Skip to content

K odblokování svého potenciálu může M1 iPad Pro potřebovat iOS 15

6 de Červenec de 2021
apple ipad pro spring21 5g connectivity 04202021 cfdf3b346e584ae999e1fd5cd810ab2c

Klíčové jídlo

  • 2021 iPad Pro používá stejné čipy M1, které napájí Mac.
  • IPad Pro z roku 2018 je pro většinu použití stále příliš výkonný.
  • iOS 15 by mohl přinést funkce, které odemknou iPad M1.
Nový iPad M1 vypadá působivě, ale nedokáže toho mnohem víc než starý iPad Pro z roku 2018. Je to jako nasadit motor Ferrari na pushbike. Limit iPadu není schopnost hardwaru, ale nedostatek profesionálního softwaru. IPad Pro 2018 je stále příliš rychlý pro většinu použití, dokonce i téměř tři roky po jeho uvedení na trh. Až na několik výjimečně náročných aplikací není téměř žádný způsob, jak ten starý iPad Pro posunout na hranici svých možností. Proč se tedy Apple obtěžuje dát tam svůj čip M1? Kde jsou Final Cut, Logic nebo správný Photoshop pro iOS? „Nyní musí být provedeny velké změny, aby byl M1 iPad Pro lepší než modely z roku 2018 nebo 2020, které jsou stále super rychlé,“ novinář Apple Killian Bell řekl Lifewire prostřednictvím e-mailu. „A myslím, že teď, když bude mít Thunderbolt, bude lepší podpora zobrazení.“

iOS potřebuje práci

Úzkým místem iPadu je iOS. I když můžete na obrazovce spouštět několik aplikací současně, v nejlepším případě je to trapné. V žádném okamžiku to nemá pocit, že tlačíte hardware. Ve skutečnosti to vypadá, jako by váš iPad používal nesprávný operační systém. To se stalo už dříve. Když společnost Apple oznámila iPad Pro 2018, měla port USB-C, který měl o něco více než port Lightning předchozího modelu. Je zřejmé, že tento port byl přidán, abychom mohli připojit externí úložná zařízení a další periferní zařízení USB bez hardwarového klíče, ale museli jsme počkat až do následujícího roku, dokud iOS 13 tyto schopnosti neposkytne. Tentokrát Apple téměř jistě vydá beta verze iOS 15 na WWDC v červnu, jen několik týdnů poté, co se do obchodů dostal nový iPad Pros. Co by tedy mohlo být přidáno?

Port Thunderbolt v novém iPadu Pro umožňuje napájet externí displeje, dokonce i Apple 6K Pro Display XDR. Jediná věc, kterou uvidíte, je obrovská verze obrazovky iPadu s lištami sloupků na obou stranách. V iOS 15 může Apple vylepšit podporu pro externí displeje. Představte si, že na svém iPadu spustíte GarageBand se všemi ovládacími prvky dolů na dotykové obrazovce iPadu a s velkým externím displejem zobrazujícím vaše zvukové stopy. Již existují některé aplikace pro úpravy videa, které to umožňují, takže není těžké si to představit jako univerzálnější funkci. IPad by také mohl použít generální opravu ke zpracování více aplikací. Možná by to mohlo používat skutečná pohyblivá okna? A možná i desktop?

Profesionální aplikace?

Druhou částí této rovnice jsou aplikace. U Apple vystoupilo několik vývojářů aplikací Načteno pružinou dokonce i tento týden a jejich komentáře byly zábavné pro to, co vynechali. Společnost Adobe ocenila možnost načíst vaše fotografie do aplikace Lightroom rychleji. Jde o to, že Lightroom je již jednou z nejkompletnějších profesionálních aplikací na iPadu. Má většinu funkcí desktopové verze a je dokonale schopen splnit vše, co fotograf potřebuje. „Nyní musí být provedeny některé velké změny, aby byl M1 iPad Pro lepší než modely 2018 nebo 2020.“ Ostatní kategorie aplikací však vážně chybí. Pro hudebníky neexistuje ekvivalent Apple Logic Pro nebo Ableton Live. A samotný iOS vylučuje mnoho profesionálního hudebního využití. Můžete například připojit najednou pouze jedno zvukové rozhraní USB. Možná, že iOS 15 umožní vývojářům aplikací přinést své profesionální aplikace do iPadu. Apple by to mohl začít s verzemi Logic a Final Cut Pro pro iOS. Ale i tehdy existuje další bariéra.

App Store

Už jste někdy zaplatili 600 $ za aplikaci pro iPad? Asi ne. A přesto to spousta hudebníků šťastně zaplatí za Ableton Live Suite pro Mac nebo PC. App Store je domovem levných, jednorázových aplikací.

M1 iPad Pro se spuštěnou aplikací pro úpravy videa LumaFusion

Je technicky možné nabídnout bezplatné zkušební verze před zakoupením, ale je to pro uživatele složité a matoucí. A jedna věc, kterou nechcete být, když hrajete s nákupem nad 500 $, je zmatená. A pak je tu 30% snížení společnosti Apple, které musí odradit mnoho profesionálních softwarových domů. I když se společnosti Apple podaří plně využít impozantní síly iPadu s iOS 15 a do iOS přinese své vlastní aplikace, musí platforma povzbudit vývojáře, aby na podporu iOS vynaložili značné investice. A to může být ta nejtěžší část.