Skip to content

Kdy se vyvarovat automatického vyvážení bílé

10 de Srpen de 2021
GettyImages 498380824 58a3f0075f9b58819cf05368

Teplota barev světla se mění po celý den. Úprava vyvážení bílé fotografie pomáhá odstranit barevné odlitky, které vytvářejí různé teploty barev. Vyvážení bílé závisí na bílém bodu, oblasti na fotografii, která by měla být bílá. Nastavení vyvážení bílé ve fotoaparátu upravuje vyvážení barev pro konkrétní osvětlení tak, aby to, co víme, že je bílé, ve skutečnosti vypadalo bílé, bez nežádoucího zbarvení. Správně nastavené vyvážení bílé zase pomůže přesnějším zobrazením ostatních barev. Extrémně přesné nastavení automatického vyvážení bílé na fotoaparátu DSLR nebo pokročilém fotoaparátu typu point-and-shoot bude většinou k dispozici. Občas však může váš fotoaparát potřebovat malou pomoc.

Typické režimy fotografování

Váš fotoaparát pravděpodobně přichází s řadou různých režimů, které zvládnou běžné, složitější světelné situace. Pomocí těchto nastavení můžete kompenzovat osvětlení, aniž byste museli pokaždé ručně upravovat vyvážení bílé. Typická nastavení jsou následující.

AWB (automatické vyvážení bílé)

V režimu AWB má fotoaparát možnost „nejlepšího odhadu“, obvykle jako bílý bod zvolí nejjasnější část obrazu. Tato možnost je nejpřesnější venku s přirozeným okolním osvětlením.

Vyvážení bílé-Auto-Evi-Abeler-Photography_MG_7536.jpg

Denní světlo

Tuto možnost vyvážení bílé použijte, když je slunce nejjasnější (kolem poledne). Přidává do obrázku teplé tóny v boji proti velmi vysoké teplotě barev.

Vyvážení bílé-sluneční světlo-Evi-Abeler-Photography_MG_7534.jpg

Zataženo

Oblačný režim je nejlepší na slunečním světle s občasnou oblačností. Stejně jako režim denního světla přidává teplé tóny, ale bere v úvahu mírně chladnější povahu světla.

Vyvážení bílé-Zataženo-Evi-Abeler-Photography_MG_7535.jpg

Odstín

Režim stínování pomáhá, když je váš objekt zastíněn za slunečného dne nebo když fotografujete za zamračeného, ​​mlhavého nebo matného dne.

Wolfram

Nastavení wolframu kompenzuje oranžový nádech, který vyzařují žárovky pro domácnost.

White-Balance-Tungsten-Evi-Abeler-Photography_MG_7530.jpg

Zářivka

Zářivky a novější kompaktní zářivky vyzařují zelenou barvu. Při nastavení vyvážení bílé fluorescenční kamera přidá červené tóny, aby s ní bojovala.

Vyvážení bílé je nastaveno na: fluorescenční

Blikat

Režim blesku je určen pro použití s ​​blesky, blesky a některým studiovým osvětlením.

Vyvážení bílé-Flash-Evi-Abeler-Photography_MG_7532.jpg

Kelvin

Některé DSLR mají možnost Kelvin mode, která umožňuje nastavit přesné nastavení teploty barev.

Zvyk

Vlastní režim vám umožňuje nastavit vyvážení bílé sami pomocí testovací fotografie. Vlastní režim je obzvláště užitečný u energeticky úsporných kompaktních zářivek a LED osvětlení, které je stále běžnější. Takové žárovky přicházejí v různých teplotách, od teplých po chladné; použití vlastního režimu vám umožňuje přizpůsobit se konkrétnímu osvětlení.

White-Balance-Manual-Evi-Abeler-Photography_MG_7533.jpg

Speciální výzva zářivkového osvětlení

Zářivkové osvětlení bývalo jednoduché: vždy vyzařovalo zelenou barvu. Starší digitální fotoaparáty, které mají obvykle jen jedno nastavení zářivky, zvládnou malý počet zářivkových světel. Moderní zářivkové osvětlení však vydává několik různých barevných nádechů, obvykle chladných. Mnoho novějších fotoaparátů DSLR nabízí druhou fluorescenční možnost, jak se vypořádat s tímto silnějším a variabilnějším umělým světlem.

Kdy a jak použít vlastní nastavení vyvážení bílé

Pokud používáte starší fotoaparát; potřebují, aby bílí byli dokonale bílí; nebo fotografujete pod CFL, LED nebo směsí umělého a okolního světla, vlastní cestou je vyvážení bílé. Zde je návod, jak jej použít.

  1. Získejte šedou kartu, což je přesně to, co to zní: karta, která je šedá o 18 procent. Z fotografického hlediska je to přesně uprostřed mezi čistě bílou a čistou černou.

    Šedé karty

  2. Za světelných podmínek, ve kterých budete fotografovat, pořiďte zkušební snímek s šedou kartou vyplňující rámeček.

  3. Vybrat Zvyk v nabídce vyvážení bílé a vyberte fotografii šedé karty. Fotoaparát použije tuto fotografii k posouzení, co by mělo být bílé na snímcích pořízených při tomto konkrétním osvětlení. Protože je fotografie nastavena na 18 procent šedé, bílé a černé na obrázku budou vždy přesné.