A statická adresa IP nebo pevná adresa IP je adresa IP, která se nikdy nemění. Ne každý potřebuje statickou adresu IP, ale znalost toho, jak se liší od dynamických adres IP, vám pomůže pochopit, zda byste měli používat statickou adresu IP.
Používá se statická IP adresa
Zde je několik příkladů situací, kdy můžete potřebovat statickou adresu IP:
- Nastavení domovského souborového serveru.
- Přidání druhého routeru do sítě.
- Povolení přístupu k počítači mimo domov nebo do práce.
- Předávání portů určitým zařízením.
- Sdílení tiskárny v síti.
- Připojení k IP kameře, když nejste doma.
Statické a dynamické: Co znamenají
Pojmy statický a dynamický jsou snadno pochopitelné. Jedinou skutečnou změnou, kterou si všimnete mezi statickými a dynamickými adresami IP, je to, že první se nikdy nezmění, zatímco druhá ano. Většinu lidí nezajímá, jestli se jejich IP adresa změní. Pokud nikdy nevíte, jaká je vaše IP adresa, a nikdy nemáte důvod ji udržovat stejnou, pak jsou pro vás dynamické adresy v pořádku.
Když se používají statické adresy IP
Statické adresy IP jsou nezbytné pro zařízení, která potřebují stálý přístup. Například statická adresa IP je nutná, pokud je váš počítač nakonfigurován jako server, například server FTP nebo webový server. Pokud chcete zajistit, aby lidé měli k vašemu počítači vždy přístup ke stahování souborů, přinutte počítač používat statickou, nikdy se neměnící IP adresu. Pokud byl serveru přidělena dynamická adresa IP, příležitostně by se to změnilo, což by bránilo routeru ve zjištění, který počítač v síti je server. Pokud chcete mít přístup k domácímu počítači, když jste na cestě, nebo k pracovnímu počítači, když jste doma, nastavení počítače na použití statické adresy IP vám umožní přístup k tomuto počítači kdykoli bez obav, že adresa bude změnit a zablokovat váš přístup k němu. Sdílená tiskárna je dalším příkladem, kdy použít statickou adresu IP. Pokud máte tiskárnu, kterou musí sdílet každý ve vaší domácnosti nebo kanceláři, dejte jí IP adresu, která se nezmění, ať se stane cokoli. Tímto způsobem, když je každý počítač nastaven na připojení k této tiskárně, tato připojení zůstanou neomezeně dlouho, protože adresa se nikdy nezmění. Zde jsou některé další důvody, proč používat statické adresy IP:
- Poskytují o něco lepší ochranu proti problémům se zabezpečením sítě, než poskytuje přiřazení adresy DHCP.
- Některá síťová zařízení nepodporují DHCP.
- Pomáhají předcházet možným konfliktům IP adres, při kterých může DHCP poskytnout adresu, která je již přiřazena jinde.
- Poskytují geolokaci, která je přesnější než dynamická adresa IP.
Kdy nepoužívat statickou IP adresu
Protože je statická adresa IP přiřazena ručně, je pro správce sítě méně efektivní ji rozdávat, zejména v mobilních situacích. Někdo musí zařízení navštívit osobně, aby mu dal IP adresu, místo aby mohl DHCP přidělovat adresu automaticky. Například byste na smartphonu nenastavili statickou adresu IP, protože v okamžiku, kdy dosáhne jiné sítě Wi-Fi, nemusí být adresa v této síti podporována, což znamená, že nebude mít přístup k internetu. Dynamické adresování je v této situaci pohodlnější, protože je pro administrátory snadné nastavit. DHCP funguje automaticky s minimálním nutným zásahem, což umožňuje mobilním zařízením bezproblémový pohyb mezi různými sítěmi.
Statické přiřazení IP adresy v domácích sítích
Podniky pravděpodobněji používají statické adresy IP než domácí sítě. Implementace statických IP adres není snadná a často vyžaduje zkušeného technika. Můžete však mít statickou adresu IP pro domácí síť. Když provádíte statická přiřazení IP pro místní zařízení v domácí a jiné soukromé síti, měla by se čísla adres vybírat z rozsahů soukromých IP adres definovaných standardem internetového protokolu:
- 10.0.0.0–10.255.255.255
- 172.16.0.0–172.31.255.255
- 192.168.0.0–192.168.255.255
Tyto rozsahy podporují tisíce IP adres. Je běžné, že lidé předpokládají, že si mohou vybrat libovolné číslo v rozsahu a že na konkrétní volbě moc nezáleží. To není pravda. Chcete-li vybrat a nastavit konkrétní statické adresy IP vhodné pro vaši síť, postupujte podle těchto pokynů:
- Nevybírejte žádné adresy, které končí .0 nebo 0,255. Tyto adresy jsou obvykle vyhrazeny pro použití síťovými protokoly.
- Nevybírejte adresy na začátku soukromého rozsahu. Adresy jako 10.0.0.1, 192.168.0.1 a 192.168.0.100 jsou běžně používány síťovými směrovači a jinými spotřebitelskými zařízeními. Toto jsou první adresy, které hackeři napadnou, když se snaží proniknout do soukromé počítačové sítě.
- Nevybírejte adresu IP, která spadá mimo rozsah vaší místní sítě. Například pro podporu všech adres v soukromém rozsahu 10.xxx musí být maska podsítě na všech zařízeních nastavena na 255.0.0.0. Pokud nejsou, některé statické adresy IP v tomto rozsahu nefungují.
Jak získat statickou veřejnou IP adresu
Poskytovatelé internetových služeb (ISP) tradičně přidělují zákazníkům všechny své adresy IP dynamicky kvůli historickému nedostatku dostupných čísel IP. Pokud dáváte přednost statické adrese IP, kontaktujte svého poskytovatele služeb. Nemůžete získat statickou veřejnou IP adresu, aniž byste o to požádali svého ISP. Zákazníci mohou někdy získat statickou IP adresu, když se přihlásí k odběru speciálního plánu služeb a zaplatí další poplatky.