Skip to content

Jaký software potřebuji k vytvoření loga?

8 de Červenec de 2021
CorelDRAWX7 SS2014 56a4588d5f9b58b7d0d68047

Z důvodu široké škály možných použití loga je při návrhu firemního loga nejlepší použít vektorový software, jako je Adobe Illustrator nebo CorelDRAW. Vektorová loga lze zvětšit nebo zmenšit na libovolnou velikost bez ztráty kvality, protože jsou založena spíše na matematice než na pixelech. Loga založená na pixelech, například ta, která můžete vytvořit v softwaru pro úpravu fotografií, fungují odlišně a nelze je výrazně zvětšit bez ovlivnění kvality. I ten nejlepší nápad na logo může ztratit svůj dopad, pokud není vytvořen ve vektorovém softwaru a uložen ve formátech, které umožňují jeho použití všude, kde to společnost nebo produkt potřebuje. Generováním původního loga ve vektorovém softwaru jej můžete uložit v libovolném formátu a podle potřeby jej zvětšit.

Nejlepší software pro vektorový grafický design

Adobe Illustrator vládne davu vektorového softwaru, ale má několik hodných vyzyvatelů. Pokud již jeden z těchto programů vlastníte, použijte jej k vytvoření svého vektorového grafického loga:

  • Adobe Illustrator (PC a Mac)
  • CorelDraw (počítače)
  • Skica (Mac)
  • Affinity Designer (PC a Mac)
  • Inkscape (bezplatný software s otevřeným zdrojovým kódem pro PC, Mac a Linux)

Pokud jste nikdy s vektorovým softwarem nepracovali, můžete narazit na křivku učení. Všechny tyto programy obsahují bezplatné online výukové programy, které vám pomohou naučit se základy. K dispozici jsou další vektorové softwarové programy. Jen se ujistěte, že vám umožňují exportovat vaše logo ve formátech, které potřebujete.

Proprietární vektorové softwarové formáty

Když uložíte logo do vektorového softwaru, máte několik možností formátu. Některé softwarové programy mají proprietární formáty, například formát AI aplikace Illustrator nebo formát CDR aplikace CorelDRAW. Tyto formáty jsou užitečné pro původní design. Po dokončení návrhu lze soubor AI nebo CDR uložit nebo exportovat v dalších potřebných formátech.

Běžné vektorové softwarové formáty

Kromě proprietárních formátů poskytuje většina vektorových softwarových programů možnosti formátů EPS, PDF a .SVG. Formáty EPS a PDF mají široké použití v tisku, zobrazování a balení. Mohou obsahovat CMYK, RGB, HEX nebo grafiku přímých barev. Loga určená pro použití na webu nebo v aplikaci by měla být uložena jako grafika SVG. Tento formát je v podstatě XML kód, který mohou prohlížeče snadno číst. K vytváření grafiky SVG se nemusíte učit XML. Software za vás kód zapíše, když je soubor uložen nebo exportován ve formátu SVG.

Barvy ve vektorových logech

Pokud je logo určeno k tisku, měly by se použít barvy CMYK – nebo přímé barvy Pantone v případě jedno nebo dvoubarevného loga. Pokud je logo určeno pro použití na webu nebo v mobilních aplikacích, jsou nejlepší RGB nebo hexadecimální barevné prostory. Při navrhování loga jej exportujte nebo uložte ve všech různých formátech, které potřebujete. Určitě budete potřebovat webovou prezentaci, tištěné vizitky a brožury a možná trička nebo obal na nákladní auto. To vše může vyžadovat logo v jiném formátu a velikosti (zeptejte se poskytovatele). Je nezbytné udržovat původní upravitelnou verzi loga, abyste mohli v případě potřeby změnit formát.

Tipy pro práci s vektory

Není žádným tajemstvím, že nejlepší loga jsou designově velmi jednoduchá, jak by to dokázal Paul Rand: Představte si swoosh Nike, Apple počítač Apple nebo FedEx všech typů FedEx (se šipkou, která je v ní chytře zakomponována jako negativní prostor) ). Tato loga lze zvětšit nebo zmenšit beze změny kvality. Jsou okamžitě rozpoznatelné. Vyskočí na stránky, obrazovky a produkty. Při navrhování svého vektorového grafického loga mějte na paměti tyto tipy:

  • Kde je to vhodné, použijte geometrické tvary.
  • Omezte libovolný text na název společnosti nebo produktu.
  • Snažte se o to jednoduché a odvážné.
  • Přemýšlejte o negativním prostoru (prázdné místo v logu).
  • Barva je životně důležitá.

Pokud použijete typ v logu, ujistěte se, že výběr písma doplňuje značku a je snadno čitelný. Ve vektorovém softwaru převedete text na obrysy, takže typ, stejně jako všechny ostatní části loga, lze zvětšit nebo zmenšit na libovolnou velikost, aniž by to ovlivnilo kvalitu.

Spropitné: Když převádíte typ na vektory, text již nemůžete upravovat, proto si před převedením typu pro budoucí použití ponechejte kopii loga.