Pokud vaše bezdrátová služba nefunguje a potřebujete připojení k internetu, můžete být v pokušení připojit se k jakékoli otevřené, nezajištěné bezdrátové síti, kterou váš bezdrátový přístupový bod najde. Před připojením byste však měli znát rizika používání otevřených sítí Wi-Fi.
Co je to otevřené Wi-Fi?
Připojení k neznámé otevřené bezdrátové síti není bezpečné, zejména při přenosu citlivých dat, jako je heslo pro online bankovnictví. Všechny informace odesílané přes nezabezpečenou bezdrátovou síť – ta, která nevyžaduje bezpečnostní kód Wi-Fi Protected Access (WPA) nebo WPA2 – jsou odesílány v prostém textu, aby je někdo zachytil. Připojení k otevřené síti potenciálně otevře vaše zařízení komukoli jinému ve stejné bezdrátové síti.
Rizika používání nezabezpečených sítí Wi-Fi
Když se přihlašujete na web nebo používáte aplikaci, která odesílá data ve formě prostého textu po síti, může tyto informace zachytit kdokoli tak nakloněný. Například vaše e-mailová adresa a heslo, pokud nejsou bezpečně přeneseny, jsou všechny škodlivé hackery, kteří potřebují přístup k vašemu e-mailovému účtu a veškerým důvěrným nebo osobním informacím v něm bez vašeho vědomí. Podobně mohou hackeři zachytit jakékoli okamžité zprávy nebo nešifrovaný provoz na webu. Pokud váš počítač není za bránou firewall nebo není správně nakonfigurován a je v něm povoleno sdílení souborů, může hacker získat přístup k pevnému disku počítače v síti a získat tak důvěrná nebo citlivá data nebo dokonce zahájit útoky spamu a virů.
Jak snadné je hacknout bezdrátovou síť?
Nástroje potřebné k získání informací o bezdrátové síti, zachycení (čichání) dat přenášených přes ni, rozbití bezpečnostního klíče Wired Equivalent Privacy (WEP) a dešifrování a zobrazení dat na síťových zařízeních lze zakoupit za přibližně 50 USD.
Je legální používat otevřenou bezdrátovou síť někoho jiného?
Kromě problémů se zabezpečením vašich zařízení a dat může použití bezdrátové sítě, kterou udržuje a platí někdo jiný, vyvolat právní problémy. V minulosti vedlo několik případů neoprávněného přístupu k počítačovým sítím Wi-Fi k pokutám nebo poplatkům za trestné činy. Veřejné hotspoty Wi-Fi, které jsou zřízeny speciálně pro hosty, například v kavárně, jsou v pořádku. Nezapomeňte však věnovat pozornost zabezpečení: Hotspoty Wi-Fi jsou obvykle otevřené nezabezpečené bezdrátové sítě. Pokud tedy používáte připojení Wi-Fi souseda, nejprve požádejte o povolení.
Jak bezpečně používat veřejné Wi-Fi
Existuje několik věcí, které můžete udělat pro ochranu vašeho soukromí a dat při používání otevřené sítě Wi-Fi.
- Použijte VPN. Virtuální privátní síť (VPN) vytváří zabezpečený tunel přes veřejnou síť. Pokud vaše společnost poskytuje přístup VPN, použijte připojení VPN k přístupu k podnikovým prostředkům a vytváření relací zabezpečeného procházení.
- Nepovolte automatické připojení k nepreferovaným sítím. V zařízení zakažte nastavení pro automatické připojení k nepreferovaným sítím. Pokud je toto nastavení povoleno, váš počítač nebo mobilní zařízení se automaticky připojí k jakékoli dostupné síti, včetně nepoctivých nebo falešných sítí Wi-Fi určených k nalákání nic netušících obětí dat.
- Povolte nebo nainstalujte bránu firewall. Brána firewall je první obrannou linií vašeho počítače (nebo sítě, pokud je brána firewall nainstalována jako hardwarové zařízení). Operační systémy Windows i macOS mají integrované brány firewall, které zabraňují neoprávněnému přístupu; můžete také použít program třetí strany.
- Vypněte sdílení souborů. Před připojením k veřejnému hotspotu Wi-Fi deaktivujte sdílení souborů a tiskáren, aby ostatní uživatelé hotspotu neměli přístup k vašim sdíleným souborům.
- Přihlaste se pouze na zabezpečené webové stránky. Ujistěte se, že vaše relace procházení je šifrovaná a zabezpečená. V adresním řádku by se měla zobrazit adresa URL, která začíná HTTPS (šifrovaná), nikoli HTTP (nezašifrovaná). V adresním řádku můžete také vidět visací zámek.
- Neprovádějte finanční transakce. Nepoužívejte veřejný hotspot pro bankovnictví, online nakupování ani scénář zahrnující citlivé informace.