Skip to content

Kdo je tvůrce Minecraftu, muž známý jako Notch?

11 de Září de 2021
paris games week 2017 day one at porte de versailles in paris 868749802 5b9a916d4cedfd00503da1e6

Když spojíte osobu s Mojangem nebo Minecraftem, obecně by tato osoba byla Notch. Kdo je však Notch? V tomto článku budeme diskutovat o jednom z nejdůležitějších lidí v historii her. Pojďme kopat, ano?

Markus Alexej Persson

Markus Alexej Persson (nebo v komunitě Minecraftu známější jako Zářez) je vývojář videoher ze švédského Stockholmu. Šestatřicetiletý vývojář se narodil 1. června 1979 a od té chvíle byl předurčen k velkým věcem. Markus Alexej Persson změnil herní svět, když spoluzaložil společnost Mojang AB a vytvořil potenciálně nejslavnější a nejznámější videohry vůbec; Minecraft. Když bylo Markusovi sedm let, jeho otec koupil počítač Commodore 128 a odebíral časopis specializovaný na počítače. Časopis dával Notchovi různé kódy, které mu umožnily trochu porozumět kódování. Když bylo Markusovi osm let, vytvořil svou první dobrodružnou hru. V roce 2005 začal Markus pracovat na King.com jako vývojář her. Markus pracoval na King.com více než čtyři roky. Zatímco Notch pracoval na King.com, naprogramoval mnoho různých her včetně přístavu Zuma, hry Pinball King a mnoha dalších. Notch se naučil mnoho programovacích jazyků, které mu během let pomohly vytvořit mnoho her. Jednalo se o jazyky Basic, C, C ++, Java, Actionscript a Basic.

Vývoj Minecraftu

Událost Microsoft xBox E3

Markus Alexej Persson vydal alfa edici Minecraftu pro PC v měsíci květnu 2009. Během tvorby Minecraftu pracoval Markus na Jalbum.net jako programátor a soustředil se na tvorbu Minecraftu. Když si lidé stále kupovali jeho videohru, Notch si uvědomil, že by se měl věnovat Minecraftu a věnovat tomu veškerý svůj čas a úsilí. Čím více aktualizací Notch do Minecraftu vložil, tím více zjistil, že lidé mají o koupi hry zájem. V rozhovoru pro gamasutra.com Markus Persson prohlásil: „Křivka prodeje byla vždy úzce spojena s rychlostí vývoje. Čím více na hře pracuji a mluvím o nových funkcích, tím více se prodává. “ Ve stejném rozhovoru, který byl veden v březnu 2010, Notch také uvedl: „Dosud jsem prodal 6400 kopií… Během devíti měsíců, kdy hru prodávám, je to v průměru asi 24 prodaných kopií denně. Za poslední dva dny se však prodalo 200 kopií denně, což je šílené. “

Odchod z Mojangu

Živý Photocall „Playcraft“

Po rostoucí popularitě, úspěchu, nespočtu aktualizací a různých konvencí Minecraftu Markus Alexej Persson oznámil, že rezignoval na svou pozici vedoucího designéra Minecraftu, zatímco pozici předal Jensu Bergenstenovi (Jeb). V listopadu 2014 Notch opustil Mojang po akvizici společností Microsoft za 2,5 miliardy dolarů. Od té doby přestal pomáhat s produkcí Minecraftu a vydal se novým směrem. Když Notch opustil Mojang, prohlásil: „Nevidím se jako skutečný vývojář her. Dělám hry, protože je to zábavné a protože miluji hry a rád programuji, ale nedělám hry s úmyslem, aby se staly obrovskými hity, a nesnažím se měnit svět. Minecraft se rozhodně stal obrovským hitem a lidé mi říkají, že jde o změněné hry. Ani jsem to nikdy nechtěl udělat. Je to určitě lichotivé a postupně se dostat do nějakého veřejného reflektoru je zajímavé. “ Zatímco Notch může, ale nemusí mít pocit, že změnil svět her, mnoho hráčů po celém světě by nesouhlasilo. Úspěch Minecraftu lze označit za silně ovlivněný Notchovou kreativitou, snahou a ochotou pokračovat ve výrobě hry. Bez Notch, který by vytvořil Minecraft, by svět her přestal být takový, jaký je dnes. Minecraft ovlivnil náš svět, popkulturu a jeho drtivou většinu hráčů jeden blok za druhým.