Skip to content

Je Uber opravdu levnější než taxi?

12 de Červenec de 2021
is uber cheaper or a taxi 5a68b71ffa6bcc003664df84

Služby spolujízdy jako Uber a Lyft v posledních letech pronikly téměř do každého významného města, což taxiům dalo šanci na jejich peníze. I když může být jednodušší volat Uber na vašem smartphonu pouhým stisknutím tlačítka, může být těžké určit levnější variantu mezi přijetím Uber nebo taxíkem.

Což je levnější: Uber nebo Taxis?

Ceny taxíků se drasticky liší podle místa a totéž platí pro poplatky Uber. Uber také nabízí různé úrovně služeb na základě vašich preferencí. Zde je srovnání místních sazeb se standardním UberX:

  • V New Yorku si taxi účtuje počáteční poplatek 2,50 $, 50 centů za 1/5 míle a různé příplatky. UberX účtuje základní jízdné ve výši 2,55 USD, poplatek za minutu ve výši 35 centů a poplatek za kilometr ve výši 1,75 USD.
  • Ve Filadelfii si taxíky účtují 2,70 $ za první 1/10 míle, 25 centů za každou další zlomek míle a 25 centů za každých 37,6 sekund čekání. UberX účtuje základní jízdné ve výši 1,25 USD, poplatek za minutu ve výši 18 centů a poplatek za kilometr ve výši 1,10 USD.
  • Ve Washingtonu DC účtují taxíky základní jízdné ve výši 3 $, 2,16 $ za míli a přibližně 2 $ za každých pět minut čekací doby. UberX účtuje základní jízdné ve výši 1,15 $, 17 centů za minutu a 1,02 $ za míli.
  • V Los Angeles stojí taxi 2,85 USD za první 1/9 míle, 30 centů za každou další 1/9 míle a 30 centů za každých 37 sekund čekací doby. UberX však neúčtuje žádné základní jízdné, 15 centů za minutu a 90 centů za míli. (Poplatek za službu je 1,65 USD.)

Cena vaší cesty bude záviset na mnoha faktorech, včetně ujeté vzdálenosti, dopravních podmínek a denní doby. I když jsou některé sazby podobné ve struktuře a množství, je zde jeden zásadní rozdíl: taxíky účtují za kilometr při pohybu, přesto se účtují za minutu při volnoběhu. Uber naproti tomu s několika výjimkami účtuje za kilometr a minutu bez ohledu na to, zda se auto pohybuje nebo běží na volnoběh. Pokud uvažujete o tom, kterou službu vzít na letiště, levnější variantou je téměř vždy Uber. Ve skutečnosti existují pouze tři hlavní letiště (newyorské letiště LaGuardia, newyorské JFK a bostonské letiště Logan), kde je levnější vzít si taxík místo Uberu.

Proměnné nákladů, které je třeba zvážit

Při porovnávání nákladů na Uber a taxíky je třeba vzít v úvahu další proměnné. Například mnoho jezdců v taxíku dává řidičům tip na zhruba 20 procent. Uber nabízí také možnost sklápění. Přepěťová cena společnosti Uber je další významnou proměnnou, která může ovlivnit náklady. Přepěťové ceny v podstatě znamenají, že náklady Uberu se liší v závislosti na poptávce, takže očekávejte, že zaplatíte vyšší jízdné v noci, kdy jsou kabiny velmi žádané, například na Silvestra. Kromě minimální částky jízdného účtuje Uber také storno poplatek, který se liší podle města. Pokud otevřete aplikaci Uber a uvidíte nárůst o 1,8, pak vás cesta za 10 $ bude stát blíže k 18 $. Vyhněte se nárůstu cen čekáním několika minut nebo procházením několika bloků (pokud jste v bezpečné oblasti) jiným směrem. Jeden zákazník nechvalně zaplatil 14 000 $ za 20minutovou jízdu Uber kvůli nárůstu cen, takže dávejte pozor na to, kolik vám bude účtováno.

Uber vs. Taxis: Verdikt

Uber je obvykle levnější pro delší cesty pohybující se vyšší rychlostí, zatímco taxíky jsou lepší volbou pro výlety v přetížených oblastech, jako je New York. To znamená, že záleží také na geografické poloze. Podle analýzy RideGuru je Uber levnější než taxi ve městech jako San Francisco, Los Angeles a Detroit, zatímco taxíky jsou levnější v New Yorku. Je to téměř remíza ve městech jako Washington, DC a Nashville. Studie společnosti GoBankingRates zjistila, že Uber byl ekonomičtější volbou v 16 z 20 velkých amerických měst.