Skip to content

Kodek Bluetooth aptX

24 de Červen de 2021
sony wh 1000xm2 wireless noise cancelling headphones 59c91370c412440010f51191

Různá zvuková zařízení s technologií Bluetooth mohou používat různé kodeky, které mají za následek různé rozdíly v kvalitě připojení a zvuku. Jeden kodek od společnosti Qualcomm, který je inzerován jako zážitek „kvality zvuku podobného CD“, se nazývá aptX. Účel aptX (dříve hláskovaný apt-X) je poskytnout audiozařízení prostředky pro lepší kvalitu zvuku, než jaké nabízejí jiné kodeky. Zařízení, která jej mohou používat, zahrnují sluchátka, chytré telefony, tablety, autorádia nebo jiné typy reproduktorů Bluetooth. aptX umí provádět lepší přenos zvuku zmenšením velikosti zvukového souboru před přenosem, aniž by to ovlivnilo jeho kvalitu zvuku. Jinými slovy, vzhledem ke stejnému kanálu šířky pásma, jaký používají jiné kodeky, může vytlačit více dat do poslechového zařízení, což má za následek lepší kvalitu zvuku. Termín se vztahuje nejen na původní technologii, ale také na sadu dalších variací, jako je Vylepšený aptX, aptx Live, aptX s nízkou latencí, a aptx HD—Všechno užitečné v různých scénářích v zvukové oblasti.

Bezdrátová sluchátka Sony WH1000XM2 s potlačením hluku.

Jak aptX se porovnává s SBC

Ve výchozím nastavení musí všechna zařízení Bluetooth podporovat standardní kodek SBC (low-complexity subpásmové kódování). Lze však použít i jiné kodeky jako aptX spolu s SBC, který byl vytvořen pouze pro zajištění rozumné kvalita zvuku. SBC podporuje vzorkovací frekvence až 48 kHz a přenosové rychlosti až 198 kb / s pro mono toky a 345 kb / s pro stereofonní toky. Pro srovnání aptX HD přenáší zvuk rychlostí až 576 kb / s pro 24bitový soubor 48 kHz, což umožňuje rychlejší přesun zvukových dat vyšší kvality. Dalším rozdílem je metoda komprese použitá u těchto dvou kodeků. aptX využívá takzvanou adaptivní diferenciální pulzní kódovou modulaci (ADPCM). „Adaptivní diferenciál“ označuje, jak a jaký zvukový vzorek se přenáší. Co se stane, je, že další signál je předpovídán na základě předchozího signálu a rozdíl mezi těmito dvěma je jediná data, která se přesouvají. ADPCM také rozděluje zvuk do čtyř samostatných frekvenčních pásem, která nakonec poskytují každému vlastní poměr signálu k šumu (S / N), který je definován očekávaným signálem k úrovni šumu pozadí. Ukázalo se, že aptX má lepší S / N při práci s většinou zvukového obsahu, který obvykle klesá pod 5 kHz. S aptX Low Latency můžete očekávat méně než 40 ms latence, což je mnohem lepší hodnota než 100-150 ms SBC. To znamená, že můžete streamovat zvuk, který se shoduje s videem, a očekávat, že se zvuk shoduje s videem, aniž by došlo ke zpoždění jako u zařízení, které používá SBC. Zvuk, který zůstává synchronizovaný s videem, je důležitý v oblastech, jako je streamování videa a živé hraní. Ostatní výše zmíněné kompresní algoritmy mají také svá vlastní použití. Například aptX Live je vytvořen pro scénáře s malou šířkou pásma, když se používají bezdrátové mikrofony. Vylepšený aptX je navržen spíše pro profesionální aplikace a podporuje přenosovou rychlost až 1,28 Mb / s pro 16bitová data 48 kHz. To vše při použití těchto zařízení spočívá v tom, že byste měli být schopni zažít hladký a ostrý zvuk s vysokou úrovní zvukových detailů a poslouchat vysoce kvalitní materiál s menším škytáním a zpožděním.

Zařízení aptX

Bluetooth reproduktor Olasonic NA-BT7

Bluetooth reproduktor Olasonic NA-BT7.

Úplně prvním zdrojovým zařízením aptX byl Samsung Galaxy Tab 7.0 Plus, ale technologie Qualcomm aptX se v současné době používá v milionech spotřební elektroniky od stovek značek. Kodek používaný ve zvukových panelech, tabletech, reproduktorech a sluchátkách vyráběných společnostmi jako Vizio, Panasonic, Samsung a Sony najdete. Některá z těchto zařízení najdete na webových stránkách aptX Products společnosti Qualcomm. Odtud můžete filtrovat výsledky a zobrazit zařízení aptX, aptX HD a aptX s nízkou latencí.

Kodek není všechno, na čem záleží

Mějte na paměti, že aptX je pouze kodek a neznamená to, že sluchátka, reproduktory atd. Budou fungovat dobře jen proto, že kodek SBC není používán. Myšlenka je, že samotná technologie Bluetooth slouží výhodám. Jinými slovy, i když používáte zařízení aptX, nedojde k výraznému zlepšení při poslechu nekvalitního zvukového souboru nebo při používání rozbitých sluchátek; kodek dokáže tolik pro kvalitu zvuku a zbytek je ponechán na skutečných zvukových datech, frekvenčním rušení, použitelnosti zařízení atd. Je také důležité si uvědomit, že odesílající i přijímající zařízení Bluetooth musí podporovat aptX Aby bylo možné výhody vidět, ve výchozím nastavení se používá menší kodek (SBC), takže obě zařízení mohou stále fungovat. Jednoduchý příklad lze vidět, pokud používáte telefon a některé externí reproduktory Bluetooth. Řekněme, že váš telefon používá aptX, ale vaše reproduktory ne, nebo možná váš telefon ne, ale vaše reproduktory ano. Ať tak či onak, je to stejné jako nepoužívat vůbec.