Skip to content

Jsou nástěnné reproduktory pro vás to pravé?

7 de Červenec de 2021
GettyImages 533766225 5a9c35311f4e13003627ce70

Obří reproduktory, které máme rádi audio nadšenci, se obvykle neobejdou s těmi, kterým záleží více na tom, jak místnost vypadá, než na tom, jak skvělý je zvuk. Naštěstí existuje jednoduché řešení: nástěnné a stropní reproduktory, které se montují do zdi nebo stropu a tím nezabírají žádný podlahový prostor. Můžete dokonce malovat nebo tapetovat přes reproduktory, aby vypadaly jako součást místnosti. Ale abych byl upřímný, reproduktory do zdi a do stropu nejsou vždy tak jednoduché řešení. Jejich instalace znamená vyřezávání otvorů ve stěnách nebo stropu, což vyžaduje buď majitele domu, který je zručný v kutilských projektech, nebo služby nákladného instalátora na míru. Je tu také komplikace vedení vodičů skrz stěny a obvykle hodně prachu ze sádrokartonu. Samozřejmě nemůžete jít řezat díry do stěn, pokud nejste vlastníkem domu. A konečně, mnoho zvukových nadšenců cítí, správně nebo nesprávně, že reproduktory ve stěnách a ve stropě nejsou schopné vysoce kvalitního zvuku. V tomto článku vám pomůžeme zjistit, zda jsou pro vás reproduktory do zdi nebo do stropu tou správnou volbou. dáme vám nějakou představu o tom, co je součástí instalace, plus několik tipů, jak najít správnou osobu, která by instalaci provedla za vás, pokud se tak rozhodnete. Chcete-li získat představu o tom, jak fungují nástěnné reproduktory a jak znějí, podívejte se na naše recenze reproduktorů ve stěně.

Zní to dost dobře?

Pojďme teď vyřešit problém s kvalitou zvuku. Vždy nás zajímalo, kolik z audiofilů, kteří se vysmívají ve stěnách, skutečně slyšelo dobrý pár. Testovali jsme několik desítek z nich a mnohé byly vynikající. Pokud je nainstalujete správně (dostaneme se k tomu) a vyberete si dobrý reproduktor, jediné, co při stereofonním nastavení obětujete, je, že zvuk nemusí být tak prostorný. Stropní reproduktory jsou však rozhodně zvukovým kompromisem. Zvuk vychází z vaší hlavy, což se nezdá přirozené. Ačkoli existuje několik skvěle znějících stropních reproduktorů, většina zní docela drsně a lo-fi.

Můžete je nainstalovat? A měl bys?

Instalace do stěn není pro slabé povahy. Nedoporučovali bychom to nikomu, kdo neudělal hodně dosti náročných domácích vylepšení. Budete muset vyříznout otvory ve zdi pomocí pily na sádrokarton nebo Roto-Zip, nejprve se ujistěte, že na místě, kde jste plánovali namontovat reproduktor, nejsou žádné šrouby nebo potrubí. Poté budete muset protáhnout dráty zdí, případně budete muset provrtat žabku (čep, který probíhá vodorovně uprostřed zdi). Pak budete muset provrtat šrouby na podlaze nebo na stropě. Poté provlečte drát podkrovím nebo suterénem a přiveďte ho ke zdi poblíž stojanu na vybavení. A budete muset dokončit připojení pomocí nástěnné krabice a panelu konektoru reproduktoru. Stropní reproduktory jsou o něco jednodušší, protože kabel musíte protáhnout pouze jednou stěnou. Zde je několik podrobnějších informací o tom, jak provádět dráty vedené stěnami. Pro zlepšení zvuku stropních reproduktorů není mnoho, co můžete udělat, ale existuje mnoho způsobů, jak lépe znít ve stěnách. Udělejte, co můžete, abyste vyztužili sádrokartonovou desku nad a pod reproduktorem; vibrující sádrokartonové desky mají tendenci dávat do stěn prudký, nafouklý zvuk. Rádi nakrájíme pár 6-palcových bitů o rozměru 2×4 a zaklínujeme je do zdi za sádrokartonem, s trochou bílého lepidla nebo lepidla na dřevo na okrajích, abychom je drželi na místě. Zeď také opatřete izolací podkroví, která pohltí zvuk vycházející ze zadní strany reproduktoru a pomůže minimalizovat přenos zvuku do místnosti na druhé straně stěny. Zní to tvrdě? Je to tak, ale raději bychom instalovali do stěn, než dělat většinu domácích instalatérských prací.

Získání kvalifikované pomoci

Pokud si myslíte, že tato práce pro vás může být příliš náročná, pravděpodobně je. Měli byste se proto obrátit na kvalifikovaného instalátora zvuku / videa. Samozřejmě všichni víme, jak těžké může být najít spolehlivého dodavatele. Asociace Custom Electronic Design and Installation Association nabízí bezplatnou službu doporučení, která seznamuje instalatéry ve vaší oblasti a ukáže vám jejich kvalifikaci. Můžete také požádat své sousedy, jestli mají někoho dobrého, koho mohou doporučit. Vážní nadšenci zvuku téměř musí využívat služeb instalačního programu. Většina opravdu dobrých nástěnných a stropních reproduktorů je k dispozici výhradně prostřednictvím vlastních instalačních techniků. Samozřejmě téměř jistě zaplatíte za reproduktory více, než kdybyste je dostali v obchodě pro domácí kutily nebo si je koupili online. Zaplatíte také za instalaci. Náklady mohou být po celé mapě v závislosti na instalátorovi, konstrukci vašeho domu, reproduktorech, které si vyberete, a místě, kde bydlíte. Pro představu, instalace dvojice stěn obvykle trvá v průměru asi tři hodiny a dvojice stropů možná dvě hodiny. Máme však farmu a na farmách je nejjednodušší pracovat, protože je to jen jeden příběh a všechny dráty procházejí podkrovím. Vedení vodičů v přízemí dvoupodlažní desky domů trvá déle.

Co byste si měli koupit?

Pokud provádíte vlastní instalaci, najdete docela dobrý výběr značkových nástěnných a stropních reproduktorů online na stránkách jako Crutchfield.com a BestBuy.com. Můžete také najít skvělé nabídky od více prodejců orientovaných na rozpočet, jako je OutdoorSpeakerDepot.com. Ujistěte se, že máte spoustu reproduktorových kabelů s hodnocením CL3. Nepoužívejte standardní kabel reproduktoru. Kabel s hodnocením CL3 používá nehořlavý plášť. Se standardním kabelem reproduktoru, pokud je plášť hořlavý a máte požár v domě, kabel reproduktoru funguje jako pojistka a přenáší oheň po celém domě během několika minut. Bez ohledu na to, co si o stěnách myslíte, mají jednu nepopiratelnou výhodu, kterou je třeba mít na paměti: Nebudete muset poslouchat stížnosti na to, jak vypadají vaše reproduktory.