Skip to content

Kolik stojí nastavení domácího kina?

8 de Červenec de 2021
movie playing on projection screen in home theater 915093896 5bdb7eb0c9e77c0026d2970f

Bez ohledu na to, co si v domácím kině přejete, snižuje se to, kolik jste ochotni utratit.

Faktory nákladů na domácí kino

  • To, co již máte, máte v úmyslu použít.
  • Co potřebujete nebo chcete koupit, abyste přidali k tomu, co již máte.
  • Co potřebujete nebo chcete, pokud začínáte od nuly.

Výchozí bod

Typické domácí kino začíná tímto:

  • LCD (LED / LCD), QLED, OLED TV (plazmové televizory již nejsou k dispozici) nebo videoprojektor.
  • Přehrávač disků DVD, Blu-ray nebo Ultra HD Blu-ray.
  • Zvukový panel, přijímač domácího kina nebo kombinace AV předzesilovače / procesoru / výkonového zesilovače, která poskytuje potřebné dekódování a zpracování zvuku, stejně jako přepínání videa nebo přepínání videa a upscaling.
  • Reproduktory (pokud se nerozhodnete pro soundbar). Základní nastavení se skládá z minimálně pěti satelitních reproduktorů (přední l / r, střední, prostorový l / r) a subwoofer.
  • Kabely a konektory.
  • Přepěťová ochrana nebo zařízení pro správu napájení s nebo bez záložní baterie.

V závislosti na kombinaci komponent a příslušenství se váš rozpočet může výrazně lišit.

Přiřazení komponent k místnostem

Malé pokoje

Skromný systém pro malou místnost může sestávat z televize s menší obrazovkou (32 až 40 palců) v kombinaci se soundbarem nebo zvukovým systémem domácího kina v krabici a veškerým potřebným příslušenstvím. Měli byste rozpočet až do výše 1 000 $. Pokud používáte stávající televizi a kupujete si pouze základní systém domácího kina v krabici nebo soundbar, očekávejte rozpočet přibližně 500 $.

Malý až střední pokoj

V případě malé až střední místnosti, pokud máte nebo si koupíte televizor s úhlopříčkou 50 nebo 55 palců, přehrávač disků DVD nebo Blu-ray, přijímač domácího kina, reproduktorový systém středního dosahu a další příslušenství, byste měli počítat s rozpočtem mezi 1 500–2 000 $.

Střední až velký pokoj

Pro středně velké až velké místnosti zvažte televizor s úhlopříčkou 55 palců nebo větší nebo skromný DLP nebo LCD videoprojektor a také nastavení prostorového zvuku ve středním rozsahu. Plánujte rozpočet od 2 000 do 4 000 $. Hodně záleží na typu a velikosti televizoru, videoprojektoru značky / modelu, přijímače domácího kina a použitých reproduktorů. Cena přehrávače DVD nebo Blu-ray Disc je mnohem nižší než u ostatních komponent.

Chystáte se do high-endu

Pokud se chystáte na špičkový 4K Ultra HD (65 palců nebo větší) LCD, OLED TV nebo 4K videoprojektor a plátno, přijímač domácího kina a reproduktory střední třídy, rozhodně rozpočet nejméně 5 000–10 000 $ kompletní nastavení, včetně kabelů, skříní a dalších periferních zařízení, která byste mohli potřebovat.

Přidání nástěnných reproduktorů nebo stropního projektoru

Pokud připevňujete reproduktory na stěny, montujete videoprojektor na strop, ale nechodíte do zdí nebo stropu kvůli zapojení nebo větrání, měli byste počítat s rozpočtem přibližně 10 000–15 000 $ v závislosti na tom, jakou úroveň komponent nakonec použijete. Výše uvedené částky nezahrnují náklady na nový nábytek, který si můžete přát pro svou místnost domácího kina.

Vlastní instalace

Pokud se chystáte s vlastní instalací a špičkovými komponentami, která zahrnuje také rozsáhlou konstrukci místnosti (například procházení zdmi nebo vytrhávání nebo předělávání stěn), rozpočet nejméně 25 000 $ nebo více a konzultace s instalačním programem domácího kina.

Cenové pasti

Jednou z cenových past domácího kina jsou reproduktory. Mnoho výhodných reproduktorů by mohlo znít hrozně, ve srovnání s některými o něco vyššími. Na druhou stranu můžete slyšet dobrou sadu reproduktorů oceněných velmi rozumně, ale také slyšet skupinu reproduktorů, které zní lépe, ale za cenu dvakrát nebo třikrát tolik. Rozhodnutí je, zda tyto výrazně levnější reproduktory zní jen o něco lépe nebo výrazně lépe, abyste sáhli do peněženky za extra hotovost.

Věrnost značce

U televizorů a komponentů domácího kina existuje také otázka věrnosti značce. Ačkoli známé názvy značek mohou poskytovat funkce a výkon, vyzkoušejte některé značky, které možná neznáte, zejména pokud jste již několik let nenakupovali pro televizi nebo jiné komponenty domácího kina. Možná budete překvapeni, jaké další značky, které neznáte nebo o kterých jste dříve neuvažovali, by mohly nabídnout.

Sečteno a podtrženo – udělejte to, co je pro vás to pravé

To, co utratíte, závisí na tom, co chcete a kde to použijete. Výše uvedené příklady poskytují obecné vodítko, co lze očekávat. Technologický pokrok a sestupná cenová spirála komponent (zejména televizorů 4K Ultra HD) často mění to, co možná budete potřebovat nebo chcete utratit. Některé levné a střední možnosti nabízejí výjimečnou hodnotu a výkon. Zároveň některé nákladné komponenty přinášejí pouze nepatrné zvýšení výkonu a nemusí být vždy tou nejlepší hodnotou. Nastavení domácího kina můžete přizpůsobit vašim individuálním potřebám. Neexistuje jediný nejlepší systém domácího kina, který by byl vhodný pro každého. Za domácí kino byste mohli utratit stovky, tisíce nebo stovky tisíc dolarů. Máte spoustu možností a tak by to mělo být. Koneckonců, je to VAŠE domácí kino!