Skip to content
5G

Kde je 5G k dispozici ve Velké Británii? (Aktualizováno pro rok 2021)

12 de Červenec de 2021
united kingdom europe flags 5c06c55546e0fb00011fdf2b

Spojené království je jednou z mnoha zemí s přístupem k 5G. V závislosti na poskytovateli mohou předplatitelé mobilních telefonů ve Velké Británii získat 5G právě teď v hlavních oblastech. 5G je obrovský pokrok oproti 4G, pokud jde o rychlost a latenci, a proto zlepší tolik oblastí našeho života, jako je komunikace vozidel, inteligentní města, mobilní komunikace, VR a AR atd. Několik společností již zahájilo 5G ve Velké Británii, ale ne ve všech městech. Poskytovatelé zavádějí novou síť ve Velké Británii v průběhu roku 2021.

EE

Největší evropský poskytovatel 4G a největší britský operátor sítě by se brzy mohl stát největším poskytovatelem 5G. EE má v současné době 5G živě ve Velké Británii na 160 místech. Poskytují zákazníkům 5G prostřednictvím různých telefonů 5G, včetně Samsung Galaxy S20 Ultra 5G a S20 + 5G, OnePlus 7 Pro 5G, Galaxy Fold 5G, Samsung Note 10+ 5G, OPPO Reno 5G, LG V50 ThinQ a dalších. Plány 5G od EE začínají od 10 GB za 54 GBP / měsíc (68 USD) a rozšiřují se až na 120 GB za 74 GBP / měsíc (94 USD). Službu 5G Wi-Fi společnosti EE lze používat s rozbočovačem HTC 5G za počáteční cenu 100 GBP (127 USD). Zahrnuto je buď 50 GB dat za měsíc za 50 GBP za měsíc (63 USD) nebo 75 GBP za měsíc (95 USD) se 100 GB datového příspěvku každý měsíc.

O2

Další společností s 5G ve Velké Británii je O2. 17. října 2019 zavedl druhý největší poskytovatel telekomunikačních služeb ve Velké Británii 5G v několika městech v rámci svého plánu dosáhnout 20 měst do roku 2020. Služba 5G pokračovala v poskytování a nyní dosahuje 180 měst, včetně Belfastu, Cardiffu , Edinburgh, Londýn, Slough, Leeds, Birmingham, Glasgow, Liverpool, Newcastle, Bradford, Sheffield, Coventry a další. Zkontrolujte aktuální pokrytí zde. Společnost nabízí neomezená data o svých plánech 5G a několika zařízeních 5G. Síť používá také Tesco Mobile. Začali nabízet 5G v březnu 2020 v částech několika měst. Jejich kompatibilní telefony a oblast pokrytí najdete zde.

Vodafone

Dalším důkazem toho, že Spojené království silně tlačí na 5G, je skutečnost, že Vodafone UK, třetí největší mobilní telekomunikační síť v zemi, také aktivně využívá bezdrátovou síť páté generace. Vodafone 5G byl původně spuštěn na několika místech 3. července 2019, ale od té doby se rozšířil o 100 poboček ve Velké Británii, včetně následujících:

 • Birkenhead
 • Birmingham
 • Bristol
 • Bolton
 • Cardiff
 • Gatwick
 • Glasgow
 • Manchester
 • Lancaster
 • Liverpool
 • Londýn
 • Newbury
 • Plymouth
 • Stoke-on-Trent
 • Wolverhampton

V roce 2017 testoval Vodafone UK 5G v komunikaci mezi vozidly; uskutečnili první holografický telefonát ve Velké Británii v roce 2018; v říjnu 2018 zahájil zkušební provoz 5G v Salfordu ve Velkém Manchesteru; v prosinci 2018 začal instalovat antény pod kryty šachet, aby připravil půdu pro 5G; a v únoru 2019 připojilo letiště Manchester k jejich 5G síti. Podle společnosti je cena 5G stejná jako při použití sítě 4G. Jejich dostupná 5G zařízení naleznete zde.

Virgin Media

Prostřednictvím partnerství MVNO se společností Vodafone nabízí Virgin Media také služby 5G ve Velké Británii. Síť byla spuštěna 25. ledna 2021 na 100 místech.

Díky průměrné rychlosti 176,62 Mb / s, která je přibližně 4,5krát rychlejší než její průměrné rychlosti 4G, je služba Virgin Media 5G dostupná zákazníkům v celé řadě rychlých a flexibilních tarifů, včetně SIM Only a Pay Monthly, a to bez dalších nákladů.

Tři UK

Tři britští předplatitelé, kteří chtějí 5G doma, si mohou předplatit svůj 5G širokopásmový tarif, který poskytuje neomezená data na 12měsíční smlouvu za 30 £ měsíčně. Instalace se provádí pomocí rozbočovače typu plug-and-play. Dostupnost je v současné době omezena na zákazníky v určitých částech Londýna. Zákazníci se také mohou těšit na mobilní 5G s několika třemi britskými 5G telefony, včetně Samsung Galaxy S20, Samsung Galaxy Note10 +, Samsung Galaxy A90 5G, Huawei Mate 20 X 5G a dalších. Mobilní služba 5G společnosti Three je k dispozici na desítkách míst.

BT

UK 5G přístup je k dispozici také pro zákazníky BT. Přístup mají desítky měst, včetně Londýna, Birminghamu, Manchesteru, Edinburghu, Cardiffu, Belfastu, Glasgow, Newcastlu, Leedsu, Liverpoolu, Hullu, Sunderlandu, Sheffieldu, Nottinghamu, Leicesteru a Coventry. Mezi další oblasti pokrytí 5G patří londýnské stanice Waterloo a Euston, nádraží Cardiff Central, Glasgow’s Bath Street a St Enoch Square, stadion Kingspan v Belfastu a zřícenina Coventry’s Council House a Cathedral. Podívejte se na mapu pokrytí 5G od společnosti BT a podívejte se, jak získat 5G ve Velké Británii. Stránka BT Mobile 5G telefony a plány obsahuje více informací o tom, jak přistupovat k síti. K dispozici jsou čtyři 5G plány: 6 GB, 45 GB, 90 GB nebo 100 GB. Zákazníci BT Halo získají dvojnásobek dat u kteréhokoli z těchto plánů, přičemž 100 GB je rozšířeno na neomezená data 5G.

Sky Mobile

Společnost Sky Mobile uvedla na trh 5G ve Velké Británii v částech 50 měst, včetně Belfast, Cardiff, Edinburgh, Londýn, Slough, Leeds, Leicester, Lisburn, Manchester, Birmingham, Glasgow, Liverpool, Newcastle, Bradford, Sheffield, Coventry, Nottingham, Norwich Bristol, Derby a Stoke. Prohlédněte si všechna místa na jejich mapě pokrytí. Členové Sky VIP mohou navždy získat 5G zdarma. Jinak je to 5 GBP měsíčně.

HMD Global

Společnost HMD Global vytvořila společnost MVNO, která na konci dubna 2021 zahájí provoz 5G. Zatím není jasné, s jakým hlavním poskytovatelem uzavřely partnerství; to určí, kde bude služba k dispozici.

Zkoušky v 5G Innovation Center

Kromě výše zmíněných společností, které aktivně testují a zavádějí sítě 5G, je 5G Innovation Center (5GIC) na University of Surrey v Guildfordu ve Surrey ve Velké Británii. 5GIC je testovací pracoviště, kde mohou vědci a partneři testovat a vyvíjet v reálném prostředí jakoukoli technologii, která by mohla běžet v bezdrátové síti nové generace. Jejich cílem je testovat 5G uvnitř i venku, v městských a venkovských oblastech, kde může být obtížné pokrytí, a na místech, kde ještě není nastavena mobilní síť. CityFibre a Arqiva oznámily v prosinci 2018 podrobnosti o největší pilotní studii malých buněk 5G v zemi v londýnské čtvrti Hammersmith a Fulham. Společnosti vytvořily optickou síť s vysokou hustotou 15 km, která poskytuje operátorům mobilních sítí šířku pásma k prozkoumání 5G.