zadním panelu. (Mějte na paměti, že ne každý fotoaparát bude mít volič režimů a ne každý volič režimů obsahuje všechny zde diskutované možnosti.)

Pokročilé režimy fotografování

 • Režim P je zkratka pro „naprogramované auto“, což znamená, že fotoaparát ovládá čas závěrky a clonu, takže ostatní nastavení může ovládat uživatel. Použijte P pro základní fotografické situace, kde chcete mít trochu kontroly.
 • Režim S je „priorita závěrky“, což znamená, že fotograf zvolí nejvhodnější rychlost závěrky a fotoaparát automaticky nastaví clonu.
 • Režim A je „priorita clony“, což znamená, že fotograf nastaví nejlepší clonu pro snímek a rychlost závěrky nastaví fotoaparát automaticky. Režim A je vhodný pro změkčení detailů pozadí.
 • Režim M je „ruční“, což znamená, že všechna nastavení se provádějí ručně.

Základní režimy fotografování

 • Inteligentní režim, nazývaný také automatický režim, je opakem režimu M. V automatickém režimu fotoaparát nejlépe určí, jaká by měla být všechna nastavení, na základě světelných podmínek a předmětu. Toto je běžný režim pro kameru typu point and shoot. Někdy je automatický režim reprezentován prázdným obdélníkem nebo jednoduchou ikonou fotoaparátu. Režim Smart nebo Auto může mít navíc jinou barvu než ostatní volby na voliči režimů.
 • Režim scény, nazývaný také režim SCN, je dalším typem funkce fotoaparátu typu point and shoot, který vám umožní vybrat „scénu“, která je nejvíce podobná typu fotografie, kterou plánujete pořídit. Pokud například chcete natočit narozeninovou oslavu dítěte, můžete zvolit režim „noc“, režim „svíčka“ nebo režim „párty“.

Speciální režimy fotografování

 • The Filmový režim (ikona s videokamerou, na tomto obrázku není zobrazena) slouží ke změně nastavení fotoaparátu pro přípravu na pořizování videa. V tomto režimu můžete obvykle použít tlačítko spouště k zastavení a spuštění filmu, ačkoli některé fotoaparáty mají také vyhrazené tlačítko filmu.
 • The Režim speciálních efektů (obvykle ikona s hvězdou uvnitř fotoaparátu, na tomto obrázku není zobrazena) vám poskytuje přístup ke všem speciálním režimům fotografování, které může fotoaparát obsahovat, například k černobílému režimu.
 • The Režim makro (ikona připomínající květ tulipánu) slouží k fotografování extrémních detailů. Makro umožňuje fotoaparátu správně zaostřit na detailní fotografii a upraví intenzitu blesku tak, aby byla zajištěna správná expozice.
 • The Portrétní režim (ikona s hlavou otočenou do strany) je dobré pro rozmazání pozadí a zvýraznění obličeje subjektu.
 • The Panoramatický režim (ikona s obdélníkem, který je natažený, na tomto obrázku není zobrazen) je režim, který se používá, když chcete spojit dva nebo více obrázků k vytvoření obzvláště širokého obrázku, který ukazuje pohled 90 stupňů, 180 stupňů nebo více.
 • The Režim na šířku (ikona s horami) zvyšuje hloubku ostrosti a je vhodná pro fotografie krajiny a přírody.
 • The Sportovní režim (ikona s běžcem) je dobrá pro zachycení rychle se pohybujících předmětů.
 • The Režim blesku (ikona s úderem blesku, na tomto obrázku není zobrazena) vám umožňuje přepínat mezi automatickým bleskem, bez blesku a s konstantním bleskem.
 • The GPS režim umožňuje ovládat vestavěnou jednotku GPS fotoaparátu. (Ne všechny kamery mají jednotku GPS.)
 • The Režim Wi-Fi umožňuje nastavit a používat vestavěné funkce Wi-Fi fotoaparátu. (Ne všechny kamery mohou používat Wi-Fi.)